Mit kell tudni a laktózérzékenységről, és hogyan tudsz együtt élni vele?!
Harminc éves vagyok és sajnos jómagam is évek óta küzdök laktózérzékenységgel. Nem könnyű, sok lemondással jár, azonban sok év után rájöttem, nem olyan szörnyű és azóta több - kevesebb sikerrel, de megpróbálok együtt élni vele.
Azok az embere, akik nem érzékenyek a tejre, és bármikor, bármilyen tejterméket fogyaszthatnak, legyen szó tejről, kakaóról, joghurtról, túróról, sajtokról, megkapja a szervezete a megfelelő mennyiségű kalciumot. De mit tehetünk mi, akik laktózérzékenyek vagyunk?
A laktóz intolerancia azt jelenti, hogy a szervezet nem tudja lebontani, és hasznosítani a tejtermékekben lévő tejcukrot, azaz a laktózt. Tünetei általában puffadás, hasmenés, bélgörcsök) az egyén érzékenységétől, a fogyasztott laktóz mennyiségétől, és az étel felszívódásától függően akár rögtön vagy pár órán belül jelentkezhetnek, majd el is múlhatnak. Ehhez viszont az kell, hogy az illető ne fogyasszon újabb laktóztartalmú ételt. Magyarországon hozzávetőlegesen körülbelül másfél-két millió ember él így. Megjelenésének formája többféle lehet.
A laktáz nevű enzim szintje születésünk után szokott a legmagasabb lenni, azonban ez a kor előrehaladtával folyamatosan csökken. A betegség leggyakrabban 20-40 éves kor között jelentkezik. Sajnos azonban van ennek egy másodlagos, egy úgy nevezett laktáz hiány, amit okozhat rotavírusos eredetű bélfertőzés, bélgyulladás, vagy lisztérzékenység is. Ezekben az esetekben átmeneti laktózérzékenységről beszélhetünk, amikor is teljesen ki kell zárni minden tejterméket az étrendből. A harmadik pedig a genetikai rendellenességként is veleszületett laktáz hiány, amit már csecsemőkorban lehet diagnosztizálni. Megfelelő diéta mellett, hosszú távon is együtt lehet élni a laktózérzékenységgel. Azonban amire a diéta során nagyon fontos odafigyelni, hogy a tej, és a tejtermékek olyan ásványi anyagokat, és vitaminokat tartalmaznak, ami a szervezet megfelelő működéséhez elengedhetetlen, mint pl. a csontfejlődéshez szükséges D-vitamin, kalcium, és foszfor. Ezért a megváltozott étrend esetében ezek pótlását szem előtt kell tartani!
Nagyon jó kalciumforrásnak számít a kelkáposzta, a hüvelyesek, a dió, a mandula, a mogyoró, a szójakészítmények (pl. a tofu), halak. A paraj, a sóska, a fehérrépa, és a rebarbara is ide tartozik. D-vitamin bevitelére is nagy szükségünk van, melyhez hozzájuthatunk a tojásból, a májból, valamint a napsugárzás által is. Szerencsére a laktózmentes tejtermékek által változatlan formában hozzájuthatunk a kalciumhoz, D-vitaminhoz, foszforhoz. Kapható laktózmentes tej, joghurt, tejföl, túró és sajt is. Ezek ugyanúgy tehéntejből készülnek, csak a bennük levő laktóz már bontott formában kerül a termékbe. A másik megoldás a növényi tejek, és készítmények fogyasztása.
Az állati eredetű tejszín helyett használhatunk kókuszkrémet, rizsfőzőkrémet, vagy szójafőzőkrémet. Tésztaételekhez, és sűrítéshez is ez ajánlott. Sajnos azonban a tejfehérje-allergiások étrendje sokkal szigorúbb, mint a tejcukor-érzékenyeké. Ők a laktózmentes termékeket sem tudják fogyasztani, ugyanis a tej fehérjére lesznek allergiásak. Nekik sajnos minden olyan terméket ki kell hagyni az étrendből, ami tejet, tejterméket tartalmazhat. Ilyenek lehetnek a felvágottak, majonézek, félkész-késztermékek (például mártások, szószok) és egyes gyógyszerek is.
Sajnos, én személy szerint az utolsó kategóriába tartozom. Aki ismer az tudja, hogy nagyon szeretem a tejtermékeket. A reggeli kávé, sajtok, na és persze ne is beszéljünk a különböző joghurtokról. Azonban húsz éves voltam, amikor észrevettem, hogy valami nem stimmel. Nem étkeztem egészségtelenül, sportoltam, elegendő vizet ittam, de mégis ha tejes ételeket ettem, iszonyatosan kipattogott az arcom. Olyan szinten, hogy már szégyelltem kimenni az utcára. Használhattam én akármilyen kozmetikai terméket, semmi sem segített. Majd idővel rájöttem, hogy bizony nem ihatok, és nem ehetek semmiféle tejterméket. Majd amikor kiköltöztem Londonba elkezdtem a laktózmentes, és növényi alapú termékek fogyasztását. Tejek, joghurtok, sajtok, szószok, vajak, tejföl, túró, stb. Nagyon sokáig nem volt semmi baj. Mostanáig. Ugyanis legutóbb pár napja, amikor laktózmentes tejet fogyasztottam, másnapra úgy néztem ki, mint évekkel ezelőtt. Az egész arcom tele volt kiütésekkel.
Sajnos be kellett látnom, ami eddig évekig működött, az most már nem. Nálam nem hasi panaszokkal jelentkezik az allergia, hanem a bőröm mutatja meg, hogy bizony nem szereti, amiket eszem. Így mostantól együtt kell élnem azzal, hogy csakis növényi alapú termékeket fogyaszthatok. De nem vagyok megijedve, vagy elszomorodva, mert az évek alatt rengeteg cikket, receptet elolvastam ennek kapcsán, és ugyanúgy tudok inni tejet, vagy csinálni egy carbonara tésztát, csak éppen tehéntej helyett, kókusztejet, vagy mandula tejet használok.
Nagyon fontos, hogy odafigyeljünk a testünk jelzéseire, és ha sokszor gyomorpanaszok, emésztési zavarok lépnek fel, csináltass egy tesztet. Ha pedig kiderül, hogy a szervezeted nem termel elegendő laktáz enzimet, mindenképp kezd el a laktózmentes étkezést, mert egy kis odafigyeléssel, és diétával megszabadulhatsz a kellemetlen, fájdalmas panaszoktól.
Málnás sárgadinnyés áfonyaturmix:
Hozzávalók 4 adaghoz:
200 g málna
200 g áfonya
3 dl kókusz/mandula tej
100 g sárgadinnye
3 evőkanál méz
Elkészítés:
A málnát és az áfonyát megmossuk, a sárgadinnye héját levágjuk, magjait kikanalazzuk, és a húsát felkockázzuk. Majd az egészet egy botmixer segítségével összeturmixoljuk. A turmix előnyei, hogy a málnának, és a sárgadinnyének nagyon magas a C-vitamin tartalma. A málna, és az áfonya rostban, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag. A sárgadinnye az egyik legtöbb karotint tartalmazó gyümölcs. Jelentős mennyiségben tartalmaz még folsavat is. Tökéletes laktózmentes reggeli egy rohanós nyári reggelen.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez