Mások viselkedése nem rólam szól, a reakcióm igen
Mások viselkedése valóban nem a te problémád. Sőt, még csak nem is téged minősít. Az egyetlen dolog, amiért felelős vagy az a reakciód. A szavaid, tetteid, hozzáállásod és viselkedési mintáid. Ezekért vagy felelősséggel. Hiszen az emberek viselkedésére nincs ráhatásod.
Sőt, mivel nem te vagy hibás a körülötted lévők viselkedéséért, ezt nem szabad ürügyként felhasználnod tetteidre. Az olyan kijelentések, mint „Ha nem lennél ilyen, én sem így viselkednék.” ,mind arról szólnak, hogy megpróbálsz kibúvót találni a felelősség alól. Ahogy Beverly D. Flaxington, a Psychology Today írja: „a kifogások listája végtelen”. De ez nem változtat azon a tényen, hogy a válaszadás módja nem olyasvalami, amiért másokat felelősségre kell vonnia.
Érdekes módon a legtöbb ember még mindig mélyen meg van győződve arról, hogy ha meg tudná javítani a másik embert, hogy úgy viselkedjen, ahogyan szeretné, az élet sokkal könnyedebb lenne. De tényleg mindig másoknak kell változniuk és nem nekünk?
A legfontosabb lecke, amit az életben érdemes megtanulni az az, hogy senki nem tud megjavítani egy másik embert!
A mi feladatunk az, hogy megtanuljunk megfelelően viselkedni és reagálni azokra a helyzetekre, amikben rosszul érezzük magunkat.
Figyeld meg mi az, ami téged triggerel
Mi váltja ki? Milyen tulajdonságokkal rendelkezik az a személy, aki irritál? Mindenkinek vannak dolgai, amik köszörülik a fogaskereket. Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása segít felismerni személyes kiváltó okokat, és megérteni, hogy bizonyos dolgok miért idegesítenek téged, amit mások tesznek vagy mondanak.
Gondolkodj a miért-eken
Miután felismered, hogy mi váltja ki benned a rossz érzéseket, kérdezd meg magadtól, hogy ezek a dolgok miért hatnak rád ennyire negatív módon. Miért vagy olyan ingerült, ha valaki nem osztja a nézeteidet? Miért van benned késztetés, hogy meggyőzd őket az igazadról, ahelyett, hogy elfogadnád azt a tényt, hogy egyszerűen más a nézőpontjuk? A „miért” átgondolása világossá teszi, hogyan látod a világot, és segít megérteni a saját gondolataidat.
Koncentrálj arra, amit szeretnél
Az a személy, akinek a viselkedése kiváltja ezeket az érzéseket belőled, egy és ugyanaz a személy, akivel törődsz? És ha igen, mit akarsz elérni? Az a célod, hogy rosszul érezzék magukat, vagy hogy segíts nekik a változásban és a kettőtök kapcsolatának fejlődésében? Itt meg kell határoznod kőkeményen a saját személyes törekvéseidet. Ahelyett, hogy azon rugóznál, hogy mindig igazad legyen, összpontosíts azokra a dolgokra, amit ki szeretnél hozni ebből az emberi kapcsolatból.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez