Milyen az új James Bond? A Skyfall premierjén jártunk
Kevésbé szexi, nem annyira száguldó, inkább fennkölt, érett és hihető. Sőt, hiteles. Ismerkedj meg az eddigi leghitelesebb Bonddal! James Bonddal.
Özönlik a celebfolyam, ki tudja, hol áll meg. Hát, ahol mondják neki. A fotófal előtt. Némelyiktől még autogramot is kérnek, nyilván, hogy könnyebb legyen kitalálni, ki is ő. Ő, a nagymenő, aki a kordonon innen fotóztatja és néhány tőmondatban el is nyilatkozza magát, akiről lerí, hogy idevezényelték. Vagy idevezényelte magát, mert jobban érdekli a falatkázó közeg, mint a valódi produkció. Engednék inkább be a kordonon onnan ácsingózó tinitömeget (persze a korosztálybizottság kérésére csak a 16 feletti részét) és kezdjük már el a filmet! Végül is négy éve várunk a 23. Bond-filmre. A Casino Royale és a Quantum csendje közt csak két év telt el, de aztán a csőd szélére csúszott az MGM, meg biztosan nehezen írt alá a Heinekken, talán húzta a száját az Omega és az is lehet, hogy nehézkesen szállt be a gyártásba a Sony. De kit érdekel? Igyuk meg a repi sört, adjuk le a mobilokat és menjünk, üljünk le, hadd csendüljön föl az ismert dallam. Pláne, hogy az az Adele fogja énekelni, akiben tényleg megvan az a faktor, amit x-nek neveznek.
Az IMAX terem akusztikája jól vizsgázik, amikor Nagy Feró kijelenti, hogy ő nem ül a Geszti mellé, mert a Faktorban sem hajlandó, majd miután mindenki kimosolyogta magát, helyet foglal mentorbarátja mellett. Hol van már az atomfegyvermentes lemeze a Bikinivel? Aminek címe lehetett volna Hova lett… a tartásunk? Valószínűleg nekik is svájci frankban ment el hitelre. A körülöttük helyet foglaló énekes-jelöltek mintha osztálykiránduláson lennének, és ebben a szellemben is viselkednek. Stohl Buci egy sorral feljebb, rá nem kellett várni, ő nem várakoztatja meg a közönségét. És milyen jó, hogy ő Daniel Craig magyar hangja, mert alázata a régi, ha munkáról van szó! Énekes-jelölt Stone csendre inti padtársait, és végre sötétbe borul a terem, celeb és halandó sziluettje a vászon alsó részén teljesen azonos formát ölt. Ez is a mozi varázsa. Fogynak a pángalaktikus gégepukkasztók, ropog a kukorica, kezdődik az előadás…
Mégpedig Törökországban. A Skyfall innen indul egy, az utóbbi időben kihagyhatatlanná vált autós-motorosüldözéssel, amely ezúttal átcsap minden idők legjobban megcsinált vonatos hajszájába. A hídról a szerelvényre motorozó Bond nemcsak szalad, verekszik és leguggol, amikor jön az alagút, de beindít egy Caterpillar markolót is, hogy néhány bogárhátú megmászása után átjusson a következő vagonba. A két-, négy- és sokkerekűek szerepe azonban itt véget ér a moziban, kivéve egy Aston Martin DB5-öt, amely azonban csak a végső leszámolás előtt kerül elő. És itt álljunk is meg, amíg a szokásosnál kevésbé látványos főcím animáció fut, mert a történetnél sokkal érdekesebb, hogy miért annyira más ez a 007-es mozi.
A motorizáció visszaszorulása mindenképpen új jelenség a franchise modernkori történelmében, de hogy ez az autóipar válságának vagy a forgatókönyvnek köszönhető, azt nem lehet tudni. Mindenesetre jót tesz a filmnek. És nem ez az egyetlen terület, amelyben új oldaláról mutatkozik meg az 50. jubileumát ünneplő sorozat. A gonosz ezúttal nem világuralomra tör, nem a kapzsiság hajtja, hanem személyes bosszú vezérli. Nincsenek kütyük, Bondnak a Quantum csendjében 24 különböző fegyvere volt, most mindössze egy Walther és apja vadászpuskája jutott. Nem utazzuk körbe két óra alatt a Földet. A minimálisan szükséges keleti, majd távol-keleti kiruccanástól eltekintve a film nyolcvan százaléka Nagy-Britanniában játszódik. Közelebb kerülünk Bondhoz, olyan mélységekig ismerhetjük meg személyes történetét, hogy még gyerekkorának skóciai helyszínére is elvisz minket. A Bond-sorozat nagyszerűsége abban is rejlik, hogy nincs szüksége időugrásokra ahhoz, hogy továbbvihető legyen a történet; elég egy új gonosz és minden sínen van. Ezzel az epizóddal azonban sikerült megoldani a visszatérést a gyökerekhez, és egyfajta prequelt csinálni úgy, hogy igazából nem az előzményeket mutatják meg, csak nosztalgiázunk kicsit. A család régi jó barátja (az Albert Finney által megformált Kincade), a szülők sírhelye, a gyerekkornak otthont adó kastély (valódi nevén Skyfall) mind hozzájárulnak a fura atmoszférához, amely visszaröpít a múltba.
Persze Bondnak is az a célja, hogy kicsit visszatérjen a múltba, hiszen egy olyan ellenfelet akar ártalmatlanítani, akinek a technika a legfőbb fegyvere. A gonoszt megformáló Javier Bardem legfőbb fegyvere pedig a színészi talentum, amely egyértelműen őt teszi az eddigi 23 Bond-film csúcsgonosztevőjévé. Amikor ő van a színen, akkor még az X-Faktorból frissen kiesett P.J.Z. srácoknak is torkán akad a lekváros kenyér, és a közönségnek nem kell a rossz poénjaikat hallgatni.
Az eddig csak ütős filmet rendező Sam Mendes az első Oscar-díjas Bond rendező. Neki is köszönhető, hogy az egyik legjobb 007-es film a Skyfall. A közös munkáról mindketten nagyon pozitívan nyilatkoztak, ezek szerint nincs harag direktor és a főszereplő között, pedig akár lehetne is, hiszen Rachel Weisz előbbi barátnőjéből lett utóbbi felesége.
Az elmúlt 50 év kétségkívül legmodernebb és egyben leghagyományosabb Bond-mozija, a Skyfall, amelyben elhangzik „a nevem Bond, James Bond” örökzöld, de a vodka-martinit már nem kell rázva kérnie a 007-esnek – mire bekapcsolódunk a jelenetbe, már kapja is, és az elismerő pillantásból tudjuk, hogy a pultos tudta a dolgát. Sok hagyománnyal szakít Mendes és közben nagyon finom humorral nyúl a franchise kihagyhatatlan kellékeihez. A főcímdallam is csak párszor csendül fel, de a legjobb helyeken, például, amikor a már említett klasszikus Aston Martin előkerül Bond raktárából. Csupa remek Bond-pillanat, néhány jó poénnal és csomó jó színésszel megfűszerezve. A szakács pedig újfent bizonyítja, hogy nem véletlen Oscar és Arany Glóbusz díjas. Elröpül a 143 perc és a végén megkönnyebbülést hoz a narrátor, amikor elárulja James Bond nemsokára visszatér. Igaz, hogy M nélkül, de Miss Moneypennyvel és még két rész erejéig biztosan – a legmodernebb kor követelményeinek is megfelelő – Daniel Craiggel.
bégé
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez