Mi az a Bobath Terápia?
A Bobath terápiát főleg neurológiai betegségek kezelésére használják, alkalmazzák. Alkalmazható csecsemőknél és idős korban is. A Bobath módszert alkalmazni lehet komoly neurológiai betegségeknél cerebral paresis vagy csak enyhe izomtónus eloszlási zavarokban is.
A Bobath terápia menete: A kezelés mindig a terápiás célkitűzéssel kezdődik, melyet a beteggel vagy a gyermek szüleivel közösen tüzünk ki. A célkitűzés után meg kell állapítani mi szükséges ahhoz, hogy végre tudja hajtani a kívánt mozdulatot. (Például ahhoz, hogy ülve igyon a gyerek, ahhoz szükség van egy megfelelő fejkontrolra, törzskontrollra, izomerőre, helyes testséma érzetre, jó felső végtag koordinációra. Ha megvan 3- 4 „szükséges dolog” akkor egyenként végignézzük, hogy mit miért nem képes és mit kell finomítani ezek eléréséért. Itt is találunk 2-3 dolgot mindegyik főgondhoz. (Például a jó törzskontrolhoz szükséges a helyes alátámasztás, a dinamikus és statikus ülésegyensúly kialakítása, támaszreakció kialakítása, izmok erősítése vagy nyújtása stb.) És így haladunk egy re részletesebb és egyre szakmaib dolgok felé. Szemléletesen a Bobath terápia menetét egy nagy lombos fával tudom bemutatni. A cél a törzse, utána a vastagabb ágak majd ezektől a vékonyabb ágak felé jutunk és az egész vékony ágakig érünk, és innen kezdődik a terápia, hogy végigjárjuk a szükséges vékony ágakat és haladunk a törzs a cél felé. Minél ágas bogasabb a fa annál alaposabb a terápiás terv.
Hogyan zajlik egy kezelés?
A kezelés, mint más terápiák 30, 45 vagy 60 percesek, időtartama problémától és a terápiás céltól függhet. A gyerek megérkezik, megbeszéljük a szülővel az előzményeket és játé közben nézegetjük a gyerek reakcióit, gyógytornász vizsgálatokkal teszteljük, provokáljuk, és megint játszunk. Fejben közben építjük a terápiás tervet és haladunk a kis ágak felé, hogy megalkossuk a megfelelő terápiás tervet. Ezek néha a szülő számára nem is látszanak, mert csak azt látják, hogy nézzük a gyereket. A terápia elvégzéséhez különböző eszközöket használunk: billenő deszkát, labdát, speciális szivacsokat, levegővel teli párnák, tüskés felületek, hengerek - a skála nagyon széles. A lényeg hogy aktívan, funkcióban, nem monotonon és mindig gondolkozva végeztessük a feladatokat. Például egy kar koordináció, ügyesítő feladatnál ne az legyen a feladat, hogy emelje fel 20x a kezét aztán a másikat is, hanem mondjuk álljon négykézláb egy billenő deszkán, ami kicsit billeg és rakjon gyümölcsöket az előtte lévő kosárba, ezt persze váltott kézzel és vagy mi határozzuk meg hogy melyiket tegye be, vagy ö mondja a nevét a megfogott gyümölcsnek.
Milyen módszerekkel lehet/érdemes kiegészíteni, egyidejűleg alkalmazni?
A Bobath terápia része és vagy kiegészítése lehet a manuál terápia, a kinesio taping, az elektroterápia, a szenzoros terápia, ortetikai eszközök, gyógyszerek stb. Ezt mindig egyedileg szükséges eldönteni a rehabilitációs orvossal közösen.
Miben más a gyermek és a felnőtt Bobath terápia?
Mondhatnánk az is hogy nagyon más és mégsem. A gyermekeknél nagy szerepe van még a reflexeknek, az elemi mozgásoknak. A közös nevező a funkcióban való kezelés és a törzs kontroll. Vagyis gondolkodva tornázzon gyermek felnőtt és a feladatok összeállításában nagy hangsúlyt fektetet a törzs stabilitása, irányíthatósága, ereje, hajlékonyága stb.
Otthon végezhető, azaz édesanya képes elsajátítani a „fogásokat” és otthon alkalmazni?
A gyakorlatok nem annyira bonyolultak, akár a szülő is megtanulhat párat, amit otthon végezhet, csak tudni kell, mire kell figyelni. Fontos a rendszeres változtatás és továbblépés a terápia gyakorlataiban, vagy azért mert nem látjuk hatását és változtatunk, vagy azért mert már elértük vele, amit akartunk és továbbhaladunk.
Meddig érdemes végezni a terápiát?
Diagnózistól és céloktól függ, én mindig azt szoktam mondani, ha 2- 3 hét alatt egy hangyányi előlépés nem történt, akkor elgondolkozhatunk, hogy változattunk a terápiás terven vagy más módszerekkel kombinálva alkalmazzuk.
Kinél érdemes alkalmazni a Bobath módszert?
A Bobath módszert alkalmazni lehet komoly neurológiai diagnózissal rendelkező betegeknél és alkalmazni lehet egészséges babáknál, akiknek csak minimális mozgásproblémájuk vagy lemaradásuk van.
Kovács Andrea - gyermekgyógytornász
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez