Motivációs levél – lehetőség vagy felesleges kör?
A jelentkezés feltételei
A nyitott álláshelyekre való pályázatnak minden esetben alkalmazkodnia kell a munkáltató által felállított követelményekhez. Ez többek között különféle dokumentumok benyújtását is jelentheti. Ide tartozik a sokak által rettegett levél is, melyben saját motivációinkat kell összefoglalnunk a munkakör iránt. Szükséges rossz, vagy lehetőség a megmutatkozásra?
- Sok esetben fontos, hogy kiegészítsük az önéletrajz által közölt tényeket
Aki már valaha belekerült az álláshirdetések és a munkaerőpiac forgatagába, nyilván tisztában van vele, hogy a jelentkezési folyamatok meglepően különbözőek lehetnek. Cégtől, pozíciótól, munkakörtől függően a pályázatok keretein belül más és más feltételeket szabhatnak a jelentkezők felé. A skála meglehetősen széles és az önéletrajz benyújtásától akár különféle alkalmassági tesztekig terjedhet. Túl extrém esetekre persze kár lenne gondolni, de szinte bármi előfordulhat. A legvalószínűbb ugyanakkor az, hogy a legkülönfélébb végzettségre és tapasztalatokra vonatkozó dokumentumokkal érdemes készülnünk. Az önéletrajz mindenhol alapvetés, de számos más nyomtatványra is szükség lehet.
Nem árt tehát ha mindig van kéznél egy digitalizált verzió a különféle tanulmányi dokumentumokból – érettségi, diploma, szakképesítés, nyelvvizsga – és minden másból, amire szükség volt és lehet is. Ezek hivatalos okmányok vagy akár erkölcsi bizonyítvány is lehet. A különböző igények tárháza lényegében kimeríthetetlen. Sok esetben pedig kiemelten fontos, hogy egy motivációs levél formájában is bemutatkozzunk. Ez a dokumentumtípus sokak számára csak nélkülözhető nyűgnek tűnik, ám a pályázat szempontjából nagyon is fontos szereppel bír. A munkáltatók általában nem véletlenül kérik. Leginkább olyan pozíciók esetén lehet ez elvárás, ahol kiemelten fontos a jelentkező személyisége, ambíciói, vagy épp kreativitása, íráskészsége és még sorolhatnánk. A motivációs levél tehát fontos szűrőként is szolgál.
Papírra vetett ambíciók
A motivációs levél lényege már az elnevezésből is leszűrhető. Egyrészt a pozícióval kapcsolatos saját indíttatásainkat érdemes belefoglalni, másrészt az álláshirdetőket is motiválhatjuk vele, hogy mi vagyunk a megfelelő ember az adott pozícióra. Felesleges lenne persze túlzásokba esni és oldalakon keresztül tartó ömlengésbe kezdeni. A motivációs levél célja a frappáns, tömör összefoglaló arról, hogy milyen ambícióink vannak, illetve miért gondoljuk azt, hogy alkalmasak vagyunk az adott állás betöltésére. Ha túlhúzzuk a mondanivalót, szinte biztos, hogy kihullunk a rostán. A magabiztos, határozott elképzelésekkel bíró jelölt ugyanis biztosan képes egyetlen oldalban összefoglalni a szerinte releváns információkat.
- A motivációs levélben bátran megmutathatjuk személyiségünket
A motivációs levél tehát elsősorban szubjektív szempontokat és információkat közöl, így nem elvárás a szépirodalmi stílus és a fellengzős mondatok. A dokumentum segítségével gyakorlatilag eladhatjuk magunkat a hirdető cég számára. Pár sorban megmutathatjuk, hogy miért is érdemes minket választani. Tekintve, hogy a cégek ez esetben ránk kíváncsiak, bátran támaszkodjunk a saját képességeinkre és eredményeinkre. Ne állítsunk olyat, ami nem igaz, csakis a meglévő tapasztalatokra és tudásanyagra támaszkodjunk. A motivációs levél legyen lényegre törő, következetes, de a stílusát bátran igazítsuk saját személyiségünkhöz vagy épp a betölteni kívánt pozíció profiljához. Előfordulhat persze az is, hogy valaki nem tud kellőképpen gördülékenyen fogalmazni, vagy tartalmilag bizonytalan. Az online tér ez esetben is segít.
Bemutatkozás sablonok mentén
Ahogy sok minden más, úgy a motivációs levél esetén is rendelkezésre állnak online sablonok. Ezek egyfajta vonalvezetőként szolgálnak arra, hogy milyen formában és mit érdemes beleírni a dokumentumba. Fontos, hogy ne úgy járjunk el, hogy a sablonok bizonyos pontjaira magunkat behelyettesítve elküldjük az előre megírt szöveget. A túlzottan formális, sablonos szöveg azonnal feltűnik a pályázatot elbíráló személyeknek. Olvassunk el néhány motivációs levelet, fogadjuk meg a fellelhető tanácsokat és igyekezzünk szintetizálni a megszerzett ismereteket a saját levelünkbe. Ne úgy gondoljunk a dokumentumra, mint valamilyen szigorú elvárásra, tekintsünk rá lehetőségként. Lehetőségként, mely esélyt ad arra, hogy az embert is megmutassuk a tanulmányok és tapasztalatok mögött.
Egy munkavállaló nem csupán a tudását adja egy cégnek, hanem a személyiségét is. A motivációs levél pedig kiváló terepet nyújt arra, hogy ennek a személyiségnek egy szeletét bemutassuk. Higgyünk magunkban és fogalmazzunk bátran. Ne kövessük szolgaian a sablonokat, hanem próbáljunk valami egyedit belecsempészni az írásba. Ha egy ilyen rövid kis szövegen keresztül is képesek vagyunk felvillantani személyiségünk pozitív oldalát, jóval nagyobb eséllyel juthatunk tovább a kiválasztási folyamatban. A motivációs levél tehát értünk van és nem ellenünk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez