Mikrofonnál: a francia nyelvtanár
Francia nyelvtanári diplomáját követően a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola jazz-ének szakán is diplomát szerzett. Az elmúlt 15 évben számtalan népszerű előadóval dolgozott koncerteken és stúdiófelvételeken. Swinguistique című műsorának kapcsán zenéről, harmóniáról és lélekről is beszélgettünk Micheller Myrtill-lel.
A dance műfajban ismerte meg a közönség, amikor Náksi és Brunner oldalán táncoltatta fülbemászó hangjával a Budapest Parádét. Azóta sok víz lefolyt a Dunán, vele együtt a parádé is eltűnt a lefolyóban, de ismét bebizonyosodott, hogy ami értékes, az nem vész el. Micheller Myrtill megtalálta igazi terepét, és ma már saját előadói estje van.
Miről mesél Párizs, miről zenél Budapest?
Párizs az érzelmekről, az idillről mesél, Budapest a kalandról, a kihívásokról. És azt hiszem, mindre szükség is van!
Honnan jön az ihlet, miből meríthet ma a művészet?
A művészet mindig is az emberből merít, ez ma sincs másképp. Sokszor érezzük egy műalkotáson, hogy akár több száz évvel ezelőtt készítették, még mai világunkban is jelentéssel bír. Ha így van, akkor sikerült valami nagyon lényegit megragadnia. Ez az értékes művészet! A lényegünk nem változik az idő előrehaladtával sem, esetleg másképp fejezzük ki magunkat. A rendeltetésünk, az életünk célja még mindig ugyanaz, tudatos lelki, szellemi fejlődés. Ennek állomásai lehetnek a jó műalkotások is.
Mi az, ami felmelegítheti a szíveket a közelítő télben?
Hogy mi melegítheti fel a szíveket? Elsősorban olyan dolgok, amik szeretetre adnak okot. Rengeteg területen keresgélhetünk, de ha már engem kérdezel, én jó zenével igyekszem ehhez hozzájárulni. Ezenkívül a tél egy része az Ünnepről is szól, ezt nem kéne elfelejtenünk életünk hajszájában, és kívánom, hogy sikerüljön mindenkinek megteremtenie a módját, hogy méltó, békés ünnepekben legyen része.
Mi a titka az egyidejű külső és belső ragyogásnak?
Egyszóval: Harmónia. Minden belül kezdődik, és vetül ki ránk kívülről. Ezt eszünkbe kell juttatnunk olyankor is, amikor nincs meg a harmóniánk, és a diszharmóniának csak a külső, testi jeleit vesszük észre! A harmóniára való törekvés úgy gondolom, egy életen át is eltarthat, de már kezdeti stádiumban is sok örömöt hozhat életünkbe.
Hogy segíthet a zene megtalálni a mindennapok harmóniáját?
Jó a kérdés, mert sokan úgy érzik, hogy a harmóniára való törekvésükben a zene nagyon-nagyon sokat segít. Ez így is van. Még a szaknyelvben is ezt a szót használjuk: a zene is harmóniákra épül, magyarul: összhangra, összhangzatra. Ezek a rezgések lelkünk rezgéseit is behangolják, és jól leszünk tőle. Ha a lelkünk jobban lesz, a testünk is alkalmazkodik. Ezt még a zeneterápiában is alkalmazzák. A jó zene tehát kitűnő gyógymód!
Mind a külső, mind a belső, mind a zenei harmónia megcsodálható vasárnap este 19:00 órakor a Művészetek Palotájában.
Bokros László
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez