Mielőtt szoláriumba mennél, olvasd el a bőrgyógyász tanácsát!
Beköszöntött a hideg, a napmentes időszak. Sokan szoláriumozással akarják pótolni a napsütés hiányát. Megkérdeztük Dr Baranyai Fanni bőrgyógyászt, mi erről a véleménye?
Csak ritkán járok szoláriumba, az nem káros ugye? vagy nem szeretem, ha fehér a bőröm, csak heti egyszer megyek el szoláriumozni, az még belefér? – gyakran kapok ilyen kérdéseket, mondja Dr Baranyai Fanni, a DermArt Buda bőrgyógyásza. Nagyon fontos, hogy tisztázzuk. A barnulás a bőrsejtek védekező reakciója az UV-sugarakkal szemben. A szoláriumok legnagyobb részt (kb. 95%-ban) UVA-sugarakat bocsátanak ki. Az UVA hatására keletkező melanin nem védi a sejtmagot, hatására nagy mennyiségű szabadgyök képződik.
NINCS EGÉSZSÉGES MENNYISÉGŰ SZOLÁRIUMOZÁS!
Minden perc szolárium rendkívül káros hatással van a bőrre:
- Az UVA- sugárzás közvetlenül felelőssé tehető a bőr öregedéséért. A felszabaduló szabadgyökök direkten károsítják a kötőszövet-, és így a bőr rugalmasságáért felelős kollagén és elasztin rostokat.
- A rendszeres szoláriumozás hatására pigmentfoltok, öregségi foltok jelennek meg a bőrön.
- A szoláriumokból származó UV-sugarak károsíthatják a bőrsejtjeiben lévő DNS-t, a lipideket és a fehérjéket.
- A napozóágyak használata 16-20% -kal növelheti a bőrrák, a melanóma kockázatát.
Szeretnék elegendő D-vitaminhoz jutni, akkor sem mehetek szoláriumba?
A természetes D-vitamin a bőrben keletkezik egy bizonyos típusú koleszterinből UVB-fény hatására. A szoláriumok nagyon kis százalékban sugároznak UVB- sugarakat (5% alatt), így a D-vitamin képző hatásuk valójában tévhit. D-vitamin pótlásra válassz inkább szájon át bevihető D-vitamin kapszulákat, tablettákat, melyek rendkívül széles választékban elérhetőek a patikákban, drogériákban – tanácsolja a doktornő.
Csak egy bőröd van, vigyázz rá!
Érdemes átgondolni, hogy valóban megéri-e? Sokan jártok esztétikai kezelésekre, pénzt és energiát áldoztok bőrötök szépségére, egészségének megőrzésére. A szoláriummal pedig lényegében roncsoljátok, öregítitek a bőrötöket, nem is beszélve a közismert rákkeltő hatásáról. Napjainkban már számtalan egyéb, nem káros alternatíva áll rendelkezésre, ha barnaságra vágytok. Otthon használható önbarnító krémek, kozmetikumok, valamint a másik alternatíva a Klinikánkon is elérhető barnító fújás- tanácsolja a bőrgyógyász.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez