Máltai élménybeszámoló
Pusztán a közeli ismerősi körömből tudnék mondani nyolc-tíz embert gondolkodás nélkül, akik heteket-hónapokat töltöttek Máltán, angolt tanulni, búvárkodni, és biztos ezerszer többet láttak ebből a cuki országból, mint én így, néhány nap alatt. De azért igyekeztem rákapcsolni a felfedezősdire, és az azért nem titok, hogy Málta egy szuperpici kis ország, nemcsak lakosság, hanem terület szempontjából is, úgyhogy azért szerencsére így néhány nap alatt is sok helyre eljutottam végül.
Mindjárt mondom a sok látnivalót-tennivalót, de először is néhány praktikus tanács, ha először utazol ide.
Reptéri transzfer: Másfél euróba kerül egy jegy az X4-es buszra, ami közvetlen a terminál előtt áll meg és bevisz Valletta fő buszpályaudvarára, ahol pedig a sziget minden egyéb részébe van busz. Szerintem ha valahol, akkor itt abszolút nem szükséges taxira költeni.
Tömegközlekedés: Azt kell mondjam, szuperegyszerű a máltai tömegközlekedés. Az elején féltem, hogy most egy olyan elszigetelt kis helyre, mint a borítóképen látható Popeye falu, ami a nyugati parton található, nagyobb városoktól messze, vajon hogyan jutok majd el, de őszintén, simaliba volt az egész. Metró, villamos, ilyesmik nincsenek, csak buszok – és ahogy az előző pontban is írtam, Vallettából mindenhova el lehet jutni busszal. De én például Sliemában szálltam meg, és onnan is sok helyre el tudtam jutni irtó egyszerűen, néha kellett olyat csinálnom, hogy először Vallettáig busz és ott váltani egy másik buszra, de minden egyértelműen ki van írva, mindenhova vannak rendszeres járatok, szóval nem lehet elrontani és nem túl időigényes az egész, majd látni fogjátok, hogy 3 nap alatt is mennyi helyre eljutottam full kényelmes, ráérős tempóban, szóval tényleg nagyon könnyen megoldható minden. Egy buszjegy másfél euró és 2 óráig érvényes, úgyhogy ne dobd el amint leszállsz valamelyik járatról, mert két órán belül még bármelyik másikra is felszállhatsz. Váltható ilyen kártya is, mint Londonban az Oyster, amivel még olcsóbbak az árak. De amúgy megjegyezném, annyira jó hangulatú az egész északi part például, hogy én a Valletta-Sliema-St.Julians vonalat többször inkább sétálva tettem meg (kb. 1 óra volt), annyira jó volt húsz fokban flangálni és szívni magamba a tenger-illatot.
Szállás: Vannak olyan helyek a világban, ahol inkább fizetek többet egy jó központi helyen lévő szállásért – néhol biztonsági okból, máshol kényelmi szempont alapján döntöttem így. Na most Málta szerintem pont, hogy NEM ez a kategória. Itt abszolút nem tartom fontosnak, hogy például Vallettában, azaz a fővárosban szálljon meg az ember. Tényleg annyira pici a sziget és annyira egyszerű a tömegközlekedés, hogy nem nagyon lehet mellélőni szerintem. Közbiztonság szintjén pedig szintén szuper a helyzet. Én speciel éjszakánként 10 euróért egy sliemai hosztelben szálltam meg (ebben az árban a reggeli is benne volt, azaz összesen tízezer forintból 3 napi szállásom és napi egyszeri étkezésem is kijött).
És akkor most jöjjön az izgalmasabb rész, mit is érdemes csinálni-megnézni-kipróbálni Máltán?!
Valletta – Málta fővárosa egy bájos, hangulatos, és nagyon picike település. Pár óra alatt bejárható az egész, de annyira jó hangulata volt ezekkel a csodás balkonokkal, ami a fenti képen is látható, hogy én többször is visszamentem Vallettába, hogy igazán kiélvezzem ezeket a különleges hangulatú kis utcákat és különböző napszakokban is megcsodáljam őket.
Sliema – Ahogy említettem, én Sliemában foglaltam szállást, és ezzel a választással tökéletesen elégedett is voltam. Itt rengeteg kis étterem volt, ezt éreztem a legkozmopolitább résznek, és a tengerparti sétány este szuperhangulatos. Sliema kikötőjéből csodás a kilátás Vallettára amúgy, a cikkben kicsit feljebb látható képet például errefele sétálgatva lőttem (ha busszal mész, “Ferries” a megálló neve). A Tigne Point Bridge nevű hídról szintén szuper a kilátás Vallettára.
St. Julians – Tudtommal nyáron St. Julians és azon belül is a Paceville nevű rész a partiélet egyik középpontja, ebből így januárban, szezonon kívül nem sokat érzékeltem mondjuk, tök kedves, romantikus hangulatú volt az itteni öböl is (Spinola Bay), itt is sokat sétálgattam. Éttermek, kávézók, smoothie bárok, nagy választék van mindenből errefelé.
Popeye’s Village – Ez volt az egyik nagy álmom Máltára érkezve! Imádok MINDENT, ami filmekkel, forgatással kapcsolatos, és ezt a kis “falucskát” az 1980-ban Robin Williams főszereplésével készült Popeye film forgatásakor húzták fel, azóta pedig kvázi egy turistás látványosság lett, de minden turistássága ellenére nekem mégis annyira tetszett, olyan szépen kidolgozott és hangulatos volt, szerintem megéri ellátogatni ide:)
Marsaxlokk – Ez egy aprócska település a sziget keleti partján, ami kikötőjéről és az abban úszkáló rengeteg kis színes ladikról ismert. Nincs ezen kívül úgymond semmi “kihagyhatatlan” vagy “kötelező” látnivaló, nem egy sok-sok órás program ezer tennivalóval, de mégis annyira kis hangulatos rész volt ez számomra, hogy ide kétszer is kibuszoztam végül, hogy naplementekor is sétálgassak ebben a nyugis, cuki kikötőben egyet.
Mdina és Rabat – Mdina a régi főváros, igazából egy fallal körülvett erőd, Rabat pedig az erődön kívül található városka. Na én Rabat édes kis hangulatos zegzugaiban órákra elvesztem, pedig ez sem egy hatalmas település, de annyira tetszett a sok kis mediterrán hangulatú, apró, labirintus-szerű utcácska, megint azok a csodás balkonok, itt nem győztem letenni a kamerát.
Gozo – ha valamit sajnálok, hogy most ezen az első úton kimaradt, de ha kicsit több időd van, akkor legalább egy teljes napot ajánlanék rá, az egy út a második legnagyobb szigetre, Gozóra. Máltáról, a fő szigetről komppal 30 perc alatt át lehet érni, és egyszerűen csodálatos, a víz színe, a természetes kis medencék és szikla képződmények, főleg a híres Azúr Ablak, egyszerűen elképesztő szerintem! Kép forrása: Google.
Továbbiak: A strandolástól a búvárkodásig annyi de annyi vizes program van Máltán, amiket nekem sajnos így januárban nem volt módom kipróbálni, de ha melegebb évszakban utazol, akkor mindenképp nézz utána, például ha mélyvízi búvárkodásra nem is érzed elszántnak magad, de mondjuk a snorkeling is kimondottan ajánlott program európai desztinációk közül Máltán, annyira szép itt elvileg a tengeri flóra és fauna
Extra tipp: Ha egy szuper helyen szeretnél kajálni, akkor a legjobb találatom Máltán egy kedves barátnőm által személyesen ajánlott vega-vegán étterem, a The Grassy Hopper nevű hely volt. Bár én nem vagyok sem vega, sem vegán, de a friss, egészséges alapanyagokból készült ételek nagy szerelmesének vallom magam, itt pedig szuper acai bowlok, turmixok, isteni burgerek kaphatók – Valletta mellett Gzirában is található éttermük (kép forrása: Instagram).
Rajtad a sor – jártál Máltán? Neked mik a kedvenc helyeid ezen a csodás kis szigeten?
Fanni blogját itt tudod követni. Valamint az instagrammon itt!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez