London gyönyörű kertjei, és parkjai
Ha Londonban jársz, mindenképpen meg kell nézned a gyönyörű szép parkokat, kerteket. A csodaszép királyi parkok gyepjei, és a rendben tartott sövények, növények, virágok, madárcsicsergéssel fűszerezve, különleges hangulatot, nyugalmat árasztanak.
A következő 5 parkot semmiféleképpen ne hagyd ki angliai utazásod alkalmával, de ha Londonban élsz, egy szuper hétvégi programnak is tökéletes lehet, ha egy kis kikapcsolódásra vágysz, vagy sétálni, beszélgetni szeretnél a barátnőddel, pároddal.
St. James’s Park (Szent Jakab-park)
A 23 hektáros St. James's Park a londoni királyi parkok közül a legrégebbi. Pompás facsoportjaival, szép tavával és a tavon átívelő 1857-ből származó kis híddal méltán tartják London legszebb parkjának. Nem véletlen, hogy évente öt és fél millión sétálnak itt, és ezzel Európa egyik leglátogatottabb parkja
A parkban két sziget található: a Duck Island (Kacsák szigete), mely ma is különböző vízimadarak rezervátuma. Láthatunk itt számtalan fajta kacsát, ludat, hattyút, sirályt és pelikánt. A másik sziget a West Island (Nyugati Sziget).
Hyde Park
A Hyde Park 140 hektárjával egyike London legnagyobb parkjainak, és egyben a londoni Királyi Parkoknak. A park folytatásában fekszik a Kensington Gardens, mellyel együtt e zöld terület nagyobb, mint a Monacoi hercegség. A park mindenki által ismert nevezetessége a Speakers' Corner, a park északkeleti részén, a Marbe Arch közelében található. Itt 1872 óta bármiről lehet szónokolni.
Újabb keletű látványosság a Diana hercegnő emlékére emelt, ovális, kőgyűrű formájú szökőkút, melyet a királynő 2004. július 6-án nyitott meg és amely Diana finomságát és nyitottságát hivatott szimbolizálni. Az emlékmű, egy 545 gránitdarabból épített vízesés-szökőkút, mely felett három híd vezet át a szökőkút közepéig. A látogatók leülhetnek a szökőkút szélére és akár a lábukat is belelógathatják pihenésképpen vizébe. A Hyde Parkot egy mesterséges tó, a Serpentine Lake osztja ketté. Az 1960-as évektől több nagyszabású rockkoncert helyszíne a park. 1977-ben II. Erzsébet uralkodásának 25. évfordulóján kiállítás nyílt a parkban
Regent's Park (Régensherceg-park)
Regent's Park (hivatalosan The Regent's Park) – mely egyike a londoni királyi parkoknak – közép London legnagyobb füves, sportolásra alkalmas területe, amely sok más szórakozási, pihenési lehetőséget is kínál. A hajdanán Marylebone Parkként ismert területen VIII. Henrik uralkodásától kezdve évszázadokig királyi vadaspark volt.
A parkban bábszínház, szabadtéri zenekari színpadok, kávézók, játszóterek, állatkert található. Sokan piknikeznek is itt, pihennek a nyugágyakban, vagy csónakáznak a tavon, mely felett kis hidak ívelnek át. 2005-ben nyitotta meg a királynő a Hub-ot (Középpontot), amely egy multifunkciós sportközpont (elképesztő mennyiségű sportolási lehetőséggel, öltözőkkel).
Az 1930-as években épült Winfield Ház jelenleg az USA nagykövetének rezidenciája.
Az Inner Circle-ön belül van a park legvédettebb része, az 1930-as években kialakított Queen Mary's Gardens (Mary királynő kertjei), melyben mintegy 30.000 tő, 400 fajta rózsa illatozik. De itt találhatod a szabadtéri színházat, valamint egy kis tavat és szökőkutat is.
Holland Park
Nyugat-London 22 hektáros közparkját a turisták és a helyiek is szeretik. Egyik előnye, hogy a kutya- és gyermekbarát hely, és - amint azt többen is megerősítik - a nyári szezont leszámítva rendszerint nem túlságosan zsúfolt. Kialakításakor ügyeltek arra, hogy itt-ott kissé vadregényes legyen, így erősítse a természetközeliség érzését. Különlegessége az 1991-ben létesített Kyoto Garden.
Kew Gardens
A Kew Gardens vagy más néven a Kew-i Királyi Botanikus Kertek délnyugat Londonban, Richmond és Kew között terül el hatalmas kertjeivel és botanikus üvegházaival. A kert 1840-től funkcionál nemzeti botanikus kertként. A kert nem csupán turista-attrakció, hanem tudományos intézmény is: található itt fontos növénygyűjtemény (mag-bank), az emberiség és a növények kapcsolatát ismertető múzeum, és fél millió kötetes könyvtár egyaránt. 2003. júliusától a kert az UNESCO Világ Örökségének része lett.
1844-48 között felépült a kovácsoltvas pálmaház (Palm House), majd a XIX. században a kétszer akkora Melegház (Temperate House), mely jelenleg a legnagyobb viktoriánus üvegház. 1987-ben Lady Diana nyitotta meg a harmadik legnagyobb, róla elnevezett télikertet (Princess of Wales Conservatory).
Az üvegházak és a színpompás virágok mellett érdemes megtekinteni a Kínai Pagodát, melyet Augusta hercegnőnek, Frederick, walesi herceg özvegyének megbízásából építette Sir William Chambers 1761-ben. Az 50 méter magas, tízszintes pagoda belsejében 253 lépcső vezet a magasba.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez