Mit okoz az alacsony önbecsülés? A hibáink ismétlődését
Egyikünk sem tökéletes és jó esetben tanulunk is a saját hibáinkból. Azonban előfordul, hogy azt tapasztaljuk, hogy valamiért újra ugyanazokat a köröket futjuk és nem értjük, hogy miért. Ennek bizony oka van.
Alacsony önbecsülés
Az alacsony önbecsülés egyet jelent azzal, hogy nem hiszük önmagunkban, sem pedig a döntéseinkben. Amikor az életben adódnak nehezebb helyzetek, a lényeg mindig az, hogy miben hiszünk. Ha meggyőzzük magunkat arról, hogy nem vagyunk elég jók, nem döntöttük vagy cselekedtünk megfelelően, akkor ennek hatására több, mint valószínű, hogy valóban rosszul is alakulnak a dolgaink és ismét abban a kellemetlen szituációban találjuk magunkat, amiben már oly sokszor voltunk.
Káros szokások
A boldogtalanságot legtöbbször a tévedéseink, hibás döntéseink eredményezik. Gyakran ismételjük meg ugyanazokat a káros hibákat, mert továbbra is ragaszkodunk a rossz szokásainkhoz. És ahhoz, hogy pozitív eredményeket tudjunk elérni, ezeknek a szokásoknak meg kell változtatnunk.
Hogyan tudsz magadon segíteni?
Változtasd meg az élethez való hozzáállásodat. Próbáljon ki új dolgokat. Próbálj meg olyan dolgokat csinálni, amelyeket korábban féltél megtenni, és meglátod pozitív eredményeket fogsz elérni. Ez mind mind hozzájárul majd ahhoz, hogy újra tudd építeni az önbizalmadat. Ezen kívül igyekezz mások hibájából tanulni és minden korábbi rossz berögződésedet elengedni. Hozz létre új szokásokat, akard a változást és meglátod egészen kicserélődsz.
Mondd az igazat, vagy legalább ne hazudj
Alapvető fontosságú, hogy amennyire csak tudsz, legyél őszinte önmagaddal és a körülötted lévőkkel. Ez nem azt jelenti, hogy fájdalmat kell okoznod más embereknek azáltal, hogy kíméletlen vagy. Ez inkább pozitív értelemben értendő. Például, ha úgy éred, hogy valakivel nem működik a kapcsolat, akkor inkább ülj le vele és mondd el neki az őszinte érzéseidet, anélkül, hogy sértő lennél. Ez persze rövid távon a másiknak így is, úgy is rosszul fog esni, azonban hosszú távon sokkal kevesebb sérülést okozol, mintha még tovább húztad volna a más rég nem működőt. Másfelől pedig ezzel tökéletesen megmutatod azt is, hogy becsülöd magad és ez elkerülhetetlenül pozitív változásokat fog eredményezni.
Ne hibáztass másokat
Gyakran előfordul, hogy a saját boldogtalanságunk miatt másokat hibáztatunk, vagy éppen a körülményeket. Ezzel csak ki akarjuk zárni azt az igazságot, mi szerint mi rontottunk el valamit. De ha képesek vagyunk felelősséget vállalni, és szembe nézni a saját hibáinkkal, adott esetben gyengeségeinkkel, akkor az a fejlődést vonja maga után.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez