Minden, amit tudni akartál a TV Maciról
Magyarországon kevés hozzá fogható emblematikus személyiség él. Karrierje egyszerű szignálfiguraként indult 50 évvel ezelőtt, és bár a hosszú évek alatt sokat változott, mégis a rendszerváltás nagy győztese maradt. Több generáció csemetéjét szögezte esténként a képernyők elé, viszont kivétel nélkül mindenki a szívébe zárta. Boldog születésnapot, TV Maci!
Mindenki kedvenc medvebocsának hivatalos születésnapja 1964. október 23-án van, mint kitaláló anyjának, Bálint Ágnesnek is. Képernyőre viszont már jóval hamarabb került: 1963. április 15-én jelent meg az MTV-n az Esti mese szignálfilmjeként. Az aprótalpú cukiság legelső verzióját még 1960-ban Kende Márta és Bálint Ágnes, a tévé gyermekműsorainak első szerkesztője találta ki, de ebből a próbaszériából sajnos nem maradt semmi. A próbamacin kívül még négyet ismerünk, melyek magassága 10-15cm között váltakozott. Bálint Ágnest azért is emlegetik a mackó szülőanyjának, mert ő írta az eredeti forgatókönyvet, és ő találta kis a karaktert is. A recept viszonylag egyszerű: szinte minden gyermeknek volt saját macija, sokan azzal is aludtak el, így mindenki közel érezhette magához ezt az aranyos figurát. A medvebocs következő változatát Lengyel Zsolt terve alapján Köber Tibor alkotta meg, aki 1968. augusztus 19-étől búcsúzott esténként a gyerekektől. Bundája sötét, frottírszerű anyagból készült, melyhez pöttyös hálóing dukált. Legfőbb napi rutinjai közé tartozott a rendszeres fogmosás. Kész fogorvos-gárda ügyelt anno a maci megfelelő technikájára!
A színes tévé megjelenésével az is kiderült, hogy az eddig csak fekete-fehérben látott maci milyen színes egyéniség valójában. Hogy haladjon a korral, a ’80-as években Koch Auréltól új formát kapott. Kultikus medvénk immár divatozik: ruhatárat bővített, stílust váltott, innentől kezdve aprókockás pizsamában tért nyugovóra. Lakását felújította, esti rutinjának körét kibővítette. Ám hamarosan az ő ideje is lejárt, a megújított TV Macit Foky Ottó készítette a Pannónia Filmstúdióban, ’82-ben kockázós bábfilmtechnikával. Az ő medvebocsa az egyik leghíresebb. Úgynevezett „marhavér parafából” készült, amit frottírral vontak be. Szőrének színe így kivilágosodott, lábaira és kezeire ujjakat kapott, este pedig zöld pizsamát és sárga sálat öltött. 2012. április 15-én sajnos az ő csillaga is leáldozott, helyette új változat készült, ahol a TV Maci abszolút halad a korral: esténként a tv mellett számítógépezik is, csoda, hogy még nem torrentezi az Esti mesét. Egyébként pályafutása során több társa is akadt: először a kicsi, élettelen (majd idővel feléledő) Paprikajancsival ment el lefeküdni, de Valérka és a Csutkababa is hű társai voltak. A készítők gondoskodtak mindenről: összesen 28 főcímet kreáltak az évek alatt. Jól ismert, fagottos dallama viszont újrahasznosított szerzemény, ami eredetileg a „Dörmögő Dömötör” című rádióműsor dallama volt.
Eleinte nem tudták a nézők, hogy a TV Maci nem egy különálló mese, csupáncsak egy szignál, ami keretezi az Esti mesék mesecsokrát. Ezért sokan ismétlések helyett folytatásokat, életképeket és információkat akartak a maciról. A korabeli társadalom központi témájává vált, hogy van-e testvére, mennyi idős, és hogy egyáltalán fiú-e vagy lány? Ezeket inkább a nézők fantáziájára bízták a készítők. Az egyetlen magyar csatornán, főműsoridőben közvetített macinak persze egyéb „feladatai” is voltak, és mindig példamutatóinak kellett viselkednie. Egyértelműen tükrözi az akkori lakásviszonyokat, öltözködést, mentalitást. Bájos alakjából játékfigurákat készítettek, dalt írt róla a 100 folk Celsius, de még könyvekben is megjelent. Imádtuk, és imádjuk a mai napig. Talán ő az egyetlen magyar celeb, akire sose fogunk ráunni. Isten éltessen, drága TV Maci!
Helle Robertina
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez