Minden, amit a memóriánkról tudni érdemes
Az emberi agy működése, beleértve a memóriát is, még mindig sok kérdést hagy maga után. Azonban van néhány érdekes és rendkívül izgalmas dolog a memóriánkkal kapcsolatban, amire nem is biztos, hogy gondolnánk.
A memóriánknak köszönhetően bizonyos szagok sokkal könnyebben váltanak ki érzelmeket, mint akár egy hang vagy egy érintés. Bizonyos illatok, szagok, emlékeket idéznek elő és ezekkel kapcsoljuk a későbbiekben össze. Ezért a dologért egész konkrétan a hippokampusz felelős, hiszen az agyunk ezen területe szorosan kapcsolódik a memóriánkhoz és az érzelmeinkhez.
A hamis emlékek sokkal gyakoribbak, mint gondolnád. Szinte mindenkit érintik , és sokféle módon létrehozhatók. Befolyásolhatják műtéti beavatkozások, félrevezető információk vagy egyszerűen csak az idő múlása. Leegyszerűsítve, amire emlékszünk az gyakran csak egy darabja az igazságnak, a többi része olykor csupán torzított egyéb információ. Ez nagyon gyakori jelenség egy traumát követően is. Az emberi agy így próbál védekezni a megélt helyzet kapcsán.
Az agyunk tárolási kapacitása gyakorlatilag korlátlan. Azonban a legtöbb rövid távú emlék csak körülbelül húsz-harminc másodpercig marad a fejünkben.
Ha már szó került az agyunk működéséről, illetve a védekezéséről, akkor érdemes megemlítenünk azt a tényt is, hogy az agyunk a boldog emlékeket tovább tárolja el, mint a negatív vagy rossz tapasztalásokat. A kellemetlen emlékek általában gyorsabban halványulnak el. Érdekes azonban kiemelni, hogy a depresszióval küzdők ennek épp az ellenkezőjét állítják.
Ha valaki túlságosan lerészegedik, akkor hajlamos arra, hogy mindent elfelejtsen, ami történt. Ennek az oka az, hogy az alkohol megakadályozza az agyat, hogy átadja az információkat, és így nem alakulnak ki emlékek. Vigyázni kell azonban, ugyanis,ha valaki túl sokat iszik és mindezt tartósan teszi, akkor a memória teljes elvesztése is ki tud alakulni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez