Miről ismered fel a szorongást?
A szorongás egy bizonyos szintig normális, ugyanis növeli a teljesítményt. Egy bizonyos szint felett azonban már károsan hat a mindennapi életünkre. De mik is a tünetei?
Vannak testi tünetei. Ha vészhelyzet áll fenn, a szervezet készen áll arra, hogy meneküljön, vagy harcoljon. A mai világban azonban nem mindig van lehetőség ezekre az opciókra, és ebből ered a probléma. Izomfeszültség lép fel, ami a nagy fizikai aktivitáshoz szükséges. Ám, ha ez huzamosabb ideig fenn áll, akkor az izmok fájdulnak, ami váll-és hátfájáshoz vezet.
Felgyorsul a légzés, a szívverés, a pupillák kitágulnak. Ezek mind ahhoz szükségesek, hogy gyorsan tudjunk reagálni a veszélyre. Túlzott éberség, álmatlanság is felléphet, ami annak tudható be, hogy a szervezet rááll arra, hogy folyamatosan riadókészültségben kell lennie. Ezért akkor is arra figyelünk, hogy mikor jön a baj, amikor aludnunk kéne. Ez hosszútávon kimerültséghez vezet. Gyakori tünet a hasfájás, hasmenés, sokszori vizelés, szédülés. Ez azért van, mert stressz hatására termelődik egy úgynevezett kortikotropin-felszabadító faktor, ami fokozza a belek működését. Szorongás miatt sokan tördelik a kezüket, rágják a körmüket, mert ezzel vezetik le a felgyülemlett feszültséget.
Ez a megfeszült állapot érzelmi oldalról is megterhelő. Aki szorong, az állandóan aggódik és fél. Minden gondolata a rettegett dolog körül forog, és ezt semmivel nem lehet oldani. Nyomaszó, rossz hangulat alakul ki, ami egy ilyen élethelyzetben érthető is. Hiszen aki aggódik és fél, az nehezen tud vidám és mosolygós lenni. Mindezekhez társul a feszültség, akár a legapróbb dolog is időzített bomba lehet. Az ember ilyenkor ingerlékenyebb, érzékenyebb, hamarabb felkapja a vizet. Elég, ha csak egy kis dologról van szó, már ez is olyan érzést válthat ki, mintha összedőlt volna a világ, holott ez messze nem így van.
A koncentráció is csökken, hiszen a szervezet elfárad az állandó készenléti állapotban. Ráadásul egy rossz közérzetű ember egyébként sem tud úgy odafigyelni a dolgokra, mint aki vidám. Ez negatív hatással lehet a tanulmányokra, a munkahelyi teendőkre, ami további feszültséget és aggodalmat generál. Így pedig létrejön egy ördögi kör, amiből nehéz kimászni.
Ha felismered magadon a szorongás tüneteit, mindenképp tegyél ellene, hiszen hosszútávon szervi problémákhoz is vezethet! Ma már rengeteg relaxációs technika létezik, melynek segítségével levezetheted a feszültséget.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez