Milyen a bőröd és hogyan ápold helyesen? - Egy kozmetikus szemszögéből
Kozmetikusként gyakran tapasztalom, hogy az emberek legtöbbször nincsenek tisztában azzal, hogy milyen a bőrük és azt hogyan kéne megfelelően ápolni. Ezt a problémát tovább fokozza az is, hogy a mai drogériák elérhető polcain, csupán egy leegyszerűsített információ szerint osztályozzák az egyes bőrtípusokat és a betévedt áldozat, aki helytelenül próbálja valamelyik szegényes kategóriába besorolni a saját bőrét, legtöbbször még nagyobb kudarc csapdájában találja magát.
A megvásárolt ápolószerek otthon gyarapodnak, vagy a kukában landolnak, és a szenvedő alanyok továbbra sem találják meg a számukra megfelelő ápoló szereket. Ezzel a cikkemmel átfogó javaslatokat szeretnék nyújtani a “miért nem működik” kérdésekre, megismertetni veled a valódi bőrtípusodat, és útmutatást adni, hogyan és mivel ápolhatod helyesen.
Miért nem jó, mikor annyi krémet kipróbáltam?
Erre a kérdésre, részben már válaszoltam a bevezetőben. Ha te magad sem tudod helyesen, hogy mivel ápold a bőrödet, előfordulhat, hogy az nem csak jobb nem lesz, de még rosszabb is. A helytelen kozmetikumok használata nagyon sokszor ártalmas lehet.
A másik probléma, mikor rosszabb nem lett a bőröd, de nem is hozott látványos javulást az a kozmetikum, amibe a hitedet fektetted. Talán helyesen mérted fel a bőrödet, így a termék, nem okozott sem irritációt, sem további kellemetlenséget, de még sincs olyan hatása amit vártál tőle. A megoldás az, ha szakembertől kérsz professzionális terméket. A professzionális szó, mellyel a szakemberek dolgoznak, azt jelenti, hogy a termék valódi, és megfelelő hatóanyaggal van ellátva. A drogériák polcain kapható ápoló szerek legtöbb esetben kevesebb hatóanyagot tartalmaznak, de nem azért, hogy téged becsapjanak, hanem pontosan azért, mert bárki elérheti őket, és szaktudás hiányában a nem megfelelő bőrtípusra kerülhetnek. Ha úgy érzed, hogy nem sikerül helyesen felmérned a jelenlegi bőrtípusodat, ne félj megkérdezni egy kozmetikust, ez után már te is jobban tudod a vásárlásnál, hogy mi az, amire tényleg szükséged van.
Mindennapos, általános, helyes otthoni arcápolás
Letisztítás arctejjel reggel és este, (hetente egyszer radírozzunk, nem többször, de ennyi kell!), alkohol mentes tonikkal állítsuk vissza a bőr megfelelő pH értékét ( Igen, a toniknak ennyi a varázslata, erre való, nem pattanástalanító!!!) ez után pedig hidratáljuk a bőrünket napszaknak, bőrtípusunknak megfelelő arckrémmel. Hetente egyszer-kétszer bőrtípusnak megfelelő arcpakolás.
A bőrtípusok
A kiinduló pont, a normál bőr. Mind normál bőrrel születünk. Idő közben, az egészségi állapotunk, a táplálkozásunk, hiányaink, az életvitelünk és a helytelen kozmetikumok, gyógyszerek használata alakítják át a bőrünket jelenlegi állapotára.
Legtöbb esetben az a tapasztalatom, hogy nincs olyan, vagy nagyon ritka, hogy egy embernek csak egy bőrtípus lenne jellemző az arcára, sokkal inkább találkozom kombinált bőrtípussal. Például más a T-vonala és más az orcák felülete.
1. Normál Bőr
A normál bőr üde színű, tompa fényű, jól táplált, rugalmas, pórusai zártak, bársonyos, puha tapintású, egyenletesen pigmentált.
Ha ilyen bőrünk van, nagyon örüljünk, személyes tapasztalatom szerint, nem is létezik ma már ilyen (főleg nagy városokban), csak kombinált bőrtípusúaknál vélem felfedezni, az arc egyes területein.
Helyes kezelés, hogy ezt az állapotot továbbra is fenntartsuk, tápláljuk, és életkornak megfelelő hatóanyagokkal regeneráljuk.
Vitaminok: A és C vitamin
Hatóanyagok: Kollagén, E-vitamin, uborka, jojóba, zöldtea
Otthoni pakolások: Zöldség és gyümölcs pakolások, ( uborka, saláta, paradicsom, eper, őszi- és sárgabarack, áfonya) zabliszt, mandula
2. Zsíros bőr (Seborrhoea)
Zsíros bőrről akkor beszélünk, ha a faggyúmirigyek több váladékot termelnek, azaz fokozottabb a működésük. Ennek okai lehetnek belső zavarok, mint emésztés, vagy idegrendszeri zavar, esetleg örökölt hajlam. Külső tényezők miatt, táplálkozás, életmód, helytelen kozmetikumok használata.
A zsíros bőrnek is további típusai léteznek, melyek a következőek:
- Olajos seborrhoea
- Korpás seborrhoea
- Korpás seborrhoea felületi vízhiánnyal
Az Olajos seborrhoea
A bőr itt fényes, olajos tapintású, tág pórusú, melyből a faggyú nagyon könnyen távozik.
Helyes kezeléséhez feltétlenül kerüljük a zsíros, gyorsan felszívódó kozmetikumokat. Fontos, hogy minden nap tisztán tartsuk a szennyeződésektől (lásd fentebb általános otthoni ápolás). Ügyeljünk rá, hogy ne tömítsük el még jobban a pórusokat különböző szépségápoló szerekkel, különösen ügyelve a helyes alapozó ( lehetőleg ásványi alapú, zsíros bőrre kifejlesztett) használatára. Ennek a bőrtípusnak kihagyhatatlan a szakavatott, rendszeres kozmetikai arctisztítás, ahhoz, hogy a bőr fokozott faggyútermelődésétől megszabadítsa, és normalizálja működését.
Vitaminok: B- vitamin
Hatóanyagok: alga, gin zeng, gyógynövények (csalán,kakukkfű, rozmaring,üröm), ichtiol, kén, teafa
Otthoni pakolások: paradicsom, élesztő, papaya, agyag, tojásfehérje
A Korpás seborrhoea
Bőr színe fakó, fénytelen, pórusai tágak, de a benne található faggyú nehezebben ürül, olajos társánál, de itt is fokozottabb faggyútermelésről beszélünk. Tapintása zsíros, érdes, és nevéből adódóan korpázóan hámlik (felületi vízhiány)
Kialakulásának hátterében anyagcserezavarok, idegrendszeri és emésztőrendszeri zavarok okozhatják. Fontos, hogy ennél a bőrtípusnál már nem csak a faggyútermelődés szabályozása a fő cél, hanem a megfelelő táplálás, és elszarusodás ( hámlás ), egy esetleges kialakult gyulladás visszaszorítása, gyógyítása. Az otthoni helyes, mindennapos tisztítás mellett, ennek a bőrtípusnak is szüksége van a rendszeres, szakavatott kozmetikai kezelésre. Ennél a bőrtípusnál is fontos, hogy ne tömítsük el még jobban a pórusokat, segítsük a bőrlégzést és használjunk megfelelő szépségápolási termékeket. A mechanikai radír helyett kémiai hámlasztó anyagokat használjunk. Ne irritáljuk alkoholos, szárító hatású anyagokkal, helyette próbáljuk nyugtatni a bőrt.
Vitaminok: A, B, E, F - vitaminok, gyógyvizek, halolajok
Hatóanyagok: Aloe vera, ásványi anyagok, placenta kivonatú krémek
Otthoni pakolás: kén, alma, uborkás bőrnyugtató pakolás
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez