Megszületett a Billie Eilish 2.0 verzió? Avagy mi is áll az egyik tömegbetegség, az ítélkezés mögött?
A brit X-Faktor, - aminek Simon Cowell 2004 óta a szülői atyja -, rengeteg mára már népszerű énekest adott a világnak. Ott van például Leona Lewis, Alexandra Burke, vagy James Arthur. Utóbbinak egyébként Nicole Scherzinger volt a mentora, akit a Pussycat dolls által ismert meg a világ, viszont mára már sikerült önmagáért fent maradnia. Egy kicsit élőpélda Scherzinger arra, hogy az erős nők is lehetnek hatalmon, hogy az ő véleményük is számíthat.
De nem csak a briteknél és az amerikaiaknál van jelen ez a tehetsègkutató, hanem Magyarországon is. 2022-ben pedig igencsak szép számmal jelentkeztek valódi énekesek is: a valódi alatt pedig a személyiséget is értem. Olyan fiatalok, akiknek a zene ténylegesen terápia. Akik nem mást akarnak mutatni, mint akik, viszont még nagyon is keresik önmagukat. Olyanok, akiket még semmilyen piszok nem hálózott be: hamisság nélkül léteznek.
Az egyik ilyen jelentkező, - aki egyébként egyedül indult el a magyar 2022-es X-Faktoron, majd a táborban hirtelen egy háromfős lánycsapatban találta magát -, pontosan ilyen: kívülről mint egy visszahúzódó, vagány lány, aki valójában nagyon is érzékeny lélek és tisztában van magával. Bár az ember a törékenységét szúrja ki, ha meglátja, de a való életben az erős nők táborát gyarapítja. Modellként is dolgozott.
Fotó: Bodogán Sándor
Az emberek többsége hajlamos a felszín után véleményt alkotni. Nem gondolnak bele, mi lehet egy-egy kép, egy-egy külső mögött, mert megelégszenek a látszattal a mélység helyett. Pedig a látszat 90 százalékban nem valóság, nem a teljes valóság. Ha valaki megelégszik a látszatról való ítélkezéssel, akkor valójában önmagával is ugyanígy jár el: a legfőbb komfortból való kilépés általánosságban az, hogy meg kell erőszakolni magunkat azzal, hogy a pozitívat tegyük első helyre és ne essünk bele a saját csapdánkba, miszerint az eddigi negatív tapasztalatokra hallgatunk.
A műsorszerkesztők és mentorok által összeállított lánycsapat a Synergy az élőshowig jutott el, és bár nem az első helyen végeztek, de elég sokáig vitték. 3 különleges hangú lány, 3 különféle személyiséggel: mintha igaz lenne az a mondás, hogy az ellentétek vonzzák egymást. Milyen érzés lehet, hogy egyik percről a másikra hirtelen összeraknak téged két másik vadidegennel, és azt várják tőletek, hogy akkor hajrá csináljatok úgy, mintha mindig is együtt zenéltetek volna? Mennyire nagy öntudat és nyitottság kell ahhoz, hogy idegenekkel legyél képes összeállni az álmaidért cserébe? Igent tudni mondani egy váratlan helyzetre az mennyire mutatja be az igazi sallangmentes, egó nélküli embert? Kiszolgáltatott és védtelenné teszik magukat, mégis új erőt nyernek talán ezáltal: a támogatás erejét, hogy mégsem kell egyedül megküzdeniük az ismeretlennel.
És miközben ott vannak a fejben a saját belső démonjaik, amik azt suttogják, hogy akkor ezek szerint egyedül már nem is vagyunk elegek? Mellette még a többiek démonai is kopognak az ajtón. A saját ránk zúdult új helyzet függvényében kell újra magunkra találni, miközben egy csapat tagjává váltunk.
Hány csapatot raktak össze csakúgy vadidegenekből az elmúlt években, nem igaz? Hány olyan csapatért voltunk oda gyerekkorunkban, akik valójában ugyanúgy ismerkedtek a helyzettel, mint azok, akik hallgatták őket. Lehet ez a titok: Ez az együtt felnövés titka.
A tehetségkutató véget ért, azonban a lányok napról-napra töretlenül bebizonyítják még mindig, hogy számukra nem csupán versenyről volt szó. Önkifejezés ès terápia egyszerre. Azonban az egyik leányzó instagramon is folytatja azt, amit a műsor előtt csinált: gitárkísérettel mutatja be a saját világát. A neve pedig Zopcsák Hanga. A legutóbbi Billie Eilish feldolgozása után talán azt is lehet mondani, hogy a magyar Billie Eilish.
Van élet egy tehetségkutató után, és a mai világban sokkal több a lehetőség is, hála a közösségi médiának. Ha az ember tisztában van azzal, hogy mit szeretne és hogyan szeretne, és ezt szépen össze tudja egyeztetni azzal, hogy belül milyen személyiség, akkor nyert ügye van. Érdekes világot élünk: harcolunk a hitelesség, az önismeret ellen, miközben talán ezekre vágyunk a legjobban. Hogy hitelesnek és boldognak lássanak minket. A kitartás és a tehetség már régen nem elég, ezt nagyon sokszor mondták már a nagy nevek is a zeneiparban. Szükség van valami pluszra, és az a többlet mi más lenne, ha nem a bizalom saját magadban? Az is elég, ha belül ott van. Csak elég, ha hallgat rá, amikor éppen hallgatnia kell a belső hangra. Hisz úgy nem lehet emberekre építeni, ha önmagadra nem hallgatsz.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez