Milyen kockázatai vannak annak, ha lejárt szavatosságú sminket használsz?
Ha ételekről van szó, akkor mind tudjuk, hogy a szavatossági idő lejárta után, már mehet a kukába. De mi a helyzet a sminktermékekkel? Valóban számítanak ezek a lejárati időpontok? Nagyon csábító lehet ragaszkodni ahhoz a régi szempillaspirálhoz, vagy csodás rúzshoz, amit egy vagyonért vettél meg, de sajnos ezek a dátumok nem véletlenül vannak feltüntetve.
Az orvos, dermatológus Hadley King, a nők egészségének kapcsán beszélt arról, hogy miért kell ugyanolyan figyelmet szentelni az sminkeken lévő lejárati időnek, mint akár az élelmiszereken lévőknek. Kezdjük azzal, hogy a termékek minősége romlik. "Beszáradnak, összecsomósodnak, és nem lesznek annyira simán kenhetőek. Ez vonatkozik mindenre, a szempillaspiráltól a rúzsig, egészen az alapozón át" - mondta a doktornő.
A termékekben lévő molekulák összeomlanak idővel, ami oda vezethet, hogy a bőrirritáció, sőt akár egy komoly bőrgyulladás is kialakulhat. A lejárt smink baktériumok melegágya is lehet, amelyek ismét irritációt, dudorokat okozhatnak a bőrön és akár bevörösödő szemeket is okozhatnak. A lejárt rúzs használata szintén duzzanatot okozhat.
Éppen emiatt érdemes a sminktermékeinket időnkén cserélni. Számszerűsítve ez úgy nézne ki, hogy:
Szempillaspirál: 3 havonta
Szemhéjfesték: 6 havonta
Rúzs: 18 havonta
Az alapozó, a porpúder és az egyéb arcra használatos termék: 12 havonta
Fontos tudnivaló az is, hogy a még fel nem bontott sminktermékek esetében is ügyelnünk kell a szavatossági időre. Bár a bomlás folyamata lassabban zajlik le, de amint a terméket levegőnek tesszük ki, ugyanazok a lejárati hatások lépnek fel. Lehetséges, hogy a tartósítószerek még a kinyitása előtt is bomlásnak kezdenek. Tehát, hiába hever 3 éve a táskádban egy még fel nem bontott alapozó, ami ugyan tavaly már lejárt, ha lejárt a szavatossági ideje, akkor kuka.
Szintén érdemes megemlíteni, hogy ha a termék száradni kezd, mindenképpen ideje kicserélni. Alapozó esetében ügyelj arra, hogy a termék elválasztódik-e a tubusában, vagy a rúzs esetleg kellemetlen szagúvá válik-e. Ezek ugyanis mind arra vonatkozó jelek, hogy a termék már bomlásnak indult és nem szabadna használni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez