Mítoszok a tejről: Valóban cukorbetegséget okoz?
Sokan hisznek a tévhiteknek és rossz megítélésnek, amitől a fogyasztók elfordulnak a tej fogyasztásától. Egyre többen szenvednek érzékenységtől is, így a feldolgozó ipar még inkább felkészültebb erre az esetre. Azonban vannak mítoszok is, amitől egyenesen kerülik a finom italt. Valóban tele van kalciummal és minden nap ajánlott a fogyasztása?
A tej cukorbetegséget okoz
Ebben a szakemberek nem tudnak megegyezni. Erről finn tudósok vizsgálata tehet, akik azt állapították meg, hogy ott, ahol magas a tejfogyasztás, magasabb a cukorbetegség előfordulása is. A cukorbetegség bizonyos formái valószínűleg a tejben lévő fehérjére való reakciókként jönnek létre. Kísérleti állatok nem kaptak cukorbetegséget, ha nem ittak tejet. Az ellenkező esetben megjelent a betegség.
Az ellenzők azt állítják, hogy soha semmi okozati összefüggést nem mutattak ki, sőt, ellenkezőleg. A tejfogyasztás állítólag jó hatással van a diabetes előfordulására. A tej azon kívül, egy sor vitamint tartalmaz. A, D, B12 vagy B1, és szelént, ami erősíti az immunrendszert, és lassítja az öregedést.
A tej zsíros és nagy kalóriatartalmú
A lakosság egy része erről meg van győződve. A nagy zsírtartalom magával hozza a magasabb koleszterinszintet is, és logikus, hogy a szív- és érrendszeri betegségeket is. A tej zsírtartalmától függ az emészthetősége is, ezért inkább alacsonyabb zsírtartalmú tejet gyártanak. A szakértők emlékeztetnek arra, hogy a tejet az előállítási folyamatban homogenizálják, ami azt jelenti, hogy a zsírcseppeket kisebb zsírrészecskékre bontják, amelyeket egyenletesen oszlatnak el a tejben. A laikus azt nem veszi észre.
A tejüzemben kb. 3,8 5%-os zsírtartalmú tej érkezik. Az első, amit vele tesznek, hogy lefölözik (40% zsír), a tejszín mellett 0,03% zsírtartalmú tej keletkezik. A tej két alaptípusa – a 3,5%-os zsíros tej és az 1,5%-os félzsíros tej –csak a ciszternából vett nyerstejjel való elkeverés eredménye. A koleszterintartalma 0-12 mg közt van. A kutatások azt mutatják, hogy a tej nem befolyásolja a testtömeget. A tudatlanság vezet ahhoz, hogy a tej sok kalóriát tartalmaz. Ez tévedés. Egy pohár tej egy fél alma energiatartalmának felel meg.
A tejben hormonok és antibiotikumok vannak
Egy pohár tej legalább 20 féle vegyi anyagot tartalmazhat. A koktél fájdalomcsillapítókból, antibiotikumokból és növekedési hormonokból áll. Tudósok egy rendkívül érzékeny tesztet használva számos olyan vegyi anyagot találtak a tehéntejben, amelyeket állati és emberi betegségek kezelésére használnak. A tejben lévő mennyiség ezekből a méreganyagokból túl kicsi volt ahhoz, hogy hatással legyen arra, aki iszik a tejből, de az eredmények kiemelik, hogy az ember alkotta vegyi anyagok ma már az egész táplálékláncban jelen vannak. A legnagyobb mennyiségű gyógyszert a tehéntejben találták.
A kutatók úgy vélik, hogy a drogok és növekedésserkentők a marha-, vagy a tehéntejbe a szarvasmarha-takarmánnyal vagy más a farmon fellelhető szennyeződés által juthattak be az állatok szervezetébe. A spanyol-marokkói csapat mintegy 20 mintát elemzett a Spanyolországban és Marokkóban vásárolt tejből, valamint mintákat vettek kecske és anyatejből is. Elemzésük megjelent a Journal of Agricultural and Food Chemistry című folyóiratban. Kiderítették, hogy a tehéntej nyomokban gyulladáscsökkentő gyógyszereket, niflumic savat, mefenaminsavat és ketoprofent tartalmaz – amelyek általánosan használt fájdalomcsillapítók mind az állatok és az emberek körében.
A friss tej egészségesebb, mint a tartós
A homogénezett tej fogalmától szintén nem kell megijedni: kedvező hatásai vannak, ezért van, hogy gyakorlatilag már csak homogénezett tej kerül piaci forgalomba. Az eljárás során a tejet nagy nyomással préselik át egy kis résen, így a tej zsírgolyócskáit fizikai úton felaprítják. Ezáltal az könnyebben emészthetővé válik. A pasztőrözés szintén egy hőkezelési eljárás, itt kevésbé magas hőmérsékleten, viszont hosszabb ideig kezelik a tejet a kórokozó csírák elpusztítása érdekében. A pasztőrözött tej így kevésbé tartós, mint az UHT és ESL technológiákkal kezelt termékek.
A „tartós tej” másik fontos titka a csomagolása: a 6 rétegű kartondoboz ugyanis megakadályozza, hogy a tej levegővel és fénnyel érintkezzen. Ráadásul a csomagolás újrahasznosítható bizonyos módszerekkel.
Nem kell tehát lemondani a tejfogyasztásról, sőt a dietetikusok szerint nem is ajánlott, hiszen rengeteg D-vitamint, kalciumot, proteint, foszfort, fehérjét tartalmaz. És ehhez legkönnyebben a tejből juthatunk hozzá. Így csak a tejfehérjére, tejcukorra érzékenyeknek kell kerülniük a fehér, selymes ízű ital ivását.
A tartós tejben káros konzerváló anyagok (E) vannak
Tévhit, hogy az UHT tejben több az „E”, azaz a nem természetes anyag, ahogy azt a lakosság 68%-a hiszi. A tejgyártók azt állítják, hogy az UHT tej nem tartalmaz adalékanyagokat. Az aszeptikus kartondobozba csomagolt UHT tej semmilyen tartósító szert nem tartalmaz. A tej az UHT típusú hőkezelésnek (Ultra High Temperature Treated) és a speciális csomagolásnak köszönheti a tartósságát. Ez minden baktériumot kiöl a tejből, és megakadályozza, hogy a tej fénnyel és levegővel érintkezzen, ezért nincs szükség tartósítószerre.
Tudtad?
A világon a tehéntej a legelterjedtebb, ezt követi a bivalytej majd a kecsketej.
A tejet a magyarok körülbelül 28%-a nem fogyasztja, és egyáltalán nem hiányzik nekik.
Naponta egy tehén 40 liter tejet ad. Ez olyan megterhelő számukra, hogy nagyjából 2-3 szezont bír ki, utána levágják.
A tej legtöbbször tejtermékből és 87% vízből áll.
A tej feldolgozás közben a tápanyagok 10%-át veszti el.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez