Minden idők leghíresebb kémnője – érdekességek Mata Hari botrányos életéről
Az első luxus prostituált, egzotikus táncosnő, háborús kém. Egy nő, rengeteg jelzővel, aki egy egyszerű kalaposmester lányából a világ egyik leghíresebb asszonyává vált. Mata Hari csöppet sem átlagos életének végül egy koholt per vetett véget. Cikkünkben most néhány érdekességet osztunk meg veletek a legmegosztóbb második háborús kémnőről.
Mata Hari, valódi nevén Margaretha Geertruida (Grietje) Zelle 1876. augusztus 7-én született egy holland kisvárosban, Leeuwardenben. Nemzetisége valójában nem holland, hanem fríz, amely egy hollanddal rokon germán népcsoport.
Tizennégy éves korában meghalt az édesapja, így nagybátyja mellett nevelkedett. Kevesebb mint egy év múlva viszonyt kezdett iskolaigazgatójával, ezért azonnal kirúgták a tanintézményből.
Egy apróhirdetésre válaszolva találkozott első férjével, a gyarmati hadsereg egy skót származású tisztjével, akivel 1899-ben Indonéziába került. Kapcsolatuk az elejétől fogva viharos volt, de egyben szenvedélyes. Egy szóbeszéd szerint szeretkezés közben férje még az egyik mellbimbóját is leharapta. Azonban a kivégzés előtt az ügyész megállapíthatta, hogy keblei teljesen épek, hiszen Mata Hari nem volt hajlandó rabruhát viselni a cellában, ezért meztelenül járkált.
A házasság végül zátonyra futott, a válás után az asszony egy huszártiszt szeretőjeként Párizsba költözött, ahol elkezdődött táncosnői karrierje immár Mata Hari, lefordítva a Hajnal Szeme néven.
Mivel egy átlagos, unalmas háttérrel rendelkezett, így táncosnői karrierje során azt híresztelte magáról, hogy édesanyja valójában indiai hercegnő, ő pedig hindu templomokban tanulta a táncot.
Elképesztő sikereket ért el egzotikus szépségével és táncával (hétfátyoltáncot teljesen meztelenül fejezte be), így rövidesen az üzleti és politikai elit legnagyobb képviselőinek szeretője lett, csillagászati összegekért…
Állítólag 1908-ban, egy berlini fellépésén szervezte be a német titkosszolgálat. Az asszony inkább kalandvágyból, mint az anyagi juttatásokért állt kötélnek, hiszen fizetsége egy átlagos titkárnő keresetét sem érte el.
Kapcsolatai folytán sok értékes információt szállított a németeknek, ám felhívta magára az angol titkosszolgálat figyelmét is.
1916-ban érezte, hogy szorul a hurok körülötte, így váratlanul felajánlotta segítségét és szolgálatait Franciaországnak is. Az angolok és a Deuxieme Bureau ennek ellenére is tovább figyeltették.
Épp egy francia megbízatást teljesített, amikor 1917-ben letartóztatták.
Mata Hari a bírósági tárgyalás során csak annyit ismert el, hogy néhány értéktelen információt adott át egy német tisztnek és csak testi szolgáltatásaiért fogadott el pénzt. Amikor felszólalása után szajhának nevezték, állítólag így vágott vissza:
– Szajha? Igen. De áruló? Soha!
A hadbíróság az ellene felhozott mind a hét vádpontban bűnösnek találta és halálra ítélte.
A szigorú ítéletben szerepet játszott, hogy a háború ezen időszakaszában a hátország morálja épp a mélypontra süllyedt, így a népszerű táncosnő remek bűnbakul szolgált. Az asszony 1917. október 15-én a vincennes-i erődben állt a kivégzőosztag elé.
Kivégzéséről számtalan szóbeszéd terjed. Egyesek szerint a sortűz előtt zsebkendőt rejtett fűzője alá. A vérrel átitatott kendőt pedig szeretőjének, egyben ügyvédjének szánta búcsúajándékkép. Más híresztelés szerint az utolsó pillanatban széttárta kabátját – ami alatt természetesen semmit nem viselt -, hogy megbotránkoztathassa a rá célzó katonákat.
A legabszurdabb feltételezés szerint, azért volt feltűnően nyugodt és azért nem engedte szemeit beköttetni, mert biztos volt benne, hogy álkivégzésre kerül sor, és a katonák vaktölténnyel tüzelnek majd.
Holttestét egyik ország sem kérte ki, így az anatómiai múzeumba került, ahonnan az 1950-ben rejtélyes módon eltűnt.
Csak a halála után derült ki, hogy minden ellene felhozott kémvádért egy másik kémnő, Elsbeth Schragmüller, fedőnevén a Doktor kisasszony a felelős.
Mai napig a világ leghíresebb kémnője, élettörténetéből számtalan filmalkotás és könyv született.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez