Milyen legyen a Férfi? Érzelmileg elérhető és megbízható!
Akkor tudok valamibe beleereszkedni igazán érzelmileg, ha azt érzem, a másik fél biztonsággal megtart. Egy érzelmi kötődésben alapvető szükségletünk, hogy „lásson” a társam, figyeljen, érezze át a fájdalmamat, érdeklődjön, kapcsolódjon érzelmileg.
Amikor ez az érzés sérül, akkor úgy érzem, egyedül vagyok a kapcsolatban, és ami még elszomorítóbb, hogy az a kapcsolat nem megfelelő. Az érzelmi válaszkészség megtapasztalása azt jelenti, hogy tudom, a társam ott van, jelen van, a gondoskodás, az empátia, a vigasztalás egyértelmű jeleit mutatja, amely fizikailag megnyugtat, érzelmileg megérint.
Ha valaki nem mutat válaszkészséget, akkor az elutasítás, a kizárás, a figyelmen kívül hagyás, a semmibevétel, az elhagyás, a hűtlenség, az árulás és más fájdalmas megélések, az alkalmatlanság érzetét okozzák bennünk, hogy nem vagyunk elég jók, figyelemre, szeretetre, kapcsolatra méltók. Tehetetlenséget, szomorúságot, dühöt, szorongást élünk át, az elhagyatottság érzése fizikailag fáj. Szeretetkapcsolatainkban pedig éppen az ellenkezőjét kellene megtapasztalnunk: megértést, közelséget, támogatást, biztonságot, vigaszt és menedéket. Az érzelmi válaszkészség megtapasztalása azt jelenti, hogy tudom, a társam ott van, jelen van, a gondoskodás, az empátia, a vigasztalás egyértelmű jeleit mutatja, amely fizikailag megnyugtat, érzelmileg megérint.
Az érzelmi biztonság azt jelenti, hogy a társam megért, elfogad és érzelmileg támogat. Amikor bárki zaklatott, vagy kétségbeesett, fokozottabban vágyik arra, hogy érezze, nincs egyedül. A szerelem és a törődés legfontosabb bizonyítéka a nő számára ilyenkor a férfi odaforduló figyelme, érzelmi jelenléte. Az igazán erős férfi az, aki érzelmi biztonságot tud nyújtani.
Az érzelmi biztonság menedékében nem kell, hogy faggasson, vagy gondolatolvasó legyen, és nincs szükség „az ugye megmondtam” kezdetű, fölösleges megnyilvánulásokra sem. Egyoldalú, választ sem váró szónoklatra, dominanciát hangsúlyozó kioktatásra sincs szükség, sokkal inkább tisztázó beszélgetésekre, odaforduló, empatikus figyelemre, egymásra fordított minőségi időre.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez