Milyen babacipőt vásároljak?
A cipővásárlás sok nő egyik kedvenc tevékenysége. Eljön az idő, amikor viszont a babának kell megvásárolni az első kiscipőjét. Ez már nem olyan könnyű feladat, sok kérdés felmerül bennünk, anyákban.
Mikor vegyem meg az első kiscipőt? Milyen típusút vegyek? Mekkora a megfelelő méret? Elég a szandál, vagy kell-e zárt cipő is? A testvér cipője megvan, az nem lesz jó a picinek? Ebben a bejegyzésben ezekre a kérdésekre kaptok válaszokat.
Néhány szóban a baba lábáról: a baba talpát vastag zsírpárna borítja, lapos, és a láb boltozatai még nem alakultak ki. A baba lábujjaival is képes fogni, mozgatásukkal pedig a láb izomzatát erősíti. A láb boltozata pedig a járás folyamán alakul majd ki, a lábizmok működése segítségével.
Fontos a sarok helyzete: az egészséges lábú kisbaba sarka állás-járáskezdéskor középállásban van és a talpa még egész felületével támaszkodik a talpon. A járás kezdeti időszakában viszont még gyakori, hogy a sarok befelé fordul, de ez nem probléma, nem kell kezelni. Amit érdemes tennetek: rendszeres mozgás, lábtorna (már járni tudó babánál), minél több mezítláb járatás a szabadban(!) és a megfelelő babacipő megvásárlása.
Egészséges babaláb = problémamentes felnőtt láb: mivel a lábunkat egész életen át használjuk, és az állapota végigkísér minket egész életünkön át, ezért nagy hangsúlyt kell fektetnünk az egészségének megőrzésére, a lábelváltozások kialakulásának megelőzésére már a babakorban. A felnőttkori hibás lábtartás előfeltétele az, hogy gyermekkorban a lábfej egészséges legyen. Sok felnőtt szenved hibás lábtartás miatt, mert gyenge az izomzata, amik mozgásszervi panaszokhoz vezetnek. Ha a gyermek egészséges csontokkal, izomzattal születik, fejlődését, növekedését a természetes mozgás, a megfelelő talaj és a jó cipő biztosítja.
Miért ne siettessétek a baba járástanulását: a járni tanuló gyermek ízületei általában lazák, az izomtónus még nem megfelelő. Ha a türelmetlen szülők a gyermeket többet állítják és járatják, mint amennyit önmagától állna és járna, túlterhelik a baba lábát. Ha a járást kézen fogva erőltetitek, már létre is hoztátok a leggyakoribb szerzett lábbetegség a lúdtalp legkorábbi kialakulásának lehetőségét. Ilyen „lúdtalp-elősegítő” eszköz lehet még a bébikomp (vagy járóka), hiszen többnyire lábujjhegyen terhelődik benne a láb. Ugyanis ha a gyenge hátizomzattal rendelkező, ülni vagy állni még nem tudó bébi, tartósan ülő vagy – ha megáll vele – álló helyzetbe van kényszerítve, a későbbiekben tartáshibák alakulhatnak ki nála. Ez a tartós testhelyzet nem előnyös, mert túlterheli a gerinc és a láb szalagrendszerét. A bébikomp a már önállóan járni tudó babáknál célszerű eszköz.
Milyen a megfelelő babacipő: a legfontosabb szempontok a babacipő kiválasztásánál a következők
- a talp hajlékony legyen és belül rugalmas borítású (így tudja követni a láb gördülését és a talp alakját veszi föl)
- a cipő orra legyen széles (így elférnek benne a lábujjak)
- stabil legyen a sarokrész (ez segít középen tartani a sarokcsontot)
A cipő anyaga legyen jól szellőző, ezért a bőrből készült babacipők a leggyakoribbak. A minőséget tartsátok szem előtt, ugyanis a kevésbé minőségi, általában jóval olcsóbb baba bőrcipőknél előfordulhat, hogy bőr feldolgozásánál használt cserzőanyagokat nem mossák ki megfelelően, ezáltal az a használat során kontaktusba kerülhetnek a baba bőrével, ami nem túl egészséges… (érdemes az EU-ból származó és az EU normáknak megfelelő cipőket vásárolni, erről a gyártók szoktak egy leírást biztosítani). A cipőben a láb bőre érintkezik a cipő belső anyagával, ami bizonyos ingereket jelent (ezért fontos pl. a rugalmas belső talpborítás). Viselés közben pedig az a cél, hogy a cipő elősegítse azt a mozgást, amit a láb mezítláb járásnál végezne. Ha nem megfelelő a lábbeli minősége vagy mérete, a láb bőrén külső nyomásra utaló elszíneződések jelenhetnek meg. A cipő lehet tépőzáras vagy fűzős, de fontos azt figyelembe vennetek, hogy a babák sokáig még csak tartják a lábukat, nem segítenek a cipőbe bújásban, ezért érdemes jól kitágítható szárú, majd jól rögzíthető cipőt választani.
Mikor vegyétek meg és mekkora legyen az első babacipő: mindenképpen meg kell várni vele az önálló járást. A megfelelő cipőméret kiválasztásához pedig a Babám cipőmérete ingyenes letölthető méretvevő lap és a hozzá tartozó kitöltési útmutató ad segítséget. Csecsemőkorban 2-3 hónaponként változhat a méret, iskoláskorban évente 2-3, serdülőkorban 1-2 méretet növekszik a láb.
Hány pár és milyen típusú cipőket vegyetek: bár a baba talpa még nem izzad, hanem a természetes bőrnedvessége távozik el és érintkezik a cipő belsejével, ezért fontos viszont, hogy legalább két pár cipőcskéje legyen, így mindig ki tud száradni az egyik. Tavaszra, nyárra érdemes a bokát tartó szandálokat venni, hűvösebb időkre pedig a zárt, magas szárú cipő, csizmát szerezzétek be.
Majd a tesó cipője jó lesz rá: ez az, amit ne mondjatok és tegyetek az első cipő választásakor! A lábnyom is egyedi, mint az ujjlenyomat és a testvér biztosan máshogy taposta ki a cipő belső talprészét, amibe nem illeszkedik pontosan a pici baba talpa, sőt nagyon komoly deformációkat is okozhat, még ha a tesó lába egészséges is.
Mi a helyzet a puhatalpú cipőkkel: egyre többet olvasni és hallani a puha talpú cipőket javaslók ajánlásait, az biztos, hogy a babának a legideálisabb az lenne, ha a szabadban, a füvön futkározhatna egész nap. Ez azonban nem megoldható – bármennyire jó lenne. Ezért fejlesztették ki a puha talpú bőrcipőket, hogy ezt a „szabadon mozgás” élményét adja vissza a baba lábának és így erősítse a talp izmait. Amelyiknek a sarokrésze azonban nem merevített, az nem tartja a baba sarkát és ezáltal elősegítheti a lúdtalp kialakulását. Puha talpú bőrcipőt (az egy rétegű bőrtalpúra gondolok) szerintem a lakásban érdemes a babára adni, bár ahol kő vagy parketta van és nincs padlófűtés, ott nem ajánlatos, mert nem melegíti a talpat. Babakocsiban, utazáshoz, zokni helyett, szőnyeges lakásban nagyon jó dolog, de utcai viseletre nem alkalmas. A puhatalpú lehet a benti cipő, de kinti cipőnek és főleg első babacipőnek mindenképp rugalmas talpú, széles orrú, merev sarokrésszel készült, minőségi bőrcipőket vásároljatok.
Szilvási Kata - kisgyerek öltöztetési tanácsadó
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez