Mi az a REM-fázis, és mi köze az álmainkhoz?
Az álmok világa rejtélyes terület, annak ellenére is, hogy évszázadok óta kutatják azt. Ha leheveredünk a kényelmes matracunkra, az esetek jelentős részében számíthatunk álmokra, de leginkább csak akkor, ha elérjük a REM-fázist. Mi ez? Mi köze az álmokhoz? Mutatjuk!
A REM-fázis dióhéjban
A REM a rapid eye movement angol kifejezés rövidítése, amelynek jelentése magyarul gyors szemmozgás. Ezt a kifejezést az alvás speciális fázisára használja a szakirodalom. Ahhoz, hogy eljussunk a REM-fázisig, át kell „menetelnünk” a non-REM-alvás szakaszain, amelyből négy különböző létezik. Az első az ébrenlét és az alvás közti átmenet, a második a felületes alvás, amely az ágyban, a matrac ölelésében töltött idő felét teszi ki, a harmadik a középmély, a negyedik a mélyalvás. Ezeket követi a REM-fázis, amely a teljes alvásidő 20 százaléka.
Mi történik ilyenkor?
Agyunk úgy működik, mintha ébren lennénk, elindulnak a gyors szemmozgások, minden más izmunk viszont elernyed, mozdulatlan marad. A non-REM és a REM időszakai egymást követik, egy éjszaka alatt több kört is mehet a folyamat – egy ilyen ciklus nagyjából 90-től 120 percig tart. A REM idején szabálytalanabb, gyorsabb a légzés, az agy pedig pörög ezerrel, a tesztek szerint méghozzá az a része, amely a tanulásért, a gondolkodásért felel. Ilyenkor érkeznek meg az álmok, és ilyenkor a legkönnyebb felébrednünk, ami sűrűn meg is történik néhány másodperc erejéig. Nem kérdés, hogy könnyebben eljutunk a pihentető alvás során az álomvilágig, ezért tartják sokan, hogy minőségi matrac használatával szebbeket lehet álmodni.
Mi az az éber álmodás?
Az álmokról a legtöbben azt hiszik, irányíthatatlanok, ébredés után pedig alig emlékszünk rájuk. Ezzel szemben létezik az éber álmodás lehetősége, amelyet tudatos álomnak is neveznek. Ilyenkor az alany tudja, hogy éppen álmodik, képes irányítani, befolyásolni annak történéseit – van, aki szerint ez adottság, más úgy tartja, tanulható. Annyi biztos, hogy aki képes az éber álmodásra, az a mindennapokban is sikeres, mivel a részletek tüzetes ismerete, ezáltal kiváló problémamegoldó képességek társulnak emellé.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez