Melyek azok a kapcsolatok, melyek hosszú távon is működni tudnak?
Annyit adni, amennyit a másik még képes visszaadni, ezt az egyik legfontosabb életszabályt kellene mindannyiunknak megtanulni. Nem cipelheti senki mindvégig egyedül a kapcsolatot, mert idővel elveszíti a lendületét, erejét, lelkesedését, elfogy az energiája, kiüresedik.
Ha valaki erőn felül igyekszik minél többet adni, akkor felborul az egyensúly, akkor a másik embert nyomás alá helyezi, aki hosszú távon nem is bírja el a feszültséget, kilép a kapcsolatból. Egy állandó összepréselődött, fojtó, vállainkba markoló, lépéseket ránk kényszerítő tánc sem kényelmes, vágyjuk a távolságot, a szabad levegőt, és az érzést, hogy időnként mi léphessünk közelebb, szabad akaratból, vágyból, önálló döntéstől vezérelve. Egyszer én, másszor a társam a befogadó, élvezi mindazt amivel elárasztom, és én megtanulok elfogadni, kedvelemet lelem abban, amit nyújt.
Melyek azok a kapcsolatok, amelyek hosszú távon is működni tudnak? Melyek azok a jelek, amelyek arra utalnak, hogy ez a kapcsolat most valamitől más, harmonikus, stabil és sokáig fog tartani?
A kapcsolat, mely a megbocsátáson alapul. A bocsánatkérés nem mindig azt jelenti, hogy a másik embernek volt igaza és te tévedtél. Egyszerűen azt jelenti, hogy többre értékeled a kapcsolatot, mint a sértett egodat. Az igazságérzethez való megrögzött, makacs ragaszkodás hozhat pillanatnyi önigazolást, elégedett érzést a sértett félnek, de csupán az igazság nem állítja helyre a békét, nem hozza vissza a bizalmat. Egy párkapcsolatban, de semmilyen emberi kapcsolatban nem hoz tartós megbékülést, megnyugvást, ha konokul ragaszkodsz az igazságodhoz. Minél mélyebb, elkötelezettebb, intimebb egy kapcsolat, annál erősebb a békére való törekvésünk, és a legreménytelenebbnek tűnő helyzetekben is képesek vagyunk megbocsátani. A saját igazságunkhoz való kérlelhetetlen ragaszkodás nem állítja helyre a harmóniát. A békére való törekvésünk hozza el a teljességet, és ennek alapján igaz a mondás: mindig az kér bocsánatot, akiben nagyobb a szeretet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez