Miniszterek gatyában
Évekig padláson lapuló fotók kerültek elő az 1920-as és 1930-as évek fürdőző társadalmi elitjéről. Ezeket a rendkívüli képeket te is megnézheted, ha ellátogatsz a Magyar Fotográfusok Házába.
Az 1920-30-as évek úszómesterét nem szabad összekeverni a mai úszómesterekkel, ők nem unatkozták végig a parton ülve a munkanapjaikat, hanem személyiségek voltak, akik a fürdőzők kényelmét szolgálták. A fürdő talán legfontosabb személyének számított. A fürdők pedig a korabeli társadalmi élet kiemelt színterei voltak. A fürdőmesterek között volt egy, aki imádott fényképezni és munkahelyén is hódolt hóbortjának. Így maradhatott ránk több száz, eddig nem látott remek fotó az akkori társadalmi elit krémjéről, politikusokról, írókról, költőkről, színészekről, színésznőkről.
Pusztai Sándor
1899. november 30-án született Nyíregyházán. Ifjú korában szeretett énekelni, egy időben az operaénekesi pálya iránt érdeklődött. Édesapja ennek nem örült, mondván, ő nem nevel urakat! Mivel szülei ebben az időben különböző fürdőket és strandokat béreltek, üzemeltettek (Pünkösdfürdő, Csillaghegy) végül az úszómesteri pálya mellett kötött ki. Abban az időben az úszómester nemcsak a medencékben fürdőzők biztonságára ügyelt, hanem úszásoktatással is foglalkozott. Az 1930-as években a Gellért-fürdőben volt úszómester, az akkori társadalmi elit kedvelt helyén. Ezekkel a hírességekkel szinte naponta találkozott, többségükkel beszélő és köszönő viszonyban volt. Mivel hobbija a fotózás volt, így adta magát a lehetőség, hogy folyamatosan, éveken keresztül fényképezze ezeket az embereket. Ennek eredményeként több mint 600 db bélyeg nagyságú fotókontakt és a hozzájuk tartozó 3 x 4,5 cm-es negatív maradt utána.
Az utókór hálás lehet, mert Pusztai Sándor nem csak a munkáját végezte az évtizedek során, hanem sok-sok éven át fényképezte a fürdőben megjelent ismert személyiségeket. Így maradt meg ránk neglizsében Karinthy Frigyes és Heltai Jenő, Klebelsberg Kunó, Keresztes-Fischer és Apponyi, Tolnay Klári és Alpár Gitta, hogy csak néhányat nevet említsünk a sok százból.
A kiállítás kurátora Kincses Károly fotómuzeológus.
Megtekinthetõ: 2012. május 11 – június 17.
Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház (1065 Nagymező utca 20.)
Minden hétköznap 14-19 óra között, hétvégén 11-19 óra között.
Forrás és további információ ITT
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez