Minden, amit tudni akartál Valentinről
Szent Bálint, avagy Valentin alakját számos legenda övezi. Ki is volt ő pontosan? Létező személyről van szó? Egy emberről beszélünk, vagy több keresztény mártírról van szó? Tudtad, hogy nem csak a szerelmesek védőszentje?
1. A mai napig nem tisztázott, ki is volt pontosan Szent Bálint, mivel a 3. századból, II. Claudius római császár korából három Valentinus nevű keresztény mártír is ismert: egy római pap, a terni püspök és egy harmadik vértanú Africa provinciában.
2. A szerelmes nap szokás vélhetően onnan ered, hogy a legenda szerint Valentinus terni mártír-püspököt keresztény hite miatt kivégezték. Ez II. Claudius császár idején történt: Bálint a hite erejével a börtönőre vak leányának visszaadta a látását, akibe állítólag szerelmes is volt. Ám mielőtt február 14-én kivégezték, búcsúüzenetet küldött neki, amelyet így írt alá: „A Te Bálintod/Valentinusod." Állítólag innen származik a Bálint-napi üzenetküldés szokása is.
3. Bár Valentin pontos kilétét homály fedte, 496-ban I. Gelasius pápa elrendelte saját ünnepét február 14-re, így vált Szent Bálint a jegyesek és a fiatal házasok védőszentjévé.
4. Kevesen tudják, de Bálint igazából nemcsak a fiatal jegyesek védőszentje, hanem a fiatal házasoké, az epilepsziásoké és a hasfájósaké is.
5. Érdekes, de sokak szerint a szent nevét később sokan összetévesztették a norman-francia „galantin” szóval, ami szerelmest jelent, így válhatott Bálint a szerelmesek védőszentjévé.
6. A Bálint-nap körüli napoknak pogány gyökere is van, mégpedig az ókori Rómából, ahol két ősi, vallásos ünnep is létezett ekkor. A Lupercalia tisztító szertartásokból és termékenységi rítusokból állt, hogy kiengeszteljék Lupercus és Faunus isteneket, valamint megemlékezzenek Romulusról és Remusról, a város alapítóiról. A papok ekkor a februa nevezetű kecskebőr szíjakkal ostorozták főként a fiatal nőket, hogy a rituális verés, tisztulást és termékenységet hozzon. Állítólag a szülést is könnyítette a későbbiekben…
7. A Bálint (Valentin) név latin eredetű, jelentése: erős, egészséges.
8. A Bálint név már középkori naptárakban, misekönyvekben is előfordul, népszerűségét sűrű előfordulása is mutatja: 1522-ben például a legkedveltebb szegedi keresztnevek közé tartozott. Ebből arra lehet következtetni, hogy jelentős hagyomány fűzödött Magyarországon is a szent alakjához.
9. Szent Bálint legendáját a pogány fejedelemről, és annak vak lányáról már az Érdy-kódex is megemlíti.
10. Szent Bálint/Valentin ábrázolása a magyarországi németség templomaiban gyakori volt. Őt ábrázoló freskó ékesíti ma is a baranyai Töttös Szent Erzsébet-templomának mennyezetét, és a közeli Bolyban áll Magyarország mai területén az egyetlen Szent Bálint tiszteletére szentelt kápolna.
11. Nagy-Britanniában e nap népszerűsége valószínűleg Geoffrey Chaucer költőnek köszönhető. Ő írta ugyanis a „Madarak parlamentje“ (Parlement of Fowls) című költeményét, amely a II. Richárd király udvarában megtartott Valentin ünnepségekre készült és ott adták elő első alkalommal.
12. A japán szokás eltér a nyugatitól. Február 14-én a hölgyek ét-vagy tejcsokoládéval ajándékozzák meg imádottjukat, de akár férfiismerőseiket is. Egy hónappal később pedig (White Day) viszonzásként a nők kapnak fehér csokoládét ajándékba.
13. 1950-ben Nürnbergben volt az első Valentin-napi bál. Ekkor hivatalosan is bevezették a Valentin-napot, innentől kezdte február 14-e jelentősen megemelte a virágtermesztők és az édességipar bevételeit.
14. A magyar népi hagyomány szerint, ha Bálint-napon hideg, száraz idő van, akkor jó lesz a termés, de különböző helységek különböző népszokásokat őriznek. A mohácsi sokácok például böjtölnek ezen a napon, vagy zsír nélkül esznek és templomba mennek. Hőgyész település kőművesei is misére mentek, de ők azért, hogy amíg a magas állványokon dolgoznak, Bálint oltalmazza meg őket a leeséstől.
15. A Valentin-napi virágküldésnek nagy hagyománya van az egész világon. Ez a szokás visszavezethető Samuel Pepys költő feleségére Elizabeth Pepysre, aki 1667-ben férje szerelmes levelére egy virágcsokorral válaszolt.
16. Az USA-ban az 1840-es évektől gyártanak Valentin napi képeslapokat, az elsőt Esther A. Howlanda Mount Holyoke, egy worcesteri hölgy készítette. Üdvözlőlapjait különböző anyagokból, csipkéből, papírból, szalagokból eszkábálta össze. Ekkoriban ragadt meg igazán az amerikaiakban a Valentin Nap hagyománya, így őt „a Valentin anyjaként” is szokták emlegetni.
17. Szent Valentinius, vagyis Bálint földi maradványait a 19. században XVI. Gergely a dublini Whitefriar Street-i karmelitáknak adományozta, így nem csoda, hogy azóta szerelmes zarándokhellyé vált.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez