Mindent a kruppról
Itt van a tél, itt van újra és a gégegyulladás is vele együtt. A gyermekrendelőkben egyre több kis beteget lehet diagnosztizálni már a váróteremből. Jellegzetes kutyaugatásszerű száraz köhögésük elárulják a betegségüket. A köznyelv kruppnak nevezi ezt a szülők rémálmát okozó kórt. Az összes gyermek mintegy 13%-ának életében egyszer lesz ilyen betegsége.
Az őszi-téli időszak velejárója ez a felső légutakat érintő gyulladás. Maga a krupp szó francia eredetű (croup)-álhártyát jelent. Ilyen borítja a megbetegedéskor a gége nyálkahártyáját. Ilyenkor az megduzzad és ez okozza a tüneteket. Leggyakrabban 3 hónapos - 3 éves kor között jelentkezik, főleg fiúknál. Lehet fertőzéses és nem fertőzéses eredetű. A fertőzések nagy részét vírusok (parainfluenza, RSV, rhinovírus, stb.) okozzák, ritkán bakteriális (Haemophylus infl. , Streptococcus „A” csoport, pneumococcus, stb.). A nem fertőzéses csoportot pszeudokruppnak hívják, és légúti izgató anyagok, allergia idézik elő, genetikai hajlam állhat a háttérben. A fertőzéses krupp orvosi neve laryngitis subglottica, ami a gége és a hangszalag alatti terület gyulladását jelenti. Ez a terület kisgyermekkorban egészséges állapotban is szűk, a fertőzéses ödéma tovább szűkíti, ez légzési nehezítettséghez vezet. Nagyobb gyermekek is lehetnek krupposak, de az ő betegségük a szélesebb légút miatt már kevésbé rémisztő és súlyos.
Fertőzés esetén a tünetek: néhány napos nátha, láz, rekedtség, torokfájás, rossz közérzet, belégzési nehezítettség (megrövidül a belégzési fázis). Fertőzés hiányában a beteg láztalan, a fulladás éjszaka jelentkezik hirtelen és családi halmozódás is megfigyelhető. Mindkettőnél súlyosabb állapotban mellkasi és juguláris (a nyak középső részén) behúzódások, nehéz és szapora légzés, orrszárnyi légzés, elkékülés lehetséges, ami kórházi kezelést tehet indokolttá.
Amit tehetünk beteg gyermekünkért otthon: Megpróbálunk minél kevesebbet mutatni kifejezett pánikunkból, amit az éjszaka közepén idézett elő csemeténk a „majd megfulladós” köhögésével! Ehhez kiváló segítséget nyújt az Aconitum nevű homeopátiás szer, amit gyermekünknek is feloldhatunk és magunk is bevehetünk! Ezen kívül nyissunk ablakot, persze takarjuk be kisbetegünket, csak a feje legyen kinn, és legyünk mellette, figyeljük, forduljunk felé szeretettel. Ha élete első kruppja zajlik, és nincs otthon csak lázcsillapítónk, akkor azt kell beadni, hiszen az a fájdalmat is csökkenti, márpedig ilyenkor a torok bizony fáj! Ha a „visszaesők” csoportjába tartozik szemünk fénye, akkor lesz mihez nyúlnunk: ha súlyosan nehezített a légzése, akkor jöhet a neki való szteroidos kúp, persze a homeopátiát használók még az Aconitum mellett többféle szert is adhatnak, elsősorban Spongia tosta, Sambucus nigra jön szóba az éjfélkor induló rekedt köhögésnél, Hepar sulfur a később, hajnalban előforduló, ill. a napközbeni rekedtségnél. Ha van inhalátorunk, akkor sóoldattal tudjuk nedvesíteni a gége nyálkahártyáját, ami segít. Ha nincs, megteszi, ha a ruhaszárítót behúzzuk a gyermek szobájába nedves törölközőkkel. Köhögéscsillapítónak, kalcium tablettának, szirupnak nincs kimutatott hatása ebben a kórképben, adásuk felesleges.
Mikor menjünk kórházba: ha a ténykedésünk ellenére maradnak a mellkasi behúzódások, a belégzés nehezítettsége, a kicsi láthatóan küzd a levegőért, ne várjunk otthon tovább. Siessünk vele kórházba! A betegek néhány százaléka intézeti ellátást igényel még ma is, bár sokat szelídült a betegség a fejlődő terápiás lehetőségek miatt. A kórházi kezelés része a gyógyszeres (micronephrines) inhalálás, oxigén adása. Kívánom, minél kevesebben ismerkedjenek meg élőben a betegség ellátásával, viszont, ha szükség van a tudásra, tudjuk, mit kell tenni, tudjunk nyugodtak maradni, ugyanis fontos a gyors cselekvés, hogy mihamarabb tudjon ismét jól lélegezni drága kincsünk!
Dr. Orosz Ágnes - gyermekgyógyász, homeopata
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez