Minden, amit tudni érdemes a fogágybetegségekről
A fogágybetegség napjainkban sokakat érint. Azonban érdemes tudni néhány dolgot, mellyel megelőzhető ez a probléma. Többek között erről is beszélgettünk Dr. Koncz Andrea, parodontológus szakemberrel.
Mit kell tudnunk első körben a fogágybetegségekről?
Azt, hogy elsősorban a felnőtteket érinti, ráadásul elég nagy arányban (Egyes felmérések szerint a középkorúak között 50% a fogágybetegek aránya. Idősebb korban (50 év felett) ez a betegség felelős elsősorban a fogak elvesztéséért (míg fiatalabb korban a caries és következményes betegségei). Ha valamelyik szülőnek volt ilyen problémája, akkor nagy a valószínűsége hogy a hajlamot örököltünk. Viszont ez még önmagában nem elég ahhoz, hogy a betegség kifejlődjön. Kedvez az előfordulásának a rossz, elhanyagolt szájhigiénia, a dohányzás, cukorbetegség, vagy akar a stressz. Egy kis plusz odafigyeléssel a mindennapi szájápolás terén és rendszeres fogászati ellenőrzésekkel - szükség esetén időben elvégzett kezelésekkel - azonban megelőzhető, hogy kialakuljon a betegség.
Maga a fogágybetegség egyébként - leegyszerűsítve - egy baktériumok által okozott gyulladás, és a fogat tartó szövetekben (íny, csont) okoz pusztítást. Ez a folyamat éveken át alattomosan, nagyobb fájdalom nélkül észrevétlenül is zajlódhat.
Ha valaki azt tapasztalja, hogy reggelente vérzik az ínye fogmosás közben, az utalhat fogágybetegségre? Ez esetben mi a teendő?
Igen, utalhat akár fogágybetegségre, de nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni. Az is lehet, hogy csak ínygyulladás áll a vérzés háttérben ami egy rendelői fogkőeltávolítás után rendszerint meg is szűnik. Ha valaki rendszeresen tapasztal vérzést fogmosás közben, akkor én azt javaslom, hogy jelentkezzen be fogkő szedésre a fogorvosához/dentálhigiénikushoz, aki a kezelés elvégzése után szükség esetén javasolni fogja, hogy forduljon szakemberhez (parodontológushoz) ha komolyabb a baj.
Milyen időközönként javasolja a fogkőleszedést?
Erre nincs általános szabály, csak irányelvek:
- Akinek nincsen fogágybetegsége, annak évente
- Aki tud róla, hogy érintett a témában, annak a betegség súlyosságától függően 3-6 havonta ajánlott
- Azoknak is javasolt a gyakrabban végzett fogkőleszedés, akiknek beültetett fogaszati implantátuma van
Mennyire figyelnek az emberek manapság arra, hogy a rendszeres fogászati ellenőrzés mellett a parodontológushoz is ellátogassanak?
Ez igen változó: a legtöbb beteget aki hozzám kerül, a kollégák vagy a dentálhigiénikusok 'küldik' : ők veszik észre a kezelés vagy konzultáció alkalmával a fogágybetegség tüneteit. Kisebb az aránya azoknak, akik közvetlenül hozzam - mint parodontologushoz jelentkeznek be vizsgálatra vagy kezelésre valamilyen ínyproblémával, de azért ilyen is előfordul. Ők az átlagnál tájékozottabbak, hiszen nem sokan ismerik a fogászatnak ezt a szakirányát.
Milyen szájápolási praktikákat javasol a mindennapokra?
A helyes technikával végzett fogmosás a legfontosabb, ebben sokat segíthet egy elektromos fogkefe. Én is azt használok, hatékonyabb mint az egyszerű fogkefék. Viszont még a legmodernebb fogkefék sem tudják megtisztítani a fogak közti részeket, ezért napi egyszer a fogmosás után fogköztisztítást kell(ene) végezni. Erre való a fogselyem, nagyobb fogak közötti hézagok esetén pedig a fogköztisztító kefék. A megfelelő eszköz kiválasztásában és a helyes technika elsajátításában sokat tud segíteni a fogorvos és a dentálhigiénikus is. Én minden betegemet megtanítom az első találkozások valamelyikén ezek használatára, ugyanis csak akkor lesz igazán hatékony a kezelés és tartós az elért eredmény, ha az otthoni szájápolást is megfelelően végzik. Sajnos az a tapasztalatom, hogy tízből kilenc esetben a fogköztisztításról és annak jelentőségéről még soha nem hallottak a páciensek.
Dr. Koncz Andrea elérhető a Clinident Fogászati Centrumban.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez