Megküzdés a párkapcsolati szorongással
Manapság, amikor a gaslighting egy megszokott szakítási formává vált, és a kapcsolati kultúra hanyatlik, nem meglepő, hogy sokan szorongunk egy párkapcsolattól, vagy ha éppen benne is vagyunk egy kapcsolatban, akkor sem tudjuk elengedni magunkat, hiszen a bennünk lévő görcsösség nem hagy nyugodni.
De sajnos azt is be kell látni, hogy legtöbbször nem a másik vagy a kapcsolat, hanem az emberekben lévő bizonytalanság és az általunk generált félelmek okozzák a szorongást. Ez a valódi ok, amivel legtöbbünk nem szeret foglalkozni, hiszen könnyebb hárítani és kivetíteni a dolgokat, mint szembenézni azokkal
Az emberek jelentős része kikészíti saját magát a folytonos agyalással és azzal, hogy olyan kétségbeesetten próbálnak ragaszkodni, hogy ezzel szinte teljesen feladják önmagukat.
Nézzünk meg most néhány dolgot, ami megmutatja, hogy kapcsolati szorongással küzdesz-e:
- Nem bízol partnered érzéseiben. Folyamatosan arról faggatod, hogy szeret-e még téged? Ha éppen nem annyira érdeklődő, rögtön azt feltételezed, hogy a kapcsolatotok hanyatlásnak indult - holott lehetséges, hogy csak rossz napja van.
- Túlelemzed a dolgokat. Bármit, amit mondd, megvizsgálsz minden irányból és próbálod megfejteni az általad valósnak vélt mögöttes tartalmat.
- Folyamatosan azon merengsz, hogy mikor fog elhagyni. Ha nincs is köztetek semmi probléma, te akkor is azon töprengsz és rágod a szád, hogy vajon mi lesz akkor, ha egyszer csak elhagy a másik? Folyamatosan készenlétben próbálsz állni. Ettől pedig gyakran vagy feszült és ingerült.
Most pedig beszéljünk arról, hogy mindez hogyan teszi tönkre a szerelmi életedet. Mert sajnos garantáltan tönkreteszi.
Azt mondanunk sem kell, hogy a stressz mennyire rossz hatással van rád. Mindannyian hallottunk már arról, hogy ez milyen hatással van a fizikai és az érzelmi jólétünkre. De ez mégsem akadályoz meg minket abban, hogy rommá stresszeljük magunkat.
A stressz pedig sajnos kétségbeesett állapotba hoz bennünket. Aktiválja a félelmeinket, és nem látunk tovább rajtuk. A stressz teljesen elborítja az ember agyát, és nem férünk hozzá agyunk fejlettebb, racionálisabb részeihez. Olyan, mint egy darab papír, rajta egy fekete pont. Amikor stresszesek vagyunk, az a kis pont az egész oldalt elfoglalja, és csak ezt látjuk, mert az agyunk csak arra képes fókuszálni.
Az, hogy törekszel a stresszt elkerülni, nem azt jelenti, hogy zen módban vagy folyamatosan. Csupán annyit jelent, hogy felismered, ha egy nehezebb érzés vagy helyzet adódik és törekszel megtalálni a megfelelő megoldást. Felméred a helyzetedet és tisztában vagy azzal, hogy ezt az akadályt is meg tudod ugrani, ha kellő figyelmet fordítasz arra, ami benned van.
Ez az a pont, amit az emberek többsége elhibáz a kapcsolataiban. Védekezésben várják, hogy valami elromoljon, és nem tudnak lazítani és csak a jelenben lenni.
Amikor stresszelsz a kapcsolatod miatt, nem tudsz benne lenni. Ahelyett, hogy kapcsolatba lépnél a társaddal, inkább a saját elméd megtévesztő labirintusában ragadsz. Így ne csodálkozz azon, ha szorongsz. A másik fél pedig mindig érezni fogja ezt. Felveszi ezt a negatív energiáidat, és benne is rossz érzéseket generál. Érthetetlen módon áll majd a helyzet előtt, hiszen nem fogja érteni, hogy hogyan lehetséges az, hogy vonzódik hozzád, szeret téged, mégis nyomasztó vagy számára.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez