Mitől maradhatunk ma fiatalok?
Vajon mi a lassú öregedés titka? Akár krémekkel, akár plasztikával kívánjuk elérni, a legtöbb tudós egyetért abban, hogy a szénhidrát-és kalóriacsökkentett étrend remek opció. Már csak azért is, mert minimum 900 olyan gén aktivitására hathat, ami az öregedésért és a memóriáért felel az agyban.
A vitamindús, egészséges étrend csökkenti a szív-és érrendszeri betegségek, valamint a stroke kockázatát is, ami egészségünk egyik legnagyobb mumusa. Bár állítólag mindenki tudja, hogyan kell, de csak nagyon kevesen élnek egészséges életet. A legújabb kutatás azt bizonyítja: az egészséges étrend a memóriát és a tanulást is segíti. Szóval itt az ideje okosra enni magunkat! Persze diétával kapcsolatos kutatások már egy tucat laborban zajlanak évtizedek óta, a diéta igazi lényegét és mechanizmusát nem volt könnyű megfejteni. Ám egy kutatócsoportnak mégis sikerült!
Dr. Stephen Ginsberg, a New Yorki-i Egyetem Langone Orvosi Központjának neurológusa így nyilatkozott: „A tanulmány lényege gyakorlatilag az, hogy a diéta nagyban befolyásolja az öregedésért felelős gének fenotípusát. Ugyanakkor sajnos szó sincs arról, hogy a kalóriakorlátozás „az örök fiatalság forrása” lenne, de tény, hogy képes késleltetni az öregedés hatásait, illetve a korral járó betegségeket. A szívbetegségek, a magas vérnyomás és a stroke egyik gyógymódja vagy megelőzője lehet, de a memória és a tanulási képességek is fokozódhatnak! Ebben az agyi régióban ezt a hatást még sosem tudták kimutatni tudományos módszerekkel.” A kutatás során főleg nőstény egereket használtak, mivel azok sokkal hajlamosabbak a demenciára, mint a hímek – akárcsak az emberek. Cirka 30 százalékkal kaptak kevesebb kalóriájú eledelt, mint a társaik. Főként az agy hippocampalis régióját vizsgálták, egy olyan területet, ami érintett az Alzheimer-kórban, és tényleg nagy eltérések voltak fiatalok és idősebbek között. További érdekesség, hogy egyszerre csak egy-két gént tudnak megvizsgálni, de legalább 10.000 gén elemzésére volt szükség. Dr. Ginsberg viszont kijelentette: „a kutatás kiszélesíti az ajtót a genetikában és az öregedéskutatásban.” Az eredményeket bemutatták a Washington DC-ben megrendezett „Society for Neuroscience” éves gyűlésén.
Dr. Eric Karran, az Egyesült Királyság Alzheimer-kór elleni kutatás vezetője ezt mondta: „Ez az új tanulmány azt sugallja, hogy a kalóriaszegény étrend befolyásolhatja egy nagy csoport nőstény egér agyát, de nem világos, hogyan bizonyítják, hogy ez a tanulásra és a memóriára is hat. Intervenciós vizsgálatokra lenne szükség igazi emberekkel, hogy meghatározzák, milyen típusú diéta vagy kalóriakorlátozás kell ahhoz, hogy javuljon a hosszútávú memória, és az időskori memóriazavar. Mint tudjuk maga a diéta ezektől függetlenül is nagyon hasznos, csak a legtöbbet nehéz betartani. Fontos lenne, hogy az emberek betartsák a kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozást, különösen időskorig, hogy elkerüljék a kockázatokat. Mennyi műanyag terméket, ízfokozót, színezéket – egyszóval szemetet – viszünk be a szevezetünkbe nap, mint nap! Ezt persze a testünk sem köszöni meg. De bármilyen hosszútávú diétába fog bele valaki, előtte mindenképpen ajánlott orvossal, dietetikussal konzultálni!"
A jelenlegi bizonyítékok arra utalnak, hogy az a leghelyesebb, ha kerüljük a káros szenvedélyeket okozó dolgokat: cigarettát, alkoholt, tudatmódosító szereket. Inni azért szabad, olykor-olykor egy kis pohár vörösbort, na meg a sportolás is hasznos. Az orvosok a folyamatos vérnyomás-és koleszterinszint ellenőrzését is javasolják. Mondhatnánk, hogy a téma lerágott csont, amit szinte mindenki ismer, de vajon hányan élnek igazán egészségesen? Pedig a döntés a mi kezünkben van, és ha minél hamarabb kezdjük el, annál fiatalabbak maradhatunk!
Helle Robertina
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez