Minden, amit tudni akartál a Rubik-kockáról
Idén ünnepli 41. születésnapját a Rubik-kocka. A játék valódi kuriózum, amit a világ minden táján ismernek, kockakirakó-világbajnokságokat szerveznek a tiszteletére. Igazán büszkék lehetünk, hiszen a játék magyar találmány, de vajon mennyit tudtál eddig róla és a feltalálójáról, Rubik Ernőről?
1. Igazából három híres Rubik Ernő is van! A Rubik-kocka feltalálójának apja, aki Magyarország leghíresebb repülőgép-tervezője volt, és fia, aki elismert jazz-zongorista.
2. A feltaláló Rubik Ernő 1944. július 13-án született Budapesten, és igen sok helyen tanult: a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolában kezdte, ezután 1967-ben építészmérnökként végzett a BME Építészmérnöki Karán, majd 1971-ig az Iparművészeti Főiskolán szobrászatot és belsőépítészetet tanult.
3. A 71 éves, rendkívül sokoldalú Rubik Ernő még mindig aktívan tevékenykedik: jelenleg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanára, igazgatója a Rubik Stúdiónak, valamint játékszoftverek fejlesztésével és építészeti témákkal is foglalkozik.
4. Rubik mára olyan rangos díjakat tudhat magának világhírű találmányáért, mint a Kossuth-díj, a Magyar Szent István Rend, vagy éppen A Nemzet Művésze elismerés! Érdemes „kockáztatni”, nem?
5. A bűvös kocka, más néven Rubik-kocka (külföldön Rubik cube) eredetileg az iparművészeti főiskolásoknak készült, hogy jól tudják szemléltetni számukra a térbeli formákat. Aztán rájöttek, hogy ez logikái játéknak is pompás…
6. A bűvös kocka feltalálásának éve 1974, és Rubik 1975-ben adta be a szabadalmazási kérelmet, amit csak két évvel később kapott meg!
7. A logikai játékot feltalálója eredetileg „Magic Cube” vagyis „Bűvös kocka” névre keresztelte, de 1980-ban az Ideal Toy Corporation átnevezte Rubik-kockára.
8. Rubik Ernő eleinte a 2*2*2-es kockával kísérletezett, de ez a megoldás problémásnak bizonyult, mert nem lehetett rendesen forgatni. A bűvös kockához viszont úgy alakította ki az elemeket, hogy az alakjuknál fogva tartják össze egymást, az egyes lapok középső kockái pedig egy központ rugós elem segítségével, egy-egy tengely körül elforgathatók. A szín-kavalkádtól pedig játékos külsőt nyert a kocka.
9. Egy sztenderd Rubik-kocka a következő 6 színből áll: sárga, narancssárga, fehér, piros, kék és zöld.
10. Egy kis matek: a kocka variációs lehetőségeinek száma (8! × 38−1) × (12! × 212−1)/2 = 43 252 003 274 489 856 000 vagyis pontosan: 4,3×1019 (negyvenháromtrillió-kétszázötvenkétbilliárd-hárombillió-kétszázhetvennégymiliárd-négyszáznyolcvankilencmillió-nyolcszázötvenhatezer). Alig lehet kiolvasni, ugye? Nem csoda, hiszen ez több mint 43 kvintillió lehetséges kombináció!
11. A bűvös kocka 1981-ben bekerült a New York-i Modern Művészetek Múzeumának építészeti és dizájngyűjteményébe is.
12. A Rubik-kocka egyszerű de nagyszerű logikai játék, bárki számára elérhető, nem csoda, hogy szinte minden család polcán lapul belőle legalább egy. Tudtad, hogy feltalálása óta több mint 350 millió darabot adtak el belőle világszerte?
13. A játék komoly matematikai feladványokat is rejt magában. Például a kutatók szuperszámítógépekkel próbálták megsaccolni, minimum hány lépésből rakható ki a szerkentyű. Egészen 1995-ig arra tippeltek, hogy elméletben 18 lépésből ki kellene jönnie, de az igazi megoldás az „Isten számának” is nevezett 20-as.
14. A Rubik-kockákat hihetetlen nagy kultusz övez széles e világon, ezért időről-időre különböző megmérettetéseket is szerveznek. A versenyzőket „SpeedCubereknek” hívják, akik igazi kockák, hiszen brutális gyorsasággal képesek kirakni a játékot. Mivel a játék betanulható logaritmusokra épül, és sokan pillanatok alatt meg tudják csinálni, ezért a legtöbb versenyen már létezik bekötött szemmel, fél kézzel, illetve lábbal kirakási kategória is, a minél furább világrekord érdekében.
15. Meglepő, de nem a feltalálónak megy a leggyorsabban a kirakás! A bűvös kocka kirakása Rubik Ernőnek átlagosan 1 percébe telik.
16. A Rubik-kocka kirakásának világrekordere az ausztrál Feliks Zemdegs, aki mindössze 5,66 másodperc alatt rakta ki 2011-ben!
17. Rubik Ernő nevéhez fűződnek olyan találmányok is, mint a bűvös négyzetek, a bűvös dominó, a sudokube, a Rubik-óra, vagy éppen a Rubik-gömb.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez