Mai mosoly: risotto project
Risotto, mert szeretem, mert egészséges, mert könnyű elkészíteni és mert olasz! Beköszöntött az ősz, ám téli ételnek sem utolsó, szuperlaktató és hamar kész van, egy finom fehérborral pedig kiváló tavaszi emlékeket idéz fel ez az étel.
Ezerféleképpen variálható, lehet enni köretként, önmagában, édességnek (természetesen akkor nem risotto, hanem tejberizs). Egyébként primi piatti az olaszoknál, vagyis mindig első fogásként eszik, ez alól az ossobucco alla milanese képez kivételt, melynél köretként készítik a risotto alla milanese-t. Jó az újrahasznosíthatósága is, lehet a maradékból risotto frittátát (tojással összesütni), risotto in padellát (serpenyőbe lapogatva kisütni) készíteni, vagy mozzarellával töltött gombócokat (lásd a recepteket később). Egész ősz szakállas már ez az étel, azt mondják, hogy a régi kásaételekből alakult ki, már az ókorban is ették. Nem olyan régen olvastam, hogy éttermekben előre el szokták készíteni, ami meglepő, tekintve hogy a risotto, állottan nem túl finom. Úgy készítik el előre, hogy háromnegyedig megfőzik a risottot, ezután egy tepsibe lapogatják, hogy ne váljon túlságosan ragacsossá majd az utolsó löket alaplevet a melegítésénél keverik hozzá. Legutóbb kipróbáltam én is ezt a módszert, és bevállt.
Összetevők:
300 g risotto rizs (arborio:álzalában mindegyik szupermarketben kapható, baldo, carnaroli)
150 ml száraz fehérbor, amit utána jól meg lehet inni ha marad
1 l zöldségalaplé, lehetőleg bió kockából, vagy házilag gyártott
só, bors
1/2 db vöröshagyma kockázva
1 db zellerszár kockázva
Feltéthez:
300 g koktélparadicsom
3 ág friss bazsalikom
2 ág friss oregáno
3 gerezd fokhagyma
olívaolaj
petrezselyem opcionális
Elkészítése:
A risotto biancohoz, amit egyébként magában is lehet fogyasztani, vagy köretként készíteni, a házilag készített zöldségalaplevet felmelegítem egy lábosban, és takarékon folyamatosan melegen tartom. Egy másik megfelelő méretű lábosban egy löttyintés olívaolajat melegítek, rádobom a felkockázott hagymát, zellert, pirítom, ameddig illatozni kezd majd egy kis sóval rádobom a rizst, tovább pirítom, amíg kissé kesernyés diós ízt vesz fel, majd rálocsolom a fehérbort, és addig kevergetem amíg elillan az alkohol és felveszi az aromáját.
Ezután keverés-keverés-keverés! Jöhet az alaplé, amit merőkanalanként adagolom a rizshez, folyamatos kevergetés mellett, minden adag alaplevet addig kevergetem a rizsben ameddig azt fel nem szívja, utána jöhet a következő adag, ez eltart egy jó 15-20 percig, amikor elfogy az alaplé le veszem a tűzről és hagyom egy picit pihenni (ekkor a risotto még egy kicsit folyósabb mint kéne) 5-10 perc csendes pihenő után, hozzáadom a sajtot (most fele-fele adtam a kétféle sajtot, de természetesen az eredeti receptbe csak parmezán sajtot kell tenni) jól elkeverem, és végül a vajat is hozzákeverem, utána ha szükséges borsozom sózom. Ezt hívják Risotto Bianconak, vagyis risotto alapnak!
Amennyiben feltét kerül a risottomhoz, legyen az bármilyen zöldségféle, akkor azt előre elkészítem jelen esetben a 300g paradicsomot megfelezem, a fokhagymát zúzom, majd jól felaprítom, olívaolajat melegítek egy serpenyőben rádobom a fokhagymát, pirítom amíg el kezd illatozni, rádobok egy ág petrezselymet felaprítva, majd jöhet a paradicsom és a bazsalikom-oregáno letépkedett leveleinek nagyobb része, mondjuk legyen a fele, így pirítom amíg szépen megfonnyad a paradicsomom majd félreteszem. A risotto készítésének annál a lépésénél mikor a parmezánt adnám hozzá, a sajt előtt hozzáforgatom a paradicsomos feltétet, hozzáadom a sajtot, végül a vajat és készen is van egy tökéletes vacsorának vagy ebédnek való.
Szóval a mai risotto projekt az alapokkal kezdődik melynek neve risotto bianco, és egy egyszerű bazsalikomos-oregános-paradicsomos feltéttel folytatódik. Későbbiekben jön még, rókagombás (a kedvencem), ossobuccohoz való, risi e bisi, céklás, tökös, bazaslikomos-fetás, tavaszi zöldfűszeres, articsókás. A risotto bianco (vagyis a risotto alap) elsajátításával egyébként később bármilyen zöldségfélével, hallal hússal variálható ízletes változatos és tápanyagban gazdag ételt készíthetünk.
Szabó Dorottya
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez