Miért fontos a bemelegítés?
Minden testmozgás, sportfoglalkozás alapja, kezdete a bemelegítés kell, hogy legyen. Sajnos a mai világban a gyakorlati szakemberek sem fordítanak rá kellő hangsúlyt, nemhogy a laikusok, kezdő sportolók. Az edzők (hiába tanulták a helyes sorrendet, módszert), és a hobbisportolók is az edzés fő részére koncentrálnak, nem melegítik be az izmaikat és a levezetést, nyújtást is hanyagolják. Ha pillanatnyilag meg is ússzák ezt maradandó károsodás nélkül, később sokkal nagyobb veszélynek tehetik ki magukat.
A bemelegítés a szervezet sokoldalú átmozgatását jelenti, amely előkészít a nagyobb terhelés elviselésére. Nyugalmi állapotban az élettani működések alacsony szinten dolgoznak (a vérkeringés csökkent mértékű, a szív ritkábban húzódik össze, felszínes a légzés, az izmok ízületek merevek, vérellátásuk nem megfelelő, az idegrendszeri irányító központok és a perifériás idegpályák kevésbé ingerelhetők). Ha ezen, hirtelen változtatsz, a szervezeted és pszichés állapotod nem tud kellőképp reagálni rá, így nem képes károsodás nélkül nagy mozgások végzésére. Ilyenkor következhetnek be a sportsérülések. Éppen ezért nagyon fontos, hogy betartsd a fokozatosság elvét. A fokozatosan növekvő intenzitású mozgások hatására az élettani működések felgyorsulnak. Ahhoz, hogy az edzésed úgymond „zökkenőmentes” legyen, muszáj az általános biológiai - fiziológiai, pszichikai állapot megteremtése. Ebben segít a bemelegítés.
A bemelegítés hatására fokozódik a keringés, javul a működő izmok vérellátása, megnő a keringő vérmennyiség, valamint javul a vér oxigénszállító kapacitása. Fontos, hogy az izmok összehúzódásának sebessége és ereje megnő, javul a mozgáskoordináció és a reakciógyorsaság is. Ezek az élettani változások szükségesek ahhoz, hogy jelentősen csökkentsd a sportsérülések esélyét, valamint növeld a teljesítményed, javítsd a koncentráló képességed.
A szervezet megfelelő bemelegítésére kb. 10-15 perc szükséges, fokozatosan növekvő intenzitású mozgások végzésével.
Ez függ még az aktuális edzettségi állapottól, az életkortól, az egyéni adottságoktól valamint a sportágtól is.
Forgó Zsanett
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez