Mangalica receptre
A világon tenyésztett összes mangalica 98 százalékát hazánk adja, ezért nem árt, ha egy kicsit kiműveljük magunkat a témában. És hol kínálkozik erre a legjobb lehetőség? Ott, ahol szakértők mesélnek, miközben mi megesszük a főztjüket. Ezért mentünk a Mangalica & Társai Húspatikába.
Miközben sül a tenyérnyi tarja (amelynek ára 1590 Ft salátával és grill krumplival) a tulajdonos elárulja, hogy 1833-ban honosodott meg hazánkban a mangalica két faj keresztezéséből, így ha nem is őshonos, de mindenképpen eredeti magyar fajtáról beszélünk. Akad belőle ugyan 500 Romániában és 200 Ausztriában, de az 50 ezer darabos éves tenyészetünk egyeduralkodóvá teszi Magyarországot.
Otthonos belső és finom belsőségek – minden van itt, mi szem-szájnak ingere
A fecske hasú, vörös fejű és szőke fajtákból álló mangalica állomány darabszáma az 1990-es évek elején 200 alá csökkent, mert a tenyésztésük sokkal időigényesebb és drágább, mint a fehér sertésé, amely dupla akkora termetűre nő meg, mint a mangalica. A húsuk között azonban hatalmas a különbség. A mangalica színe inkább a marhához van közelebb, a húsában zsírzárványok találhatók, és a tőkehúsok minden testrészből kisebb súlyúak. Ma már mégis megéri a tenyésztése, mert a vágott állatok nagy részét külföldre, Japánba, Hollandiába, Amerikába exportáljuk.
Mangalicamámor: nyersen és sütve is
A legnagyobb felvevőpiac természetesen a spanyol, ahová 40 ezer állat hátsó lábát adjuk el. A 6000 sonkagyárral rendelkező országban évi 50 millió egész sonkát fogyasztanak el a spanyolok, így van kereslet bőven a mi mangalicánkra is. Főleg, hogy az egyik legnemesebb és legdrágább sonkafajtának tartják a belőle készülő Monte Nevadót. A minimum két éves érlelésű, jamón curado típusú sonkákon éppen ezért mindig fel is tűntetik a fajtát és annak származását.
A szendvics, amit még álmunkból felkeltve is meg tudnánk enni
A mangalica karaj 4000, a szűz kilója 5000 Ft-ba kerül és még a töpörtyű is 3000 Ft fölött mozog. Bizony ezek az árak jóval magasabbak, mint a sima sertéshúsé, de a különbséget nemcsak az ínyencek érzik. Megéri megfizetni akkor, ha olyan helyen vesszük vagy fogyasztjuk, ahol biztosak lehetünk abban, hogy mangalicát kapunk. A Mangalica & Társai Húspatika ilyen hely, ráadásul hamisítatlan tapas bár hangulata van. Árulnak tőkehúst nyersen és sütve is, széles a szárazáru kínálatuk, és a kávéjuk is finom. De azok is szívesen térnek be, akik minőségi sajtot és fűszert, termelői mézet és szörpöt, avagy egy üveg bort szeretnének venni a budai grill bisztróban.
Élőben sem csúnya, de így mutat a legjobban a mangalica
Sajnos mangalicát nem lehet felíratni receptre, pedig biztosan egészségesebb és jobb kedvű országban laknánk. De annyit mindenképpen megtehetünk, hogy recept helyett a naptárunkba véssük be rendszeresen: „Ebéd a Húspatikában”.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez