Make and remake – avagy varázsoljunk a régiből újat
Legútóbbi cikkünkben már jeleztük, hogy külön-külön is bemutatjuk a textilipar idei, négy meghatározó, fenntarthatóságot szem előtt tartó trendjét, hogy pontosan hogy jelennek meg a hétköznapjainkban, milyen színek, anyagok jellemzik ezeket.
A Make and Remake azt mérlegeli, hogyan hosszabbíthatjuk meg a meglévő anyagok élettartamát, emellett bemutatja, milyen szépek, esztétikusak lehetnek az újrahasznosított és újrakészített textíliák. Az alkotás során a meglévő erőforrásokat használják fel, például hulladékanyagból állítanak elő valami egészen újat. Ez az irányzat az elhasznált, elhalt és maradék textíliák gyönyörű, vágyott termékekké való átalakulását ünnepli. A tervezőket arra ösztönzik, hogy engedjék szabadjára fantáziájukat, kreatív, szokatlan folyamatok alkalmazásával hasznosítsák újra a már rendelkezésre álló újrafelhasználható anyagokat. Az olyan technikák, mint a felülnyomás, a túlfestés, a brikolázs, a kollázs és a patchwork a színek, a nyomtatás, a minták és a textúrák maximalista, vidám keverékét hozzák létre. Az esztétika kerül előtérbe a javítás által, mivel a kontrasztos illesztés, a varrások és a foltozások sajátos, egyedi megjelenést biztosítanak, és új lendületet adnak. Az overprint és overdye folyamatok a régit újjá alakítják: a Make and Remake ötletes, leleményes megközelítése vidám, energikus vonzerővel bír.
Make and Remake textíliák
- A rétegek között érzékelhető, látható fokozatosságot kézműves díszítéssel érik el: hímzéssel, különböző applikációkkal, texturált szövéssel, csomózással vagy akár rojtokkal.
- Az overprint és overdye eljárások a régit újjá változtatják: a rétegzett színminták és grafikák merész és maximalista, mégis tudatos mintákhoz vezetnek.
- Ragasztás, mártás, stoppolás - a különböző technikák használatával a vizuálitás javítása a cél, legyen szó akár díszítésről, dekorációról.
- A már használat során megszeretett vagy korábbi felhasználás során megmaradt textíliák ad-hoc összeállításai illeszkednek egymáshoz.
- A Make and Remake filozófiára jellemző, hogy a tervezők a színeket visszanyerik és egy különleges technikával úgy alkalmazzák, hogy azok elmosódott, tompa, elszennyeződött hatást keltsenek, így lesz a végeredmény egyedi és igazán exkluzív.
Képek: https://www.facebook.com/madebyrens
Helen Kirkum, az angol származású cipőtervező tökéletesen megvalósította ezt a filózófiát, elhasznált tornacipőket hasznosít újra. Ezek egy része újrahasznosító központokból származik, más részük pedig az ügyfelek saját, féltve őrzött darabja. Szétszedi, megtisztítja a cipőket, majd újra összerakja a részeket. Különféle technikákat alkalmazva játszik a textúrákkal és a színekkel. Az eredmény egyedi, kívánatos és gyönyörű "új" tornacipő, amely még mindig őrzi korábbi történetét. Legérdekesebb újrahasznosításai közül néhány neves márkákkal való együttműködésből született, izgalmas, vidám munkái kiállításokon, valamint az ügyfelek lábán is megjelennek.
Színpaletta
Az árnyalt, világos színek palettája visszanyert és újrahasznosított színeket tartalmaz. Ezek a telített árnyalatok egyaránt magukban hordozzák az idő, a kopás és a feldolgozás során bekövetkezett átalakulás hatásait.
Megkérdőjelezve azt a feltételezést, hogy ezeknek a színeknek tompának és piszkosnak kell lenniük, ez a paletta élénk és dinamikus kontrasztokkal büszkélkedhet.
További két példa:
Rens és Tarkett együttműködés, Hollandia
A Rens tervezőpáros és a nemzetközi padlóburkolat márka, a Tarkett együttműködéséből született meg a Re-vive, az újrahasznosított szőnyegek egy innovatív kollekciója. A gyártótól kapott elavult szőnyegeket kézimunkával, helyenként vörös festékkel átszínezték, így amellett, hogy a színezés egyenetlenné vált, minden szőnyeg egyedi árnyalatot kapott, és új életre kelt. A festési folyamat során a kollekció a termékek ellentmondásosságát emeli ki az eredetileg egységesnek megalkotott szőnyegeknél, megváltoztatva ezzel a tömegtermelt árukról alkotott képet.
Polcha Studio, Franciaország
A két régi barátnő, Pauline Leyravaud és Charlotte Tarbouriech által alapított POLCHA Stúdió a művészet és a divat ötvözésének gyümölcse. Különböző, de egymást kiegészítő megközelítéseiknek köszönhetően a duó abból a közös vágyból alakult, hogy ötleteiket, gyakorlatukat egy különálló kreatív univerzumban rögzítsék.
Az újrahasznosítás számukra is alapvető.
Munkáik között megtalálható például egy szék, amelyet Atelier Veneerrel együttműködésben készítettek: egy 80-as évekbeli fedélzeti szék anyagát gondolták újra, újrahasznosított fémből készült csuklós csőszerkezet. Az ülés átalakítása a Polcha tervei alapján készült, az újrahasznosított fémből készült szerkezetet integráló rendszer kifejlesztése és megtervezése, illetve a perforált, hajlított rétegelt lemezből készült vászon létrehozása Atelier Veneer nevéhez fűződik.
Kép: https://www.polcha.fr/copie-de-tranoi
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez