Lisztérzékenység-a sokarcú betegség
A lisztérzékenység – orvosi nevén coeliakia, vagy gluténszenzitív enteropátia, a vékonybél krónikus megbetegedése, amelyet a genetikailag fogékony egyénekben az étkezéssel bevitt gabonafélék okoznak. A leggyakoribb felszívódási zavar. A betegség előfordulása az utóbbi időben nőtt, Magyarországon jelenleg minden 85. ember szenved ebben a kórban. Emiatt is érdemes vele foglalkozni.
Előfordulás: A gyermekkorban előforduló coeliakiát először az angol Samuel Gee írta le 1888-ban. Előfordulása a világon nagyon különböző, Japánban és fekete Afrikában ismeretlen, Európában gyakori betegség. A jéghegy-elmélet szerint a tüneteket mutató és felismert esetek az összes eset 12%-a, mert nemcsak az emésztőrendszerben lehetnek tünetek. A betegek többsége, közel 70%-a nő. A lisztérzékenység hajlama családi öröklődést mutat, az elsőfokú rokonok 8,5 %-ban diagnosztizálható a baj. Ha egy gyermekről kiderül, hogy ilyen betegsége van, családszűrést végez a szakember.
Okok: Alapvetően örökletes bajság, de kialakulásában környezeti és immunológiai tényezők is szerepet játszanak. A környezeti tényező: a búzában, árpában, zabban, rozsban jelen levő glutén nevű fehérje alkoholban oldódó komponense, a gliadin. A lisztérzékenység nem allergia, de a gliadin ahhoz hasonlóan antigén-antitest reakciót, immunválaszt vált ki a vékonybélben. A vékonybél nyálkahártyájának felületét bélbolyhok növelik, hogy a tápanyagok minél nagyobb felületen szívódhassanak fel. Az immunreakció következtében a bélbolyhok elpusztulnak. A felszívó felület nagymértékben lecsökken, emiatt a tápanyagok felszívódása romlik, hiány állapot alakul ki.
Tünetek: Típusos esetben, amely a gyermekkori eseteknél gyakoribb, krónikus hasmenés, puffadás, hasi fájdalom, elődomborodó has, és a felszívódási zavarból eredő hiánytünetek képében (vashiányos vérszegénység, alultápláltság, vitamin- és nyomelem hiány miatti gyakori fertőzések) jelentkezik. A növekedés elmaradása, alacsony termet, gyakori aftás szájgyulladás, fogzománc eltérések gyanújelek. Késhet a pubertás. Sokszor csak igen diszkrétek a tünetek: enyhe sápadtság, fejlődésbeli elmaradás jelezhetik a kórt. Sőt, előfordult már olyan is a praxisomban, hogy 6 évesek városi kampányszűrésénél derült ki gondozottamról-aki egyébként tünet- és panaszmentes volt-, hogy coelakiás. Ezek a „csendes” (silent) formák: következményes vérszegénység, gyengeség, fáradékonyság, szimmetrikusan eloszló erősen viszkető kiütés a váll, fenék, fejbőr, térd, könyök területén, foltokban jelentkező kopaszság, pikkelysömör. ismeretlen eredetű májenzim-emelkedés, oedema, vérzékenység, menstruációs zavarok is a lisztérzékenység tünetei lehetnek
A felnőttkorban diagnosztizált betegek fő jellegzetessége, hogy sokszor atípusos tüneteik vannak, így évek telhetnek el a pontos diagnózis felállításáig. Gyakran előfordul, hogy csontritkulás, ismétlődő vetélések, meddőség hátterében ez a kórkép áll. Társulhat 1-es típusú cukorbajjal, pajzsmirigy gyulladással. Klasszikus, ám nem csak a lisztérzékenységre jellemző tünet a nagytömegű, laza széklet, hasmenés, fogyás. Emlékszem arra a sovány Anyukára, akinek a coeliákiáját én fedeztem fel, miután sokszor beszélt arról, hogy nem képes hízni és sokszor van híg széklete. A gluténmentes diéta óta 7 kg-ot hízott.
Diagnosztika: A coeliakiaspecifikus antitestek kimutatása, a vékonybél szövettani vizsgálata, a genetikai háttér tisztázása célzott esetekben. Ma már létezik a gyógyszertárakból beszerezhető teszt is, ami otthon is elvégezhető, egy ujjbegy szúrással felvethető a gyanú, azonban a béltükrözéssel vett mintavétel nem úszható meg a vérvétellel! Így jó, hiszen fontos a pontos diagnózis, mert pozitív esetben a betegség egész életen át tartó gondozást igényel. Kezeletlen betegség esetén ugyanis súlyos következmények is lehetségesek. Gyakoribbak az ilyen páciensekben a daganatos betegségek, elsősorban béllimfómák.
Terápia: Ma az egyetlen hatásos kezelési mód a teljes gluténmentes diéta tartása. Ebben nagy segítséget jelentenek a dietetikusok, a Lisztérzékenyek Országos Egyesülete, akik tájékoztató kiadványokkal tanítják a beteg embert a következetes diétára.
Sokarcú betegséget említettem a címben. Cikkemmel szerettem volna megvilágítani, hogy milyen különböző tünetek esetén is gondolhatunk lisztérzékenységre. Nem a riogatás volt a célom, hanem az, hogy segítsek összerakni egy sokdarabkás „betegségpuzzlet” , és felhívni a figyelmet erre a nagyon is gyakori krónikus kórra!
Dr. Orosz Ágnes - Gyermekgyógyász, Homeopata
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez