Minden, amit a hajról tudni érdemes
Nőként a hajunk szépsége, ápoltsága különösen fontos. Szemet gyönyörködtető lehet egy fényes, egészséges haj, vagy egy klasszul elkészített frizura. De mit tudunk a hajunkról? Hogyan ápolhatjuk megfelelően, hogy valóban ékes fejdíszünk maradjon sokáig?
Gyors hajlecke
- Az emberi haj legfőbb alkotóeleme egy keratin nevű proteinféle, emelett vízet és ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmaz.
- Természetes fényét saját kondícionáló anyaga egy latinul sebumnak nevezett faggyú biztosítja.
- A hajszál havonta átlagosan 12 milimétert nővekszik, melynek “átlagéletkora” 7 évre tehető. Ha valaki soha nem vágná le a haját, az kb 107 cm-re nőne meg, mielőtt kihullana.
- A nőknek több hajszáluk van, mint a férfiaknak.
- Nyáron gyorsabban növekszik, mint télen, mint ahogy gyorsabb is nő, mikor alszunk, mint mikor ébren vagyunk.
- 16-24 éves korunk között nő a leggyorsabban.
- 40- és 50 éves kor között a nők többsége elveszíti a hajszálai 20 százalékát.
- Az életkor előrehaladtával a haj szárazabbá válik.
- A hajszál hormonális szabályozás alatt áll, mint minden más szőrünk ami a testünket borítja. A genetikai program szerint 24-25 cikluson megy keresztül, azaz ennyiszer újul meg egy átlagos hosszúságú emberi élet során.
Érdekességek
- Az egészséges haj rendkívül rugalmas, eredeti hosszának 20-30 százalékával is megnyújtható.
- Az emberi haj szakítószilárdsága nagyobb, mint a vele megegyező vastagságú rézhuzalé.
- Egy átlagos sűrűségű emberi hajkorona együttes ereje képes megtartani 99 ember súlyát.
Hajkultúra
A skandináv országok lakóinak általában vékony szálú, egyenes, finom tapintású a hajuk. Az Európa többi részének népességére a sem nem tulzottan finom, sem nem kifejezetten durva szálú haj jellemző. Az indiai szubkontinensen a benszülött lakosságának haja erős szálú, Közép - Keleten is a vastag szálú haj a leggyakoribb. Általánosságban elmondhatjuk, minél keletebbre megyünk, annál vasatagabb szálú az emberek haja. A kínaiak és a japánok haja rendkívűl egyenes szálú, míg a latin, illetve észak-afrikai típús jellemzője a dús, igen göndör haj.
Egészségesen a hajért
Az elfogyott táplálék mennyisége és minősége közvetlenebbül befolyásolja a hajszálak állapotát, mint gondolnánk. A testmozgás szintén nagyon fontos hajunk szempontjából (is), hiszen a vérkeringés élénkítése folytán javul a hajhagymák oxigénnél és tápanyagokkal való ellátottsága. A helytelen táplálkozás és mozgáshiány mind nyomot hagynak a haj állapotán. Nagyon fontos, hogy ételünk megfelelő mennyiségű fehérjét tartalmazzon. A sovány húsok, elsősorban a szárnyasok és halhús, a sajt és a tojás elsőrangú fehérjeforrások, de számottevőt tartalmaznak a diófélék és egyéb olajos magvak, illetve hüvelyesek is. A hal, a tengeri növények, a mandula, a mogyoró, a joghurt és a túró mind-mind olyan tápanyagokat tartalmaz, amelyek nélkülözhetetlenek a hajszálaink erejének és fényének megőrzéséhez. A teljes kiőrlésű gabonákból készült élelmiszerek és a finomítatlan, hidegen sajtolt olajok tápanyagai elősegítik a haj legfontosabb komponensének, a keratinnak a termelődését. Hogy hajad egészséges maradjon, fogyassz kevesebb kávét, teát, és alkoholt. Néhány fogamzásgátló felgyorsítja a B-vitamin és a cink kiürülését a szervezetből, ha a szedése során változást észlelsz a hajadon, beszélj az orvosoddal és cseréljétek le a tablettát. Ma már sok vitamin is rendelkezésünkre áll hajunk szépségének hosszantartó megőrzésében. Kiemelkedően jó lehet például a kovaföld kapszula, vagy egy időnkénti beiktatott argánolajos vagy ricinusolajos hajkúra. Ezek mellett bátran kérdezd meg a fodrászodat hajad állapotáról, és ha szükséges javításának lehetőségeiről. Igazán szakavatott jó tippeket kaphatsz tőle a helyes otthoni ápolásról.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez