Miért változik mindig a tökéletes testtípus?
A "tökéletes testtípus" megteremtése olyan, amit sokan igyekeztek elérni, ami az étrend és az edzés rutinjával valamint annak életmódszerű folytatásával idézhető elő. A legtöbb nőt megmozgatja ez a dolog valamilyen szinten. Hiszen ki ne állt volna már úgy a tükör előtt, hogy azt érezte, meg akarja változtatni azt, amit lát. De vajon mit nevezünk tökéletesnek?
De amit ma „tökéletesnek” tartunk, koránt sem biztos, hogy holnap is annak fogunk tartani. Pontosan azért, mert ahogy a trendek az évek során jönnek és mennek, és a testtípusokra való igény is folyamatosan változik. Csontsovány modell alkat, nagy és kerek fenék, szálkás alkat, teltkarcsú alkat. Évről évre más és más az elvárás. Ennek eredményeként pedig a nők folyamatosan azon dolgoznak, hogy illeszkedjenek az adott formához, amit a társadalom diktál.
Igen ám, csakhogy ezzel azt is sikerült elérni, hogy a nők jelentős része szenved. Ugyanis ezzel jelentős károkat okoznak az önképükben. Valamint egyfajta folyamatos elégedetlenség érzetet is elsajátítottak. Néhányan még arra is képesek, hogy veszélyes módszerekkel próbálják maguk megváltoztatni. Ezek a divat trendek azonban azt mutatják, hogy nincs objektív tökéletes test. Inkább a „tökéletes test” fogalmát próbálják manapság befolyásolni. A szépségről alkotott kép pedig ezáltal állandóan változik és fejlődik hol jó, hol kevésbé jó irányba.
A közösségi média hatás:
Olyan korban élünk, ahol a szavak #hashtagek formájában vannak jelen. A nemzedékek közötti különbségek sok nézeteltérést okoznak a politika, a gazdaság és természetesen a szépségszabványok között is. A amerikai tanulmány szerint a 13 és 34 év közöttiek 82 százaléka egyetért abban, hogy "a fizikai és digitális identitás egy és ugyanaz." A fiatalok a közösségi médiára küldött képeken keresztül nőnek fel. És ez kétségtelenül megváltoztatta az emberek kapcsolatát a testükkel. Azonban ez sajnos egy rendkívül mérgező tükör.
Arcunkba tolják a mai "szépségideálokat". Pörgetjük a közösségi média különböző felületeit, ahol akarva-akaratlanul szemben találjuk magunkat olyan nők képeivel, akik még maguk sem úgy néznek ki, mint a képeke, mégis frusztrációt okozva ezzel nekünk, akik adott esetben meg sem közelítjük azt a külsőt, amellyel állítólagosan ők rendelkeznek.
A puszta expozíciós hatással összefüggésben a média is fontos szerepet játszik életünkben. Például, ha látunk egy bizonyos képet, amelyet a média újra és újra elénk nyom, megismerkedünk vele. A legtöbb ember ma tv műsorok, számítógépek, okostelefonok, sőt magazinborítók bűvkörében él. Úgy tűnik, szinte lehetetlennek tűnik, hogy a média ne befolyásolja a képet. Így uralják azt, hogy mire legyünk "vevők".
Nem titok, hogy Hollywood gyakran a vékony nőkre összpontosít. A káros azonban az, hogy ez a fókusz kihathat a személy normájának felfogására. Fontos azonban megjegyezni azt is, hogy a média ugyanakkor azt mutatja, amire az emberek kíváncsiak. Mostanság egyre inkább változatos testtípusok népszerűsítésére került nagyobb hangsúly, ami egyfelől jó, másfelől totálisan manipulatív is.
Kulturális különbségek
A legtöbb szépség- és testkép-vizsgálat a nyugati országokra összpontosít, de ez csak egy része a világnak. Vannak olyan kultúrák, ahol az ad értéket egy nőknek, ha nehezebb testtömeggel rendelkezik. Bár ez lehetséges, hogy az amerikai médiában erősített „vékony ideál” ellentéte, mégis az adott kultúrában vonzónak tekinthető. Hasonlóképpen, más kultúrákban a test teljesen különböző aspektusaira összpontosítanak. Például a Myanmarban és Thaiföldön lévő Padaungban élő nők gyűrűket viselnek a nyakuk körül, hogy azok hosszabbnak látszódjanak, mivel a hosszú nyakak ideálisak abban a kultúrában.
Amerikában is drasztikusan eltolódott a szépségkultusz az elmúlt száz évben. Az 1890-es évek végén és az 1900-as évek elején uralkodó "fűző viselő " hölgyeknek homokóra alakja volt. Sokan azt mondják a mai világ "Kim Kardashian-jai" is ugyanarra a címkére hajaznak. Nyilvánvalóan mégis teljesen más az ideális kép.
A lényeg összességében az, hogy bármelyik oldalról is közelítjük meg a tökéletes testkép és a szépség fogalmát, nem szabad arról megfeledkeznünk, hogy önmagunk elfogadása teljes mértékben meghatározza azt, hogy milyen képet tükrözünk a világ felé. Mivel a tökéletesség változó, így lehetetlen megfelelni folyamatosan. Dolgozz azon, hogy magadnak legyél tökéletes és ne a világ számára.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez