Mit is jelent pontosan a túlgondolás?
Olyan egyszerűen tudunk dobálózni a túlgondolás fogalmával, és úgy teszünk, mintha semmiség lenne, pedig bizony nagyon komoly szorongáshoz vezethet, és azoknak, akik hajlamosak túlgondolni a problémáikat, és sokat rágódni a múlton, bizony megkeserítheti az életüket.
A félelmeink azok, amelyek igazán képesek megakadályozni abban, hogy megvalósítsuk mindazt, amit szeretnénk, így azonban könnyen a saját csapdánkba eshetünk, ugyanis minél többet gondolkozunk ezen, annál egyszerűbben vezethet szorongáshoz. Mindez bekövetkezhet azért, mert aggódunk a munkahelyünk, a tanulmányaink vagy éppen a párkapcsolatunk miatt, és minél több kétség halmozódik fel bennünk, annál inkább akadályozzuk saját magunkat.
Irreális elvárásokat állítunk fel saját magunkkal szemben, hiszen úgy érezzük, sosem vagyunk elég jók, nem teljesítünk megfelelően, ráadásul minden időnket és energiánkat beleöljük a kívülről vizsgálva fölöslegesnek tűnő gondolatainkba, ami így egyre több területét felemészti az életünknek.
Elkezdjük görcsösen keresni a visszajelzéseket, szinte szomjazunk mások véleményére és elismerésére, és amennyiben nem kapjuk meg ezt egyből, máris rosszabbul érezzük magunkat. A kritikát sem tudjuk elviselni, hiszen egyből kétségek támadnak bennünk saját magunkkal szemben, megkérdőjelezzük a saját teljesítményünket és értékeinket, képtelenek vagyunk az ösztöneinkre és megérzéseinkre hallgatni, ugyanis ismét beleesünk a túlgondolás csapdájába, így döntéseink és sorra egyre rosszabbak lesznek.
Az érzés szétterjed bennünk, akárcsak a futótűz, és felemészt mindent és mindenkit, akit talál, többek között társas kapcsolatainkat és saját magunkat is. A szorongásnak köszönhetően folyamatosan várunk valamit, valamit, amiről úgy gondoljuk, hogy segíteni fog és jobbá teszi az életünket, azonban nem tudjuk megfogalmazni, hogy pontosan mi ez, így soha nem is tudjuk elérni az áhított célt, ami így ismét csak csalódáshoz vezet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez