Miért szerepel minden listán a megfelelési kényszer?
Gyerekkorunkban még azt sem tudjuk mi az. Amíg nem ismertetik meg velünk a definícióját az is ugyanolyan fogalom, mint a Pitagorasz-tétel. Amikor belekerülünk nem is vesszük észre, hogy milyen csapdában vagyunk. Csak tesszük a dolgunk, hogy mindenkinek jó legyen. Minden úgy legyen, ahogy mások akarják. Ha ők boldogok, mi is azok leszünk.
Azokká válunk ?
Azok lettünk?
Igazából belecsöppenünk. Csak úgy. Belenevelnek. Észrevétlenül. Ebbe szocializálódunk. Felnőttként csodálkozunk, ha nem tudunk egymás után kettőt lépni szorongás nélkül, ha egy nehezebb feladat kerül elénk.
Nem hibáztatok én senkit, főleg nem a szülőket. Nem attól függ ez a dolog, hogy kinek a gyereke hány darab szakkörre jár az iskolában és még felveszi hozzá a matek korrepetálást. Hozzájárul a gyerek világképének tágításához és lehet még élvezi is.
Ilyen világot élünk. Ahol az illatos, virágos mező a megfelelési kényszer aknáival van kirakva. Vigyázz hová lépsz!
De nem kell kimenni a szabadba ahhoz, hogy rátaláljunk, mert mindenhonnan ez ömlik ránk. Olyan, mint, amikor beázik a konyhád és a szomszédban túlcsordult megfelelési kényszer átáztatná a falakat és betörni készül a Te lakásodba.
Amikor szembenézünk a tényekkel, hogy milyen listán is szerepel ez a kényszer dolog?
Ott van a családin. A szülők, rokonok. Megnősültél-e ma már? Férjhez mész-e valaha? Gyerek lesz? Lakásod lesz? Miért nincs autód? És a többi.
Ott van a munkahelyin, mert nem mindegy, hogy mit vár el a főnököd Tőled és hogyan teljesítesz. Ezen (is) múlik az évvégi bónusz.
Ott van az iskolain. Hány szakkörre is jársz tulajdonképpen? A házi feladatot még megírtad este kilenc előtt? Holnapi focira gyakoroltál?
Ott van a kapcsolatin. Talán ez az egyik legveszélyesebb. Szerelemre mindenki vágyik, amit nagyon nehéz megszerezni, ezért bármit megtennénk érte, hogy megtartsuk, akit találtunk.
A társadalom által állított megfelelési kényszerről se feledkezzünk ám meg. Ő is itt kullog utánunk szépen csendben.
Mi is történik a lelkünkben pontosan a megfelelési kényszer alatt? Addig, amíg nem vagyunk tudatában és még nem definiáltuk, csak figyelgetjük magunkon a jeleket. Szorongás, ha valami előtt állunk és nem vagyunk benne biztosak, hogy képesek vagyunk rá. Túlzott maximalizmus, amikor túlpörgetjük magunkat, és a végsőkig megyünk, hogy mindenki igényeit kielégítsük. Depresszióra hajlamosság, amikor valami nem sikerül és nem büszkék ránk. Folyamatos agyalás, koncentrálás, az agyunk szünetnélkülisége, hogy minden meglegyen, amit kiírtak nekünk. Lelkiismeretfurdalás, ha valami lemaradt a listáról, nem sikerült véghezvinni. Állandó félelem attól, hogy csalódást okozunk. A pozitív visszajelzések üldözése, mert szomjazzuk a visszacsatolást arról, hogy jól csináltuk.
A testünk közben elernyed. Elfárad a rengeteg rohanásban. A szervezetünk éjjel-nappal mozgásban van valamilyen formában. Hiába vagyunk egy helyben, úgymond „pihenő állapotnak” csúfolt otthoni munkában, ha az agyunk megfájdul a folytonos gondolkodástól és az egyre nehezebb feladatok megoldásától. A testünk szorong, amitől az étkezésünk, bioritmusunk rendszere megbomlik. Teljesen felborul a keringésünk. A fáradékonyság erőt vesz rajtunk, de csak azért is folytatjuk.
A meg nem állás kaotikus világában próbálunk helytállni és miután diagnosztizált megfelelési kényszeresek lettünk, igyekszünk onnan épen kitörni.
Miközben kézzel-lábbal próbálunk megfelelni másoknak, a legfontosabbat felejtjük el. Magunknak megfelelni.
Fontos feltennünk olykor azokat a kérdéseket magunknak, hogy ez most jó nekem? Ezt azért csinálom, mert más akarja, vagy én is szeretném? Ez még belefér? Ez az én javamat szolgálja, vagy másét?
Meg kell találnunk azt a pontot, amikortól már nem egészséges a megfelelési akaratunk a többiek felé. Ha ez sikerül és fel tudjuk állítani a saját magunk határait, normál szinten tudjuk tartani a saját magunk elvárásait, amit mások miatt húztunk fel – akkor már félsikerben vagyunk.
A súlyos megfelelési kényszerből is van kiút, de ezt mindenkinek magának kell megtalálnia, mert ahány ember, annyi megfelelési kényszer.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez