'Minden túlzás nélkül mondhatom, hogy a kezelés célja egy jobb életminőség megteremtése.' Beszélgetés Dr. Kerekes Fannival
Dr. Kerekes Fanni fogszabályzó szakorvossal beszélgettünk arról, hogy mennyiben változtatja meg az ember életét a rendezett fogsor, valamint arról, hogy mivel kell számolnunk, ha fogszabályozásra adnánk a fejünket.
Mesélnél kicsit a fogszabályozás menetéről?
A fogszabályozást minden esetben alapos és részletes állapotfelmérés előz meg, amelynek során szakorvosunk személyre szabott megoldásokat vázol fel neked, és pontosan elmagyarázza a lehetőségeket. A precíz tervezést természetesen röntgenképek készítése is nagyban segíti.Ha szükséges, a fogszabályozás előtt betömjük a lyukas fogakat, és eltávolítjuk a fogkövet is. Ezt követően jöhet az érdemi munka, amely türelmet és odafigyelést igényel, és amit a végeredmény miatt nem szabad siettetni: a fix készülék 1,5-2 évig marad a fogaidon,ezeken néhány hetente elvégzi fogorvosunk a megfelelő beállításokat,a fix készülék eltávolítása után pedig jöhet a fix retainer és a kivehető (éjszakai) fogszabályozó, amit még néhány évig viselned kell azért, hogy az elért eredmények megmaradjanak.A fogászat fejlődésének köszönhetően ma már számtalan hatékony és biztonságos megoldás elérhető, amivel fogazatod szabályossá és esztétikussá varázsolható.
Mi az, amit figyelembe kell venni az előtt, hogy felhelyezésre kerül a fogszabályzó?
Ahogy korábban is említettük, a kezelés elvégzése előtt alaposan fel kell készítenünk a fogakat a megpróbáltatásokra, mindegyiknek kicsattanó egészséggel kell nekivágnia az útnak. Tehát szó sem lehet fogkőről, vagy lyukas fogakról. Egyes esetekben logopédus segítségét is kérjük a kezelés megkezdése előtt. A kezelés akkor hoz megfelelő eredményt, ha a páciens tudja szeretni a fogszabályzóját, így fontos, hogy választhasson, esztétikus vagy fém fogszabályzóból, pontosan tudja a hagyományos és a modernebb önligírozó kezelések közti különbséget, hogy a lehető legjobb kezelést választhassuk.
Van olyan életkor, amikor a legmegfelelőbb a fogainkat szabályoztatni?
Szinte bármelyik, értelem szerűen más életkorban más célokkal. Gyerekkorban sokszor kivehető készülékekkel is könnyen lehet manipulálni a gonoszkodó és véletlenszerűen előbújó fogakat. Ezzel akár meg lehet előzni egy későbbi rögzített készülék használatát is, mert a fogszabályozás bármennyire fontos és hatékony, egy gyermeknek mindenképpen nagy könnyebbség, ha nem kell foganként összeragadnia a „fogszabályzós tappancsokkal". Felnőtt korban - és itt nyilván arra gondolunk, amikor már szinte teljesen maradó fogakkal dolgozhatunk, tehát nagyjából 12-13 éves kortól eljön a rögzített fogszabályzók érája, amely életünk végéig bármikor alkalmazható.
A fogszabályzásra sokan nehezen szánják rá magukat. Mit gondolsz, hogyan lehet motiválni azokat a pácienseket, akik kicsit még vonakodnak az eljárástól?
Mindenkit buzdítanék arra – amennyiben csak a gyanú szikrája is felmerül –, hogy keressen fel egy szakembert konzultációért. Biztosíthatom az olvasókat, hogy egyetlen ilyen megbeszélés alkalmával sem támadt még fogszabályozó orvos páciensre, és ragasztgatta fel lesből a „tappancsokat". Később is van időnk a döntésre, de a konzultáció után már sokkal tájékozottabban hozhatjuk meg azt. Minden túlzás nélkül mondhatom, hogy a kezelés célja egy jobb életminőség megteremtése. És tapasztalatból... Én magam is hosszú évekig hordtam különböző készülékeket, míg végül kialakult az aktuális mosolyom. Részemről próbálom a lehető legtöbbet alkalmazni!
Dr. Kerekes Fanni a CLINIDENT Fogászati Centrumban elérhető. További információ: ITT
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez