Mikve - 8 nő, 8 sors a Pesti Színházban
Lerágott csontnak tűnhet a Mikve című darab, hisz a Pesti Színház 2010-ben mutatta be, de ami, jó amellett nem lehet elmenni szó nélkül. A Mikve pedig brutálisan jó.
A Pesti Színház 2010 októbere óta játssza nagy sikerrel a Mikve című darabot. Eszenyi Enikő újabb zseniális választása érzékeny témát érint: a szigorú vallási szabályok miként tehetnek tönkre életeket, és milyen nehéz sorsokat szülhetnek.
A történet egy mikvében játszódik, a dráma szereplői különböző életkorú nők, akik más-más társadalmi rétegből érkeztek. - A mikve a zsidó vallás fontos része, egy rituális fürdő, ahol az asszonyok havonta egyszer megmerítkezhetnek, hogy újra megtisztuljanak a házaséletre. - De a lényeg, hogy nők, olyan nők, akiket szigorú vallási szabályok kötnek, és ezen szabályok között próbálnak megfelelni az elvárásoknak egy férfiak uralta világban. A megfelelés másodlagos, az csak kötelezettség, érvényesülni szeretnének, küzdenek az elfogadásukért, a szabadságukért, a jogaikért ……egyszóval magukért.
Nyolc nő, nyolc sors, és egy megrendítő történet. Remek karakterek, kiváló színészi játékok: Hegyi Barbara Chedva a bántalmazott politikus feleség, Eszenyi Enikő Shira a fiatal mikve felügyelő, aki felnyitja a többi nő szemét, Papp Vera alakítja Soshanat az idősebb mikve felügyelőt, aki csak igyekszik a saját dolgát végezni és nem beleavatkozni mások életébe, Igó Éva Hindi a közösség megbecsült tagja, aki a látszatnak és a szabályoknak él, Börcsök Enikő Esti a naiv sokgyermekes anya. Megrendítően életszerű alakítást láthatunk Stefanovics Angélától, aki egy folyamatos félelemben élő tizenéves lány bőrébe bújik. - jó lenne, ha a művésznőről, nem csak Emese jutna sokak eszébe abból a bizonyos bank reklámból -. A bemutató óta két szerepcsere is történt a darabban: Toronyi Ildikó helyett Péter Kata alakítja Tehilát, a fiatal mennyasszonyt, aki rémségként éli meg a házasság közeledtét, Kovács Patrícia helyét Réti Adrienn vette át, aki tökéletesen, humorosan kelti életre Mikit a „muszájból” hívővé vált énekesnőt.
A Mikve egy lebilincselő dráma, sok humorral fűszerezve,s ennek fontos dramaturgiai szerepe van: az a teher, amit a szereplők cipelnek, könnyen nyomasztóvá tehetné a színdarabot.
Hadar Garlon színésznő, forgatóköny- és drámaíró Londonban született ortodox családban, 2004-ben írta meg a Mikvét, ez a mű lett az első egész estés darabja. Diplomáját a Tel Aviv-i Egyetemen szerezte, majd írni és játszani kezdett, először egy kétszemélyes vígjátékban nyújtott alakításával hívta fel magára a figyelmet, mivel Izraelben szokatlan dolog, hogy vallásos nők színpadra lépjenek.
Az írónő létező és nehezen feloldható problémát érint művével, ami aktuális, és az is marad, mivel a vallások, hagyományok által diktált szigorú szabályok egyre távolabb kerülnek a haladó világunktól, és egyre nagyobb ellentéteket szülnek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez