Mondják, hogy segít, de miért, s hogyan meditáljunk?
Sokan teszik fel a kérdést, hogy meditálás miért jó. Akik napi szinten űzik ezt a tevékenységet, egyszerű válasszal szolgálnak erre a kérdésre: azért meditálunk, mert ennek a rohanó világnak az úgynevezett békéje valójában öt perc békéből és aztán tíz óra szorongásból, gondból és frusztrációból áll.
Állandóan ki vagyunk szolgáltatva a negatív erőknek, amelyek mindenhol léteznek körülöttünk. Féltékenység, félelem, kétség, gondok, szorongás és kétségbeesés olyan erő, mint a majmok. Ha megunták, hogy harapdáljanak minket, pár percre megpihennek. És akkor azt hisszük, hogy békénk van. De ez egyáltalán nem béke, hiszen a következő pillanatban újra támadnak.
A meditáció követői szerint csak a meditáción keresztül tudunk maradandó békét, isteni békét elérni. Ha reggel meditálunk, akkor, ha csak egy percre is, de békét fogadunk magunkba, s akkor ez az egy perc béke egész napunkat át fogja itatni. Ha viszont hiszünk, azaz nagyon magas a meditációnk, akkor valóban maradandó, mély békét, fényt és örömet kapunk. Általánosan elfogadott tény, hogy azért kezdünk meditálni, mert belső éhségünk van. Érezzük, hogy erre a valamire nagy szükségünk van, csak nincs meg hozzá a bejárásunk. Éhségünk tehát egy spirituális szükségletből ered.
Meditáció lépései:
1., Ha otthon meditálsz, akkor rendezz be egy sarkot a szobádban, amelyet csak meditációra használ.
2., A meditáció a testi nyugalommal kezdődik. Üljünk le a padlóra, egy párnára, vagy egy székre egyenes gerinccel, csukott szemmel.
3., Az un. tudatos nyugalmunkat lassan engedjük végig a testünkön, lehetővé téve, hogy a nyakunkat, fejünket, hátunka tartó izmok kivételével mindenünk ellazuljon. Ne siessük el a dolgot, élvezzük, ahogy a feszültség elhagyja a testünket.
4., Ha a test már ellazult és megnyugodott, kezdjük el figyelni a légzésünket. Figyeljük meg, hogy tüdőnk mely részét használjuk légzés közben. Ha elsősorban mellkasunkkal lélegzünk, képtelenek leszünk ellazulni. Engedjük, hogy légzésünket elsősorban a rekeszizom mozgása irányítsa, tehát a jógában ismert hasi légzést alkalmazzuk. Anélkül figyeljük a légzésünket, hogy szabályoznánk azt. (Eleinte lehet, hogy szabálytalan lesz, de fokozatosan egyenletessé válik.)
5., A meditáció sok gondolat jelentkezhet. Mivel a "Vajon jól csinálom? Elfelejtkeztem egy fontos telefonhívásról!" kezdetű gondolatok ezrével jöhetnek, s ezek esetleg cselekvésre ösztönöznek. Mivel a meditáció lényege a relaxálás, ezért egyszerűen csak vegyük tudomásul a kérdéseinket, majd engedjük el. Ha figyelemmel követjük a felbukkanó gondolatokat, anélkül, hogy reagálnánk rájuk, akkor nem képesek megzavarni minket.
Meditációkort segít, ha füstölőt és gyertyát gyújtasz. Ha beszívod a füstölő illatát, inspirációt és tisztaságot nyersz, amely hozzáadódik belső kincsedhez. Mivel a meditációban nagyon fontos a helyes légzés, ezért próbálj olyan lassan és csendesen lélegezni. Ha lehet, kilégzésed vége és belégzésed kezdete között hagyj rövid szünetet. Ha tudod, tartsd vissza a lélegzeted néhány másodpercig. Ha ez már megy, akkor megpróbálhatod azt érezni, hogy nem levegőt, hanem kozmikus energiát lélegzel be. Érezd, hogy egyetlen hely sincs a testedben, amely ne töltődne fel kozmikus energiával. Árad benned, mint egy folyó, átmossa és megtisztítja egész lényedet. Azután, mikor elkezded kifújni a levegőt, érezd, hogy kilélegzel magadból minden benned felgyűlt szemetet, – minden istentelen gondolatodat, sötét elképzelésedet és tisztátalan cselekedetedet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez