Merünk-e magunkra hallgatni? - Malcolm Gladwell: Ösztönösen
Mi az, amitől az első pillanatban érezzük, de mégsem lépünk, vagy mi az, amitől mégis meg merjük tenni azt, ami az agyunk szerint bolondságnak tűnne? Hol van az a pillanat, amikor még képesek vagyunk ösztönösen cselekedni, és megtalálni a lehető legjobb megoldást?
Képesek vagyunk-e megkülönböztetni két ugyanolyan pohárba kitöltött, jól ismert üditőitalt? Képesek vagyunk-e megmondani, hogy három pohárból melyik kettő tartalmazza ugyanazt? Malcolm Gladwell körülbelül megadja a választ. Illetve arra bátorít minket példái segítségével, hogy sokszor, illetve mindig a legrövidebb út az egyenes, és a túlgondolt, vagy túlszervezett, vagy túl tudományos válaszaink helyett az első másodperc üzenete ott rejti magában a lehető legtökéletesebb megoldást.
Miért képes valaki azonnal kiválasztani a hamis műtárgyat, miért nem működik a közvélemény, illetve miért is több sokszor a kevesebb információ?
Mind-mind olyan kérdések, amelyek egyszerre rejthetnek magukban paradox helyzetet, illetve megoldást, de azt a „poént” is, hogy igenis többször is érezzük, halljuk azt a bizonyos első hangot, csak nem bízunk annyira magunkban, vagy kényelmesebb a jól bevált, rutinos, bár meglehet megtévesztő recepteknek megfelelően létezni.
Az intuíció, vagy az a bizonyos „isteni szikra”, és a példa erejével bebizonyosodik, hogy egy egyébként minden felmérés alapján sikertelennek látszó zenész mégis óriási karriert fut be, vagy éppen attól lesz egy orvos biztos igazában, hogy a tudására, a belül meglévő rendszerre hallgat, és nem a sokszor túlgondolt irányelvekre.
A könyvesboltban is működhet ugyanaz a stratégia.
Persze csak, ha merünk dönteni, anélkül, hogy a fülszöveget elolvasnánk.
Malcolm Gladwellt a Fordulópont, vagy a Kivételesek óta mindenki ismeri, aki bízik magában, és saját világában.
Valójában a kettő között szinte mérhetetlenül kicsi az eltérés.
Csak merjünk hinni annak a bizonyos első másodpercnek…
Bokros László
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez