Mikor és miért fontos a babamasszázs?
Az újszülött – csecsemő - kisgyermek megfelelő testi – lelki - érzelmi fejlődéséhez nagy szerepet tölt be az anyához való kötődés. Erre az egyik legjobb módszer a baba masszázs.
Vizsgálatok bizonyítják, hogy a rendszeresen masszírozott csecsemők ritkábban sírnak, mint többi társuk. A testi érintés az apróságok számára létfontosságú. Nyitottabbak és barátságosabbak. A rendszeres lazító masszázs, amit ideális esetben a szülő végez, segít a gyermeknek abban, hogy megszabaduljon azoktól a félelmektől, melyek betegségét súlyosbíthatják, vagy gyógyulását gátolhatják. Csillapítja a hasfájást, fogfájást, erősíti az immunrendszert, segíti a szellemi fejlődését, enyhíti az allergiás tüneteket.
A babamasszázs hagyománya egészen az ősi Ázsiáig, azon belül Indiáig vezethető vissza. Már akkor abban az időben átadták az anyák a gyermeknek a masszázs tudományát. Mint tudjuk, hogy milyen fontos szerepe van az ölelésnek, érintésnek, odabújásnak. A babáknak ezekre mind szükségük és igényük van a születés után. Ezt úgy szokták mondani, hogy a baba masszázs az érintés művészetének egyik alkalmazott formája, egy olyan testi kontaktuson alapuló kommunikáció, amely során, rendkívüli módon tudja erősíteni a ragaszkodás szálait és szavak nélkül képes érzelmeket, nyugalmat sugározni.
A rendszeresen végzett masszázs, segít a babának, hogy könnyebben feldolgozza a születése emlékeit. Azonban a legfontosabb hatás, hogy az érintéssel a babák biztonságérzetét, lelki stabilitását is kialakítjuk. A masszázs során az ilyen fajta érintés szavak nélkül is feszültségoldó hatással bír, mind a babánál és mind a szülőnél egyaránt. Nagyon fontos megemlíteni, hogy azoknál a családoknál, ahol az újszülöttet/csecsemőt/kisgyermeket napi szinten megsimogatnak, megölelnek, megérintenek, ott biztos, hogy a masszázs segíteni fog a napi ritmus kialakításában, fejleszti a kapcsolatteremtő képességet, egészségesebben fognak fejlődni, kiegyensúlyozottabbak lesznek, gyorsítja a koraszülött babák fejlődését, emellett pedig a jó alvást is megteremti.
Minden érintésnek értéke van. Minden alkalommal az édesanya erősíti az anyai érzéseit, kötődést, az apák pedig ez által közelebb kerülhetnek a gyermekükhöz. Megteremt egy bensőséges légkört, amely során kedvezően befolyásolja a szülő – gyermek kapcsolatot.
Mikor masszírozzunk, és meddig tartson?
Az indiai csecsemőket már közvetlenül születésük után megmasszírozzák. Az ajánlatos az, ha már az 5. napon elkezdjük. A baba masszázs újszülött kortól, egészen 7 éves korig alkalmazható. A has környékét természetesen csak akkor szabad, ha a köldök már nem váladékozik és teljesen begyógyult.
A baba masszázs időtartama mindig attól függ, hogy a baba mennyire nyitott a kezelésre. Fokozatosan, szépen lassan pár perctől indulva növelhetjük a masszázs idejét. Próbáljuk meg a napi programunkba beilleszteni. Végezhetjük reggelente frissítő kezelésként, esténként pedig nyugtatás céljából alkalmazva. A legfontosabb, hogy se a babának, se a szülőnek ne jelentsen terhet, örömüket leljék benne.
Újszülötteknél semmi esetre se tartson 5 percnél hosszabb ideig. Négyhetes korban már 10 percre is növelhetjük a kezelési időt, de mindenek előtt szem előtt tartva a gyermek igényeit. Ne tartson 15 percnél tovább.
Ne feledjük!
- Soha nem masszírozzuk a babát közvetlenül evés után, mindig várjunk legalább fél órát és hastájékon mindig az óramutató járásával megegyező irányban végzendő.
- ha erőteljes ellenállást tanúsít vagy, ha nagyon hangosan sír
- ha lázas
- ha gyulladásos bőrbetegsége van
- orvosi tilalom esetén
- ha éppen rosszabb passzban vagyunk a megszokottabbnál
- oltás után 3 napig
Fokozottan figyeljünk arra, hogy mindig megfelelő körülményeket teremtsünk.
Fontos, hogy a masszázs előtt távolítsuk el az ékszereket, alaposan mossunk kezet és hideg kézzel SOHA ne nyúljunk a kisbabához.
Fontos a csend, a nyugalom, biztonság, olyan pozícióban legyen, hogy ne tudjon legurulni.
Fontos a szoba hőmérséklete (mert a babákon ilyenkor nincs pelenka)
Fontos, hogy az édesanya mindig legyen jelen, ha más masszírozza a babát
Fontos a masszázs során használt olaj vagy krém minősége! Csak hidegen sajttolt telítetlen zsírsavakat tartalmazó növényi olajokat vásároljunk. (mint pl. szőlőmagolaj, szezámolaj, shea vaj, frakcionált kókuszolaj.) Sokan úgy gondolják, hogy olaj eltömítik a bőr pólusait, és zavarják a bőr anyagcseréjét. Azonban, ha jó minőségű olajakat használunk, akkor ez a veszély nem fenyeget majd, mert a kisbabák olajjal történő masszírozása javítja a bőre állapotát, feszessé teszi a szöveteket. Én személy szerint egy kiváló minőségű frakcionált kókusz olajat használok, amit már rengeteg anyukának megmutattam, és azóta is napi szinten használják a baba masszázshoz.
Végszónak pedig szeretném nektek elmesélni röviden, hogy hogyan kerültem kapcsolatba a baba masszázzsal miért is jött létre a Babapercek Lillával. Eredeti szakmám Csecsemő és kisgyermeknevelő gondozó és már 10 éve foglalkozom gyermekekkel. Nemrég elkezdtem azon gondolkozni, hogyan tudnék segíteni a szülőknek is, hogy a legjobb módon tudják kialakítani a kötődést a gyermekükkel, és így jött az ötlet, hogy akkor elvégzek egy tanfolyamot. Így most már okleveles Baba és csecsemő masszőr vagyok. Célom, hogy a megtanultakat alkalmazni tudjam az újszülötteknél, csecsemőknél, kisgyermekeknél és később minél szélesebb körben megismertessem, oktassam az anyukáknak, apukáknak, kismamáknak a baba masszázs mozdulatait, jótékony hatásait, ezzel segítve a szülőket, hogy gyermeküket megérintve, megsimogatva kialakuljon a legfontosabb: a harmonikus kapcsolat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez