Mit ne csináljunk egy kapcsolatban?
Nem kenyerem az okoskodás, viszont fontosnak tartom megosztani azokat a tapasztalataimat, amik elindíthatnak egy olyan kis csírát valaki fejében, ami később talán megvédi rossz döntésektől, vagy csalódásoktól. Ez az én listám a 'nagy' hibákról, amiket kerüljünk el egy párkapcsolatban.
STALKING: Alapvetően ha egy kapcsolat nem bizalom alapú, akkor nincs is értelme benne lenni. A bizalom pedig egy dologgal valósítható meg: tiszta kommunikációval. Mindenki érzelmi csomagokkal a hátán érkezik egy kapcsolatba, de nem lehet rögtön a legrosszabbat feltételezni, mert egy idő után beleőrül az ember, elkezd hallucinálni, és minden apró jelet felnagyít. Facebook jelszólopás, telefon átnézése, barátok ráállítása a szórakozó másik felünkre nem kicsit bizarr.
MEGOLDÁS: Ha megcsalnak vagy átvernek, az a te döntéseden kívül áll. Saját magadat kíméled meg a magánnyomozás és a sokk kellemetlenségétől, ha inkább leülteted őt, és elmondod őszintén mit látsz, és kérdezel, kérdezel, kérdezel. Ezt annyiszor meg lehet ismételni, ahányszor újra előfordul a gyanús dolog, egy bizonyos limit után pedig pakolni kell, és jó messzire menni. Ha őszintén elmondja neked mi történt, és miért tette, akkor legalább korrekt módon léphettek túl, vagy ha nagyon szeretitek egymást, akkor együtt találhattok megoldást. Ha viszont nem csalnak meg, akkor a pszichotikus bizalmatlanság miatt előbb-utóbb akkora lesz a szakadék, hogy belehajszolod szerencsétlent valami ballépésbe, csak hogy önbeteljesítő jóslatként végre diadalmasan sajnálhasd magad, hogy 'én megmondtam'. Inkább beszélgessetek. Vagy ha nem tudtok, akkor talán el kéne gondolkodni, hogy jó-e ez nektek.
PRIORITÁS: Talán mindenkivel előfordult már, hogy a prioritási lista rossz végére került egy kapcsolatban, a karrier, a szabadidőben való munkavégzés, és talán a hétvégi squash edzések közé. Egy behatárolt időszeletkében, stresszel és nyomással körülzárva nem lehet egészséges kapcsolatot létesíteni, amennyiben fejbéli gondok vannak a dolgok helyén kezelésével.
MEGOLDÁS: Ha konstans alkalmazkodásra vagy kényszerítve, és emiatt érzett rosszallásod miatt még bűntudatod is van, hiszen egy fél életen át épített karrierről - lehet az művészi, zenei is akár - van szó, akkor csengjen a füledbe a leggagyibb klisé: 'jobbat érdemelsz'. Mert egyébként bármit is mond, hogy majd jövő hétvégén, ez jön és megy, az érzés viszont marad. Fordítva is elgondolkodtató a dolog, hogy mennyire veszel komolyan, vagy csak hiánypótlásra használsz egy kapcsolatot, ha minden fontosabb nála. Ha meghúzol egy határt az életedben a 'csakatied' dolog, és a közösek között. Ez egy idő után teljes elszigetelődést jelent, lassú leépüléssel. Lépj tovább.
KRITIZÁLÁS: Sokszor emlegetett bölcsességem, hogy egy férfiban egy dolgot lehet sikeresen megváltoztatni, az öltözködését. A többi pillérhez ha hozzányúlsz, akkor összedőlhet az egész. Nüansznyi finomításokat az összecsiszolódás, az egymásra gyakorolt jó hatás természetesen eredményez, de ha a szerelmed alapvető értékeivel van probléma, és emiatt folyamatosan nyomás alá helyezed, akkor nem illetek össze. Ugyanígy a másik oldalról, ha folyamatosan bizonyos rossz tulajdonságaidat emlegetik, egy idő után belefáradsz hogy kicsavarodj önmagadból valaki kedvéért, és kiég a kapcsolat. Az ő részéről, mert képtelen megszokni, a tiedről meg mert képtelen vagy változtatni, és ugyanazokon lovagoltok hétről hétre.
MEGOLDÁS: A kritika alapvetően egy csúnya szó, a problémákat nem az ehhez tartozó éles hangnemmel, szarkazmussal, vagy megalázó módon lehet megoldani. A kapcsolati kritizálás pont olyan, mint az iskolai bullying, egy idő után megtör, még ha viccnek indult is. Ne hagyd magad, és ne csináld.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez