Miért és hová tűnik el a vágy?
Az intimitás a fizikai közelségen túl, mély, bensőséges érzelmi kapcsolódás, bizalom és meghittség. Azt jelenti, hogy átadom és megadom magam, van bátorságom szeretni és megmutatni a sebezhető énemet.
Átengedem a másik embert a bizalmatlanságom rétegein, egészen közel engedem, így lesz képes megtanulni és megszeretni minden arcomat, hangulatomat, rezdülésemet. Vannak forró, szenvedélyes és szexuálisan intenzív kapcsolódások, mégis hiányozhat belőlük az intimitás, az igazi ősbizalom, a közelség. Mert a valódi intimitás azt jelenti, hogy egymáshoz biztonságosan és végérvényesen kötődünk.
A szeretkezés mindent magában foglal, amitől az szép lehet a kapcsolatunk: a szerelmet, a vágyat, a kielégülést, a gondoskodást, figyelmet, együtt rezdülést, az intimitás minden örömét. A szex önmagában nem tart össze egy kapcsolatot, de hiánya képes tönkretenni azt, tartja a mondás. A kezdeti évek égszakadás-földindulás érzése után, amikor a pattognak a szikrák és tombolnak a hormonok a szerelem vegykonyhájában, a bolygók ismét elfoglalják megszokott helyüket, és a párkapcsolatban eljönnek a hétköznapok.
A kapcsolat dinamikája megszelídül, átalakul, de továbbra is érzelmi és biológiai igényünk kell, hogy maradjon a boldog testi szerelem. Ha minden más, még a lényegtelen, hétköznapi dolgok is a szex elé helyeződnek, az ölelés, az érintés egyre inkább csupán lelki közösség, akkor érdemes elgondolkodnunk. Vajon a szex hiánya a kapcsolatunk végét, a vonzerő teljes elvesztését jelenti, vagy csupán egy krízist, egy nehezebb átmeneti időszakot?
Szexualitás nélkül is van intimitás, jó éjt és jó reggelt puszi, bátorító ölelés, és van összebújva alvás, de ha nem pattognak az erotikus szikrák, nincs tűz, nincs lángolás, és nincs szeretkezés utáni vágy, akkor csak életközösségben létezünk, nem lehet eleven, vibráló, valódi párkapcsolatunk. Ez inkább egy szülő-gyerek, vagy testvéri kapcsolatra emlékeztet, pedig nem törvényszerű, hogy egy bizonyos idő után teljesen és tartósan kialudjon bennünk a szenvedély. Boldogok vagyunk-e valójában együtt, ha egyáltalán nincs közöttünk testi szerelem?
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez