Magvak - Az abortusz személyes döntés?
Mindamellett, hogy abszolút életpárti vagyok, egyet mindenképp szerettem volna észrevételként elmondani az abortusz témával kapcsolatban újfent lángra kapó szájkaratéról.
Mi, férfiak legalább annyit lennénk képesek tenni annak érdekében, hogy a nem kívánt terhességeket abortusszal megoldani szándékozó hölgyek száma csökkenjen. Nem, a legkevésbé sem arra gondolok, hogy törvényi szabályozással kényszert alkalmazva vegyük el a döntés jogát azoktól, akiknek a következmények terhét - mindkét típusú döntés esetén egyaránt - maguknak kell hordozniuk. A felelősségteljes szexuális magatartás akkor is döntő fontosságú, ha épp elszáll az ész, és az illető nem gondolkodik, csak megy az ösztönei után, mint az ökör a vágóhídra.
Ha valaki konzervatív értékek mentén kívánja élni az életét, tisztelve a meg nem született magzat élethez való jogát is, ez teljesen rendben van. Ugyanúgy nincs joga senkinek felülbírálni, ahogy azt sem, ha az illető számára ez egy átléphető dolog. Akkor is maga fogja hordozni a döntései következményeit. "Ki vagy te, hogy más szolgáját elítéld?" - kérdezi az apostoli levél.
Őszintén szólva én is inkább afelé hajlok, hogy az életet pártoljam, de mivel minden eset más, és senki körülményeit, érzéseit, fájdalmait és határait nem vagyunk képesek megfelelően átlátni, ezért ítélkezni botorság.
Úgy vélem, jelentős különbség mutatkozik aközött, hogyha valaki nemtörődöm, a magzat életét totálisan figyelmen kívül hagyó szemlélettel, felelőtlenül esik neki ennek, és aközött, aki nemi erőszak áldozataként lesz állapotos, érzelmileg vagy mentálisan alkalmatlan a gyermekvállalásra, mondjuk maga is gyerek, vagy esetleg olyan betegséget diagnosztizálnak a magzat esetében, ami szörnyű kínokat és nyomorúságos életet jelentene csecsemő és anya számára egyaránt. Viszont ennek van egy másik olvasata is. Nemrég láttam egy down-szindrómás férfi felszólalását, amelyben arról beszélt, mennyire hálás a szüleinek azért, mert "megkegyelmeztek" neki, és élni van módja. Mert nagyon szereti az életet. Akkor is, ha az mások szemében eldobható, kevésbé vonzó vagy akár visszataszító. Elmondta, hogy nem gondolja, hogy az ő élete kevesebbet érne bárki, egészségesnek számító emberénél. Tökéletesen egyetértek vele. Sok esetben az ilyen döntés nem a magzatról szól, hanem arról, hogy nem kívánnak hátrányokat elszenvedni a saját gyerekük miatt. Az nem fér bele az idilli képbe. Sokan ezt is afféle versenyként fogják fel, amelyben a tökéletesség látszata a legfontosabb szempont.
Jogi szabályozás
Törvényekkel tiltani viszont azért nincs értelme, mert aki meg kíván szabadulni a magzatától, meg fogja oldani. Az illegálisan elvégzett beavatkozások az anya életét is rulettasztalra teszik. A jogalkotó dolga nem erkölcsi alapokat képezni - főleg nem világnézeti alapon -, hanem a törvényi háttér megteremtésén szükséges dolgoznia. Olyan hozzáállással, amely a megelőzésre helyezi a hangsúlyt. Biztosítani a lehetőséget, hogy megfelelő képzést és hátteret lehessen adni azoknak is, akik jelen helyzetben a társadalom alacsonyabb rétegeiben, mélyszegénységben és megfelelő szociális hálózati támogatás nélkül kénytelenek élni. Erről pedig tudni lehet, hogy nem csupán az addiktív szerek rabjai kerülnek ki közülük nagy százalékban, de a morális válság is következménye a szinte behozhatatlan hátrányokkal indulók életútjának. A szegénynegyedekben nagyon sokszor farkastörvények uralkodnak, amelyben az élet nem sokat jelent. Hát még olyan valakié, akinek csak holnapja lehet, és emberi voltát tekintve ma még a létezés kezdetleges szintjén van csupán.
Megértem a nőket, akik úgy érzik, a férfiak akarják megmondani nekik, hogyan is kellene dönteniük a saját testüket illetően. És megértem azokat is, akik szerint nem csupán a saját testükről döntenek ilyenkor. Hanem egy másik személy életéről, holnapjairól, vagy azok hiányáról. Nehéz ügy ez. És vaskalapos, a megértés szándékát nélkülöző magatartással csak olajat lehet önteni a tűzre. Semmi mást. Empátiára sarkallni csak empátiával lehet.
További írásaimat a Facebook oldalamon olvashatod.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez