Megbocsátható a megcsalás?
Lehet-e még a kapcsolatunk olyan, mint régen? Érdemes megpróbálnunk még egyszer? - mindenki ismeri a mondást a felmelegített káposztáról, de a dolog azért ennél jóval bonyolultabb. A kérdés ugyanis az, hogy van-e megbocsátás?
Amikor egy kapcsolat megromlik, akkor közel sem mindegy például, mi volt a szakítás oka - nyilvánvalóan a megcsalás áll a feketelista élén. Sokan állítják, ha a partnerük egyszer félrelépett, sosem kezdenék újra vele, mert oda a bizalom, amit soha nem lehet többé visszacsalogatni. Vagy talán mégis? Pedig a hirtelen felindulásból bekövetkezett szakítások, így a félrelépés utáni szakítás, elméletileg megbocsáthatók. Miután a félrelépés megtörtént, általában az emberek haragból, meggondolatlanul kiadják a hűtlen útját. Bizonyos esetekben viszont később gondolkoznak el, hogy bármi is történt, még mindig szeretik őt. Mérlegelni kell és dönteni!
Ha megcsaltak
Ha egy harmadik fél miatt megy tönkre egy kapcsolat, akkor először is beszélni kell a részletekről! Még ha fájdalmas is, akkor is el kell érned, hogy a párod elmondja azt, hogy pontosan hogyan, kivel, milyen körülmények között, milyen érzésekkel csalt meg – véli dr. Mészáros Ádám párkapcsolati tanácsadó. Miért van erre szükség? Azért mert egy hűtlen ember nem szívesen beszél a hűtlenségéről, mert nagyon kellemetlennek érzi, szégyelli maga előtt és a párja előtt is a dolgot, de ha hallgatással akarjuk elfojtani, akkor annak a vége semmi jó nem lesz. Ha ugyanis nem tudtok szabadon beszélgetni a tettről, akkor az őszinteség hiánya még nagyobb bizalmatlanságot szül. Ha viszont beszélgettek róla, és mindketten elmondjátok az érzéseiket, akkor mindketten jobban fel tudjátok dolgozni a történteket, és egymásnak is segíteni tudtok abban, hogy tovább tudjatok lépni.
Újrakezdés
Csak akkor van esély arra, hogy egy kapcsolat rendeződjön, ha a párod megszakította a kapcsolatot azzal, akivel megcsalt, ráadásul, ha a párod megbánta, amit tett, kiengesztelt és helyrehozta a hibáját. „Bocsánatot kért a párom, és mostantól akkor kezdjünk új életet” – gondolkodnak sokan így, bízva abban, hogy az élet úgy fog folytatódni, mint régen. Bár apróságoknál, kisebb hibáknál elég bocsánatot kérni, azonban amikor valaki megcsalja a párját, akkor a bocsánatkérés már nem elég – hangsúlyozza dr. Mészáros Ádám párkapcsolati tanácsadó. A másiknak tehát nem elég bocsánatot kérni, kárpótolnia is kell ahhoz, hogy helyre tudja hozni a hibáját.
Mi a megbocsátás?
Michael E. McCullogh, Steven J. Sandage, Everett L. Worthington: Megbocsátás - Hogyan tegyük múlt időbe a múltunkat? című könyv írói is arra keresik a választ, hogy a pszichológia szerint hogyan válhatunk olyan emberré, akinek az élete a megbocsátásra épül. A könyv választ próbál adni arra a kérdésre, hogy milyen tényezők állnak a megbocsátásra való képesség hátterében: képzelőerő, érzelmi fejlettség, motiváció és empátia - annak felismerése, hogy mi is hibázunk, bántunk másokat, és szükségünk van a megbocsátásukra, ahogy az ellenünk vétkezőknek is szüksége van a mi megbocsátásunkra. Az írók körüljárják, hogy milyen kapcsolatban van a megbocsátás az erkölcsi érzékkel, a racionális gondolkodással, hogyan formálja az emlékezet és az emberi értelem. Vizsgálja a sérelmekre adott reakciókat és rámutat, hogy a három leggyakoribb emberi reakció - a neheztelés, a cinizmus és az ellenünk vétő hibáztatása életünk minden problémájáért - teljesen hatástalan és hosszú távon a megbocsátás útjában áll.
A könyv nagyon gyakorlati jellegű, minden fejezet végén gyakorlatok segítik azt, hogy saját életünkben is kipróbáljuk a leírtakat és megfigyeljük magunkon a változást. Mindezt a szerzők saját életükből hozott példákkal is alátámasztják, és saját hibáikat, gyengeségeiket vállalva segítenek minket abban, hogy elinduljunk a megbocsátás útján. Kitérnek arra is, hogyan adhatjuk tovább gyermekeinknek a megbocsátásra való képességet, valamint rámutatnak a megbocsátás gyógyító hatására családok és közösségek esetén.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez