Mindent a haragról
A harag alapvető emberi érzelem, amelyet mindenki átél és megtapasztal. A harag megfelelő kezelésének elsajátítása fontos lecke, hiszen ha elfojtjuk a bennünk lévő érzelmeket, annak káros hatásai lehetnek, míg ha egészségtelen módon szabadjára engedjük az indulatainkat, az árthat nekünk és azoknak, akiket szeretünk. Hogyan kezeljük tehát a haragunkat? Milyen egészséges formái vannak a kifejezésének, és hogyan engedhetjük el úgy, hogy megkönnyebbüljünk, és ezáltal jobban megértsük önmagunkat is?
Számos pszichológiai kutatás bizonyítja, hogy haragunk elfojtásának negatív fizikai hatásai lehetnek, beleértve bőrbetegségeket, szívproblémákat, migrént is akár. Érzelmi szinten a harag, és minden ahhoz párosuló érzelem, a depresszió kialakulásának hátterében is állhatnak. Ha nem foglalkozunk közvetlenül ezekkel a dolgokkal, fennáll a veszélye, hogy magunk ellen fordítjuk őket. Ilyenkor önkritikus gondolatok áradatát kezdhetjük el átélni.
Például, ha a partnered, vagy egy jó barátod tesz megjegyzéseket a gyakorlatiasságod kapcsán, rögtön dühösnek, és frusztráltnak érezheted magad. Úgy gondolhatod, hogy a kritizáló szavak kereszttüzében állsz minduntalan. A heves reakciód pedig irracionálisnak tűnhetnek a másik szemében. Ha dühös leszel, az csak felborítaná az állóvizen úszkáló csónakot, ezért inkább figyelmen kívül hagyod az érzelmi reakciódat.
Sajnos ez a fajta zaklatottság elég rossz irányba terelhet téged. Olyan önostorzó gondolatokkal bünteted magad, mint például: “Elég felelőtlen vagy. Egyszerűen semmit sem tudsz jól megcsinálni, ugye?”. Ebben az esetben nem az a helyes válaszreakció, hogy az összes belső frusztrációdat a párodra, vagy a hozzád közelálló személyekre zúdítod rá. Ettől függetlenül, az sem megoldás, ha egy rendkívül öngyűlölő nézőpontot veszel fel, és egy teljesen másik szemüvegen át kémleled a világot.
Ehelyett a következő lépéseket tedd inkább:
Ismerd fel, hogy dühös vagy. Az érzéseid csak érzések, és ezek teljes mértékben elfogadhatóak. Akkor is lehetsz dühös valakire, ha végső soron egyetértesz azzal, amit képvisel, vagy állít. Talán nem tetszik az adott hangnem, vagy időzítés, vagy maga a tény, hogy valószínűleg a másik személynek van igaza. Nem egetrengető probléma az, hogy ingerült vagy, egyszerűen tovább kell lépni. Megeshet az is, hogy egyszerre érzed magadhoz közel, és távol a másik felet. Ne feledd, az érzelmeknek nem kell mindig logikusnak lenniük, egyszerűen csak vannak és kész, el kell fogadnunk őket.
Egészen nyugodtan kifejezheted az érzéseidet egy harmadik elfogulatlan félnek, akiben megbízol. Egy barátnak, vagy egy terapeutának. Ilyenkor próbálj olyan embereket keresni, akik nem foglalnak állást az adott ügyben. Hidd el, nagy megkönnyebbülést fog okozni, ha kiadhatod magadból a benned tomboló vihart. Ez azt is lehetővé teszi, hogy betekintést nyerj még jobban a saját lelki világodba, így megértheted azt is, hogy mi váltotta ki belőled ezt a sok feszültséget.
Mindenképpen próbálj meg megnyugodni mielőtt reagálnál. Ha tudatosan közelíted meg az interakciókat, az előnyt fog kovácsolni a számodra. Számolj el tízig, és higgadtan vágj bele a mondandódba.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez