Mi okozhat még fogfájást a szuvasodáson kívül? És hogyan ismerjük fel?
Amikor a fogunk megfájdul, a hirtelen jött sokk után a legtöbben abban reménykedünk, hogy talán ennyi kellemetlenséggel meg is úsztuk és nem lesz szükségünk fogorvosra. Azok akik ritkábban járnak ellenőrzésre, talán tudják, hogy ez kevésbé valószínű, de bizony olyanok is tapasztalhatnak fájdalmat, érzékenységet, akik egyébként rendszeres látogatói a fogászati szűrővizsgálatoknak és a fogaikat karbantartják.
De mégis mit tehetünk, ha az ép fogunk fáj?
Először is fontos kideríteni, hogy mi okozza a fogfájást. A leggyakoribb okok a fogszuvasodás, a fogágybetegség és a letört fogak, de fájdalmat tapasztalhatunk még látszólag egészséges fog esetén is. Mégis honnan tudhatjuk, hogy éppen melyik kellemetlenséggel állunk szemben, mire elegendő egy alapos fogmosás és mikor kell azonnal orvoshoz fordulni?
A témában Dr. Sas Krisztina, a Clinident Fogászati Centrum fogorvosa segít nekünk eligazodni.
„Amikor egy régebben tömött fogunk kezd fájni, viszonylag könnyebben fogadjuk el a fogorvos diagnózisát, mint egy 1-2 éves, szinte friss tömés esetén. Egy tömés általában 5-10 évet bír, ha megfelelően gondozzuk a fogakat. Azonban, az idő előtt újra kezelésre szoruló fog előtt sokszor értetlenül áll a páciens, pedig egy tömés sem kikezdhetetlen, ráadásul a fognak több olyan felszíne is van, ami a tömés mellett még védtelen lehet, s ha nem mosunk fogat precízen, akár 6-8 hónap alatt újabb probléma ütheti fel a fejét.”
Erre figyelj, ha a tömött fogad fáj
„Ahhoz, hogy megelőzzük a bajt, tisztában kell lennünk azzal is, hogy a felnőttkori szuvasodások jellemzően a fogközök felől indulnak, aminek a legfőbb oka a fogselymezés- és a fogköztisztítás hiánya.”
A doktornő azt javasolja, hogy bátran kérjünk segítséget a fogápolási eszközök használatához és 6 havonta járjunk ellenőrzésre. Ez segít megelőzni a bajt, valamint megkíméljük magunkat és a pénztárcánkat is egy újabb beavatkozástól.
Töméskészítés után jelentkező problémák:
⦁ A fogtömés után sokszor csalódottak vagyunk és megijedünk, ha hidegre, melegre érzékenységet tapasztalunk, pedig ez normális jelenség egy nagyobb tömés után és néhány nap alatt el is múlik.
A közvetlenül a tömés után jelentkező fogfájásra viszont már fontos odafigyelni! A rágáskor, harapáskor hirtelen jelentkező, de el is múló fájdalom, kényelmetlenség azt jelzi, hogy magas a tömés. Ez a probléma azonban egy 2-3 perces korrekció során gyorsan orvosolható.
⦁ Fontos, hogy semmi esetre se akarjuk megszokni, mert azzal a fogat túlterhelhetjük és a fogbelet érő állandó irritáció miatt gyökérkezelésre lesz szükség.
⦁ A kényelmes tömésmagasság mellett jelentkező állandó fájdalom ezzel szemben már egyértelműen azt jelzi, hogy későn jött a fogtömés és valószínűleg gyökérkezelni kell a fogat.
⦁ A fájdalom jelentkezhet rágáskor vagy meleg étel fogyasztása során. A fog ilyen esetekben a kopogtatásra is érzékennyé válik.
⦁ Az inger hatására jelentkező fájdalom egyre tovább tart, egyre lassabban múlik, egyre kevésbé reagál a fájdalomcsillapítóra. Éjjel, fekvő helyzetben pedig akár intenzív lüktetést is tapasztalhatunk.
⦁ Orvosi beavatkozás nélkül ezt a problémát sem lehet megúszni.
Fáj, de nem lyukas? 5 tipp a megoldáshoz!
- Fognyaki kopás:
Okai: Helytelen fogmosási technika, erőteljes, vízszintes irányú sikálás.
Tünetek: Hidegre és melegre is nyilalló érzékenységgel jelez a fog.
Megoldás fognyaki érzékenységre:
⦁ Kezdetben elegendő, ha fogmosási technikát váltunk és speciális fogkrémmel, puha sörtéjű fogkefét használunk.
⦁ Komolyabb kopások esetén fognyaki tömésekre lesz szükség.
- Éjszakai csikorgatás:
Okai: A stressz fogainkra is rányomja a bélyegét, ami éjszakai csikorgatás és szorítás formájában nyilvánul meg.
Tünetek:
⦁ A fogak zománcrétege meggyengül és kitöredezik.
⦁ Idővel ék alakú, fognyaki kopás és fognyaki érzékenység, rágófelszíni kopás tapasztalható.
⦁ Fájdalmas állkapocsízület, fájdalmas fogsor, rágás közbeni kattogó hang, napközbeni migrén.
Megoldás fogcsikorgatásra:
⦁ Érdemes szakértővel is konzultálni, aki megvizsgálja a fogsor és az állkapocs állapotát.
⦁ Éjszakára egy speciális harapásemelővel kell tehermentesíteni a fogakat.
⦁ Ha szükséges, a fogorvos fognyaki töméseket készít.
⦁ A tüneti kezelésen túl pedig szükségünk lesz stresszkezelő technikákra is.
- Fogínygyulladás:
Okai: Az ínygyulladást zömmel a helytelen fogmosás és a fogkő váltja ki. De közrejátszhat még a pubertáskori-, a terhesség miatti- vagy éppen a változó kori hormonális változás is, sőt olyan alapbetegségek is mint a diabétesz.
Tünetek:
⦁ Fogmosás közbeni ínyvérzés, érzékenység.
⦁ Duzzadt, vörös íny, a fogtól elváló ínyszél, kellemetlen lehelet.
Megoldás ínygyulladásra:
⦁ Alaposan mossuk meg a fogakat még akkor is, ha vérzik az íny és pokolian érzékeny. Kíméletből soha ne maradjon ki egy fog se, mert azzal a gyulladást kiváltó baktériumok szaporodását segítjük.
⦁ Használjunk fogselymet és fogköztisztítót, öblögessünk gyógyteával vagy gyulladás csökkentő szájvízzel és azonnal jelentkezzünk fogkőeltávolításra.
⦁ A fogkő eltávolítása házilag nem lehetséges, ezen is csak szakember segíthet egy professzionális, ultrahangos fogkő eltávolítással.
- Bölcsességfog gondok:
Okai:
⦁ Rossz pozícióban lévő bölcsességfog, ami növésben van, fájdalmat okoz.
⦁ Előbújt ugyan a fog, de a tisztítása nehéz, emiatt gyulladt tasak veszi körül.
Tünetei:
⦁ Fájhat akár az összes fogunk, az egész fogsorunk érzékennyé válik, ha növésben van a nyolcas. A fájdalom kisugározhat a fülbe és állkapocsba.
⦁ Növekedése a fogsorban torlódást idézhet elő, nem ritkán láz is kísérheti.
Megoldás bölcsességfog fájdalomra:
⦁ Egyenesen növő fognál az íny áttörését segíthetjük keményebb, nyers zöldség, gyümölcs rágcsálásával vagy rágógumival. Ezek jótékonyan masszírozzák az ínyt.
⦁ Ha a fog előbújása akadályozva van, akkor magától biztosan nem oldódik meg a fájdalmas helyzet, minél előbb szájsebésszel is konzultálni kell a fog sorsáról.
- Extrém fogérzékenység:
Amikor még a hideg levegő is fáj az egyébként egészséges fogaknak, azt genetikai eredetű érzékenység okozhatja. Ebben az esetben a zománcréteg annyira vékony, hogy azt, egy rossz fogmosási technikával párosítva gyorsan elkoptathatjuk.
Megoldás extrém fogérzékenységre:
⦁ Extrém érzékenység esetén használhatunk ecsetelőket, speciális géleket, fogkrémeket a tünetek enyhítésére.
⦁ Kerülnünk kell a fagylaltot, a jeges- vagy forró kávét, a hideg-meleg ételeket.
⦁ Hosszú távon a megoldást az esztétikus korona fogja jelenteni, ami tulajdonképpen 100%-ban lezárja a fogakat az ingerek elől, ráadásul tökéletes mosolyt is nyerhetünk általa.
„A legfontosabb az, hogy a fájdalomcsillapítókra soha ne tekintsünk végleges megoldásként, egyrészt azért, mert a fájdalom elmúlása nem jelenti feltétlenül a probléma megszűnését, másrészt pedig okkal jelez fájdalommal a szervezet: azt jelenti cselekedni kell.
Egy gyulladt fog esetén például, a fájdalom elmúlása csupán a pulpa elhalását jelzi, viszont az elhalt fog gócnak számít, ami akár nőgyógyászati panaszokat vagy hajhullást is okozhat. Érdemes tehát fájdalom esetén fogorvoshoz fordulni és együtt megkeresni a probléma okát hozzá pedig a személyre szabott megoldást.”
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez