Moszkva bakancslista
Összeszedtem, miket is érdemes megnézni és kipróbálni az orosz fővárosban! Moszkva az egyik kedvenc európai városom lett, mikor tavaly nyáron ide látogattunk a volt barátommal. Tele voltunk mindenféle sztereotípiával, hogy valami cudar-barátságtalan-hideg-rideg-kissélerobbant-fullszoci hely lesz, de nekem csodás élmény volt.
Nem itt találkoztam a világ legbarátságosabb embereivel és sokszor nehézkes a boldogulás az angol nyelvvel, ezeket nem tagadom, de valahogy mégis annyira nyitott, tiszta, gyönyörű városként maradt meg bennem Moszkva, bármikor visszatérnék. Ha a turistás városnézésről beszélünk, akkor annak ellenére, hogy egy óriási metropoliszról van szó, az egyik legkönnyebben felderíthető hely, mert annyira durván pici területen, konkrétan a Vörös Téren található a híres-neves látnivalók fele. Úgyhogy akár egy tipikus, hosszúhétvégés “citybreak” típusú látogatásra is ajánlanám a várost, bár ahogy talán tudjátok, Oroszországba előre kell vízumot igényelni, nem lehet egyszerűen csak a határon felvenni a belépéskor, illetve nem is olcsó az orosz vízum, úgyhogy azért nem egyenlő könnyedségű megszervezni ide egy rövid utat, mint mondjuk Milánóba vagy Prágába kiugrani egy hétvégére.
Szóval, mielőtt belekezdek a látnivalókba, egy pár gyakorlati tanács és tipp!
Vízumigénylés – sok cég segít orosz vízum ügyintézésben, mi ezúttal az 1001 Út Utazási Irodán keresztül igényeltük a vízumot, de egy másik cég, akikkel anno a kínai vízumomat csináltattam, és szintén nagyon elégedett voltam velük, a Hello Oroszország. A cégek oldalain tájékozódhattok a vízum árakról és egyéb feltételekről.
Utazás – A Wizzair indít olcsó fapados járatokat Budapestről Moszkvába, ezek a város repterei közül a Vnukovo nevűre érkeznek. A nagy nemzetközi járatok a Sheremetyevo reptérre repülnek.
Reptéri transzfer – mi az előbb említett Vnukovo reptérre érkeztünk, ahol azonnal vettünk a telefonunkba 2 giga adatforgalmat, és hívtunk egy übert. Szakadó esőben érkeztünk, fáradtak voltunk és erről a reptérről közvetlenül nem, csak átszállásosan lehet bejutni a városba tömegközlekedéssel (legalábbis arra a részre, ahol a mi szállásunk volt), a taxik pedig rettentő drágák. Az über viszont tök korrekt árakkal dolgozik Oroszországban (is), mi többször is használtuk az itt töltött napjaink során.
Szállás – Sokan tartanak attól, hogy Oroszországban egy hosztelben alvás nagyon kétes téma lesz – mi két moszkvai hosztelben is megszálltunk (egyikben a pár napos szentpétervári utunk előtt, majd onnan visszatérve egy másik hosztelbe mentünk), és a tapasztalataink isteniek voltak! Tiszták, barátságosak, és hihhhhetetlenül jó, központi helyeken volt mindkettő. Első szállásunk neve Weekend Inn Apartments volt, óriási szobákkal, konkrétan a Vörös térre és a gyönyörű hagymakupolákra kilátással, szuper helyen, és a város egy kicsit másik pontján, de szintén remek hangulatú volt a Fasol Hostel, ahol másodjára laktunk. Mindkettőt booking.com-on találtam és csak ajánlani tudom őket.
Tömegközlekedés – ahogy fent írtam, Moszkva legfőbb látnivalói annyira pici területen belül találhatóak, hogy érdemes jó helyen kiválasztani a szállást, és akkor tömegközlekedésre gyakorlatilag nem is lesz szükséged. Mi csak akkor ültünk metróra, mikor egyik reggel kitaláltam, hogy nyomjunk egy underground túrát a híresen gyönyörű moszkvai metrómegállók megtekintése céljából. Amúgy kicsit komikus látvány, mikor a nyugati turisták elkezdik fotózni a metrószerelvényeket és nevetgélnek hogy micsoda oldszkúl kommunista feeling, mekkora retro, mi meg Bencével ránéztünk a járgányokra, és megállapítottuk, hogy hát bizony ez ugyanaz, mint a mi hármas metrónk.
Szuperdrága Moszkva? Ezt nagyon sokan kérdezték tőlem, mert Moszkva évről évre szerepel a világ legdrágább városainak listáján. Kicsit Londonhoz meg Párizshoz tudom ilyen tekintetben hasonlítani. Az ekkora méretű óriásvárosok annyi ember, annyi réteg igényeit szolgálják ki, hogy igen, meglesz az óriási luxi és a határ a csillagos ég. De ha ügyes vagy, akkor akárcsak Londont vagy Párizst, úgy Moszkvát is ki lehet hozni viszonylag kevés pénzből, nem kell, hogy iszonyú drága legyen. Mi volt, hogy reggelire csak a szupermarketben felmarkoltunk pár dolgot előző este, betettük a hűtőbe a hosztelben, nem kell minden étkezéskor étterembe járni meg ilyenek. Nem Moszkvában fogom megcsináltatni a körmöm meg fodrászhoz járni, az ilyen szolgáltatások meg extra-dolgok azok, amik nagyon drágák például. De alapvetően nem kell éveket spórolni, hogy össze tudj hozni egy kis utazgatást Oroszországban.
Na és akkor jöjjenek a látnivalók!!
Metrómegállók – ha már ezt említettem az előbb, akkor ezzel kezdeném most. A moszkvai metró megállók, akárcsak a szentpéterváriak, igazi építészeti remekek, mint valami csodálatos báltermek, úgy néznek ki. Nekem ezek tetszettek legjobban: Mayakovskaya (lásd kép), Novoslobodskaya, Elektrozavodskaya (ez látható a cikk borítóképén), Park Pobedy, Prospekt Mira, Kievskaya, Komsomolskaya. Ha több is érdekel, ITT EGY CIKK kifejezetten a moszkvai metrómegállókról, rengeteg fotóval.
Boldog Vazul székesegyház – hát ezen a néven jót nevettem, mivel mindig angolul hallottam, hogy “St. Basil’s Cathedral”, és gondolkoztam is a cikk előtt, hogy ezt vajon magyarul Szent Bazsalikom székesegyháznak kéne fordítani, vagy hogyan? De Boldog Vazul, hát legyen. Ez az a gyönyörűűűű, színes hagymakupolás épület, amiről kicsit feljebb ebben a cikkben is látsz képet, és ami Moszkva legikonikusabb épülete talán. Egy igazi csoda, kihagyhatatlan. Mint sok más egyéb e cikkben, a Vörös Téren található.
Ivan the Great Bell Tower – szintén a Vörös téren, vegyetek egy belépőt a Kremlbe mert ide csak akkor tudtok bejutni, tömény csodálatos ortodox építészet. Ezúttal hófehér épületek, arany hagymakupolákkal. Imádom.
Lenin mauzóleum – Mostanra talán nem fog meglepni, de a Lenin mauzóleum is a Vörös téren található, annyi történelem és érdekesség van egy helyen összepréselve, hogy oldalakat lehetne teleírni vele.
State Historical Museum – Kitaláljátok, ez a mesés épület hol található? Naná, hogy ez is a Vörös téren. Ezért mondom, hogy alapvetően Moszkva egy nagyon jól bejárkálható város, a legtöbb kiemelkedő jelentőségű dolog közül egy csomó egy helyen található. Erre a múzeumra mindenképp szánjátok néhány órát, és ne csak kívülről csodáljátok az épületet.
Borscs – bár Moszkvában annyi szuper, kortárs és modern és mindenféle étterem található, hogy egy komplett gasztro-körutat is lehetne a város köré építeni, de ha valami autentikusat is ki szeretnél próbálni, akkor nekem a borscs nevű leves volt a kedvencem, mindenfelé kapható a városban.
Vodka – és ha már kicsit kaja-piára terelődött a szó, akkor természetesen az igazi, tiszta orosz vodka is kihagyhatatlan.
Kazan Cathedral – a nevezetességekhez (és a Vörös térre) visszatérve, itt található a Kazan székesegyház is. Méretre persze kisebb és kevésbé híres, mint az elsőként említett Boldog Vazul (nem térek napirendre efelett a név felett… BOLDOG VAZUL :DD), de szerintem hasonlóan ámulatba ejtő, építészeti szempontból. Ne mulaszd el ezt sem!
Bolshoi Theatre – A világ egyik leghíresebb színháza, a Bolsoj (és végre valami, ami nem a Vörös Téren található… bár attól sétatávra van ez is)! Ha teheted, érdemes befizetni egy előadásra valamelyik aktuális darabra, egész biztos nem fog csalódást okozni.
MEATless – ez nem egy nevezetesség, csak egy nagyon klassz burgerező, amit a szállásunkhoz közel találtunk. Mert ahogy mondtam, Moszkva tele van mindenféle klassz éttermekkel, szóval ne csak az autentik orosz kajákat tömd magadba, ahogy Budapest is tele van remek reggelizőhelyektől a szuper tésztás éttermeken keresztül a vietnámi pho levesezőig mindenféle jellegű hellyel, úgy Moszkvában is érdemes különböző típusú kajáldákat kipróbálni, nekünk csak jó tapasztalataink voltak.
Sandunovsky Baths – ne hidd, hogy csak Budapesten vannak őrületesen szép fürdőházak! Ha befér még egy fürdőruci a csomagba, akkor hajrá, ugyanis Moszkvában is található lenyűgözően szép fürdőhely!
GUM – és akkor vissza a Vörös térre még egyszer! A GUM tulajdonképpen egy pláza, de ha úgy képzeled el, mint az Allee-t vagy az Arénát, akkor közelében sem vagy annak, amiről itt beszélünk! Ez egy csodálatos épület, amit akkor is ajánlok felfedezésre, ha a benne található luxi-márkákat nem engedheted meg magadnak.
Golden Ring kirándulás – ha egy napra kiszabadulnál a nagyvárosból, akkor nagyon népszerűek ezek a “golden ring daytripek” – a “golden ring” megnevezés néhány Moszkván kívüli városka “gyűrűjére” utal, ahol szintén csodás építészeti remekekre bukkanhatsz, és ahogy Oroszországban mindenhol, történelem-történelem-történelem, minden négyzetcentiméteren.
Na ezek voltak a fő tanácsaim, azonban még azt is hangsúlyoznám, hogy annak ellenére, hogy a legtöbb itt felsorolt nevezetesség egy elég kis térségen belül található, mégis érdemes arra is áldozni néhány napot, hogy csak úgy bóklássz Moszkvában, a Vörös tér környékétol elszakadva is. Nem csak a híres székesegyházak és látnivalók lesznek szépek, azt fogod látni, hogy a legapróbb, eldugott kis utcában sétálgatva is hirtelen a szemed elé kerül egy random arany hagymakupola, ami egy olyan épülethez tartozik, ami nem is híres feltétlenül, nincs benne az útikönyvben, és mégis, totális “woooow” kategória. Szóval jó császkálást és felfedezést!
Fanni blogját itt tudod követni. Valamint az instagrammon itt!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez